| anonim_4396 a întrebat:

Ia dasteptii,teligentii si stiintificiii,paaaaapagalii care va sa zica,asa cum zice si deputatul,care vine din sistem si stie ma, nu face ca voi, repeta papagaliceste ca sa para in rand cu lumea; http://www.activenews.ro/......URA-126832 comentati cumva acestea?

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fii mai coerent, sa pricepem ce vrei.
Te a enervat unul care nu mai vrea finantare pentru cacaturile de biserici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da si tu un clik pe linkul cu ceia ce a comunicat deputatul.Citeste si nu fi paaaapagal, fiindca sunt destui, crezi ca unul in plus conteaza? aaa e greu de citit? cum vrei sa porti o discutie? asa aiurea la plesneala?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti am mai zis sa fii coerent. Despre ce link vorbesti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ma tu stii sa folosasti calcu? ori stii doar s ti joci?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai fuma bre cand postezi pe TPU, e suficient ca esti spalat pe creier de religie, vrei sa mai pierzi ceva neuroni si de la iarba?

pune in spanac link ul ala

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dragul meu,a fost sters, fiindca de obicei in politica, nu poti sa strigi hotii, in gura mare deputat fiind, fiindca senatorii fura mai mult decat deputatii.si sant o treapta mai sus.imi pare rau, s-a mai intamplat, dar asta e manipul; area prostilor care sa trezesc vorbind fara sa stie de fapt ca sant f.ti din orice pozitie si nu de biserica ci de hotii care striga hotii.intalegi acum ca, cei tineri crescuti cu minciuna si spalati pe creiere vor primi totul moaca si vor repeta ca niste roboti tot ce le spune societastea de fapt cei ce conduc societatea, fara sa-si dea seama de pericol

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am mai incercat odata si am editat. sper sa mearga, dar...cine stie? e pacat fiindca uiteasa intra dihonia in oameni incuiati care cred tot ce li se spune la tembelozor, apoi merg aleg, isi dau votul apoi se plang 4-5 ani ca sunt furati si tepuiti.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

TPU asta... te cenzureaza... mare conspiratie impotriva ta

| pufulescu a răspuns:

Intrebarea ta e retorica, nu are rost sa iti raspunda cineva!

| Holiday a răspuns:

Scrie dracu in limba romana, nu te mai alinta atat ca nici tu nu mai intelegi ce scrii.
Referitor la rahatul ala din PSD, s-a gasit el care face parte din continuatorii FSN-ului, PDSR-ului, toti fostii bolsevici de rangul doi care au f...t Romania dupa `90, ce-i drept cu ajutorul unor fraieri ca tine, sa comenteze despre "bolsevismul" alora care vor sa dispara infectia de BOR, sau macar sa-si ia dracului mana din buzunarul nostru, al celor care facem pipi pe tampeniile propovaduite de ei.
Tu esti prost? Chiar nu-ti dai seama ca ala tinteste voturile lingatorilor de oase? Bine, penultima intrebare e retorica...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Da de unde. poti muri fara grija ca nu te stie nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru pufulescu):

Ce insamna ..retorica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Bine mai papagale, daca nu stii un raspuns decent de ce ma bagi atata in sama, crezi ca merit atata atentie? ia du-te tu in puii mei si vezi regret?

| Fatamuntilor a răspuns:

Iti recunosc stilul....nu schimba tine-o tot asa!
Ai descoperit America? Bravo, felicitari!
Faptul ca se fura in Romania, este stiut de acum 2000 de ani, si inca mai este ce fura! Deci tara nostra e bogata!
De unde sa stim ca aceste cifre sunt corecte?
Deci bugetul pentru spitale este de cateva ori mai mare decat pentru biserici sau salariile preotilor dar cum s-a alocat sume corosale pentru Catedrala Mantuirii Neamului? Era necesar?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se deschide dex-ul?
https://dexonline.ro/definitie/retorica

RETÓRIC, -Ă, retorici, -ce, s. f., adj. 1. S. f. Arta de a vorbi frumos; arta de a convinge un auditoriu prin măiestria argumentației, frumusețea stilului și a limbii etc.; ansamblul regulilor care ajută la însușirea acestei arte. ◊ Figură retorică = formă expresivă a vorbirii, care înfrumusețează stilul, dându-i mai multă vigoare și caracter sugestiv. ♦ (Peior.) Declamație emfatică, elocvență amplă și afectată. 2. Adj. Care aparține retoricii (1), privitor la retorică. ♦ (Peior.; despre stilul sau felul de a vorbi al cuiva) Emfatic, afectat. [Var.: (înv.) ritórică s. f.] – Din (1) ngr. ritóriki, lat. rhetorica, it. retorica, fr. rhétorique, (2) lat. rhetoricus, it. retorico, fr. rhétorique, gr. ritorikós.

Sursa: DEX '09 (2009) | Adăugată de blaurb. | Semnalează o greșeală | Permalink

RETÓRIC, -Ă, retorici, -ce, s. f., adj. 1. S. f. Arta de a vorbi frumos; arta de a convinge un auditoriu de justețea ideilor expuse printr-o argumentație bogată, riguroasă, pusă în valoare de un stil ales; ansamblul regulilor care ajută la însușirea acestei arte. ◊ Figură retorică = formă expresivă a vorbirii, care înfrumusețează stilul, dându-i mai multă vigoare și caracter sugestiv. ♦ (Peior.) Declamație emfatică, elocvență amplă și afectată. 2. Adj. Care aparține retoricii (1), privitor la retorică. ♦ (Peior.; despre stilul sau felul de a vorbi al cuiva) Emfatic, afectat. [Var.: (înv.) ritórică s. f.] – Din (1) ngr. ritóriki, lat. rhetorica, it. retorica, fr. rhétorique, (2) lat. rhetoricus, it. retorico, fr. rhétorique, ngr. ritorikós, germ. rhetorisch.

Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

RETÓRIC, -Ă, retorici, -e, adj. De retor; privitor la retorică, de retorică. Nu se nasc glorii pe stradă și la ușa cafenelii? N-avem oameni ce se luptă cu retoricele suliți În aplauzele grele a canaliei de uliți? EMINESCU, O. I 150.

Sursa: DLRLC (1955-1957) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

RETÓRICĂ s. f. Arta de a vorbi frumos; ansamblul regulilor care ajută la însușirea acestei arte. V. oratorie. Coconi îmbrăcați în catifele deprindeau retorica cu zîmbete fine și gesticulații alese. SADOVEANU, O. VI 411. ◊ Figură de retorică = formă expresivă a vorbirii, care înfrumusețează stilul, dîndu-i mai multă vigoare și caracter sugestiv. ♦ (Peiorativ) Declamație emfatică, elocvență seacă și afectată; mijloace oratorice întrebuințate spre a convinge auditoriul. Ceea ce ei afecționează mai mult in polemica lor este de a zice acelor pe care-i atacă că au trădat și că au furat; educațiunea și retorica lor se învoiește foarte bine cu asemenea acuzațiuni, căci ele convin politicei și aspirațiunilor de cari sînt conduși. GHICA, S. 143. – Variantă: ritórică (DACIA LIT. 36) s. f.

Sursa: DLRLC (1955-1957) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

retóric adj. m., pl. retórici; f. retórică, pl. retórice

Sursa: DOOM 2 (2005) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

retórică s. f., g.-d. art. retóricii

Sursa: DOOM 2 (2005) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

retóric adj. m., pl. retórici; f. sg. retórică, pl. retórice

Sursa: Ortografic (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

retórică s. f., g.-d. art. retóricii

Sursa: Ortografic (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

RETÓRIC adj. 1. (înv.) retoricesc. (Figură ~.) 2. v. afectat.

Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

RETÓRICĂ s. elocvență, oratorie, (înv.) limbuție, ritorie: (Își însușește arta ~ii.)

Sursa: Sinonime (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

RETÓRIC, -Ă adj. De retor; de retorică. ♦ (Peior.; despre stilul, felul de a vorbi al cuiva) Afectat, emfatic. [Cf. lat. rhetoricus, it. retorico].

Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

RETÓRICĂ s.f. 1. Arta exprimării alese, utilizată în scopul convingerii unui auditoriu; oratorie, elocvență. ◊ Figură (de) retorică = formă de vorbire, întorsătură de frază care înfrumusețează stilul, dându-i mai multă plasticitate și mai multă vigoare. 2. (Peior.) Declamație emfatică, lipsită de un fond serios de idei; discurs pompos. ♦ Afectare în vorbire. [Gen. -cii. / cf. fr. rhétorique, it. retorica, lat. rhetorica, gr. rhetorike].

Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

RETÓRIC, -Ă I. adj. care aparține retoricii; de retor. ◊ (peior.; despre stil) afectat, emfatic. II. s. f. 1. arta exprimării alese, utilizată în scopul convingerii unui auditoriu; oratorie, elocvență. ♦ figură (de) ~ă = formă de exprimare, întorsătură de frază care înfrumusețează stilul, dându-i mai multă plasticitate și vigoare. 2. (peior.) declarație emfatică; afectare (< fr. rhétorique, lat. rhetorica, gr. rhetorike)

RETÓRIC ~că (~ci, ~ce) 1) Care ține de retorică; propriu retoricii. Tratat ~. 2) depr. (despre stil, exprimare etc.) Care abundă în fraze și figuri nefirești. /

| KodrutZ a răspuns:

Sa ne zica de privatizarile facute de ei, cand s-au dat sute de fabrici pe doi lei. Halal sursa, un habotnic citeaza dintr-un pesedeu jegos. Bun asa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Dumnezeule mare,cata osteneala, nu pot dicatilea sati multamesc pentru raspuns da, alta data, nu te osteni atata, da o esplicatiune simpla mai pi intalesu mieu si gata.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

A fost copy, am dat si link ca asa prevede regulamentul.
Iar mai sus am dat si un raspuns pe intelesul tau... Sper!
Jorpane esti din Moldova.Ca iti inteleg dialectul!

| Divy a răspuns:

Peste tot se fură că e mai ușor decât să se muncească.
Nu vred că are legătură una cu cealaltă decât în privința banilor în sensul că într-un spital se investește mai mult decât într-o catedrală (salariile medicilor, aparatură, medicamente, condiții-mașină, paturi, etc)
Deputați spun ca și parlamentarii, iau salarii mari și se aruncă unde se poate adică la amărâți și construiesc biserici ca să fie și o faptă bună în asuprirea și tâlhărirea semenilor.
Nu o spun asta ca și cum ar fi toți la fel, sunt și persoane demne acolo, dar puține și nu înțeleg de ce atâția oameni în conducere cu salarii și pensii așa mari, într-un final se va termina și acolo.