| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=m19ckJQqQfE
Are dreptate? Argumentati.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

pentru mine din nimic nu apar zeii care creaza sute de miliarde de galaxii din absolut nimic

, ce sa argumentezi nimeni nu poate dovedi ca nu exista e si imposibil asa ceva, cel care afirma trebuie sa dovedesca nu cel care infirma

Răspuns utilizator avertizat
| V3ra a răspuns:

Ce sa argumentez ma? Ce zice unu cu tigarea in gura indobitocit? Cine nu crede in Dumnezeu nu va crede nici daca i se aduc n-spe mii de dovezi (ceea ce s-au adus pana acum ), voi tot continuati cu chestia asta; fratilor, daca nu credeti in Dumnezeu atunci pentru ce Il batjocoriti si Il vorbiti de rau? De ce vorbiti de Cineva despre care voi credeti ca nu exista?

| MMihai a răspuns:

Parțial ar putea avea dreptate, în felul lui, în anumite afirmații, dar nu în toate.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru V3ra):

Referirea e ca daca exista(imi cer scuze pentru cacofonie).

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru SaveOurSouls):

Bun.Daca in Biblie sunt scrise o gramada de ipocrizenii, destule care N-AU SENS, ce te face sa crezi in Dumnezeu? Si revin la un raspuns pe care l-am dat cu mult timp in urma. Poruncile lui Dumnezeu(daca exista sau nu este peste limita oricaruia in opinia mea) sunt PERFECTE! Respcetarea fara pauza a acestor porunci nu poate duce decat la o societate dreapta, unde iubirea si respectul domina.Aici sunt pus pe ganduri.Asta e ceva la care m-am gandit inainte sa spuna asta in videourile lui.Cartea(BIBLIA),stim sigur ca a fost scrisa de oameni.Dar e posbilitatea sa nu existe Dumnezeu.Biblia a fost facuta de oameni destepti.Care,dadandu-si seama ca iubirea si intelegerea erau ceva extrem de rar,atat pe vremea lor cat si in ziua de astazi(dar mai ales in trecut),au decis sa IMPUNA respectul si iubirea printre semeni,dar printr-un total anonimat.Daca oamenii nu se vor intelege de buna voie si nu se vor iubi unul pe celalalt(pana la urma fie ca exista Dumnezeu sau nu iti poti da seama,ca iubirea si respectul reciproc reprezinta calea cea mai buna),atunci o vor face cu forta,de frica unui asa zis "Dumnezeu" care n-are limite si nu poate fi oprit in a aplica JUSTITIA.Iar in legatura cu Universul,care se presupune ca l-a creat Dumnezeu,conform opiniei mele(una nesemnificativa bineinteles),binecunoscutul proverb"Orice are un inceput" se duce dreaku. Universul,este practic mediul nostru de viata si al Pamantului nu? Chiar si daca n-ar exista Pamantul,daca Univresul n-ar exista atunci ce-ar mai fi? Practic n-are sens. Daca Universul nu exista atunci ce mai exista sau care-i existenta? UNIVERSUL nu are un inceput. EXISTA DINTOTDEAUNA! Existand dintotdeauna,bineinteles ca in milioane, bilioane si zeci de trilioane de ani,"sa castigam loteria cosmica".Si sa ne formam. Oricum, fiecare cu propria sa parere, eu o am pe a mea, chiar daca nu e foarte bine concisa.Totusi nu exclud existenta lui Dumnezeu pentru ca nu se stie niciodata.

| Silyca a răspuns:

Prea multi il judeca.Nu stie adevarul si asa isi pierde timpul cu videourile facute.Dar e treaba lui putin imi pasa.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru SaveOurSouls):

Inca ceva.Credinta ta in Dumnezeu nu e determinata de paginile stufoase ale Bibliei,de incredibilul numar de adepti ai acestei religii,de numarul colosal al Bisericilor si al pictogramelor care reprezinta scene din viata lui Iisus Hristos,dar mai ales de autosugestia ta? Ai sa spui ca il simti pe Dumnezeu, ca il simti cand iti vorbeste, ca te ajuta, dar nu uita ca cerebelul nostru are un incredibil flux de energii si ca toate astea pot fi interpretate de mintea ta. Daca ai avut probleme, credinta ca CINEVA ATOTPUTERNIC te va salva ti-a determinat auto-sugestia sa te scape de acele lucruri.Creierul are multe portite, multe trebuie descoperite, dar mai ales cheile lor.

Răspuns utilizator avertizat
| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru SaveOurSouls):

Sper ca ai dreptate.Mult noroc

| addi90 a răspuns:

Du-te ba dr. cu cocalarul tau...gaseste exemplu un intelept care poate vedea dincolo de cuvinte... apoi vino si arata-ne. ai nota 4

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru addi90):

Bine "ba" happy

| addi90 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Da ma p... pe mine de ras cand citesc ce zic aia mai sus rolling on the floor stii ceva? scuze pentru vocabularul de cocalar...

| doctorandus a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Cine pana mea ti-o fi spus ca toti psihiatrii ar fi atei?