| Lizzu a întrebat:

"Iadul este opusul bucuriei.Este nerealizarea.Este a sti Cine si Ce esti si a nu reusi sa traiesti aceasta experienta. Inseamna a fi mai putin decat poti fi.
Acesta este iadul si nu exista nimic mai aprig pentru sufletul vostru.
Dar iadul nu exista ca un loc pe care ti l-ai imaginat--unde arzi intr-un foc vesnic --sau ca o stare de chin permanent.Cu ce scop as fi facut Eu asa ceva?
Chiar daca Mi-ar fi venit un gand teribil de ne-Dumnezeiesc ca voi nu "meritati" raiul,de ce as fi simtit Eu nevoia sa caut un mod de razbunare,de pedeapsa pentru esecul vostru?
N-ar fi fost mai simplu pentru Mine sa ma descotorosesc de voi? Ce parte razbunatoare din Mine M-ar fi facut sa va supun unei suferinte eterne de un gen si la un nivel dincolo de orice imaginatie?
Iti spun ca nu exista o astfel de experienta de dupa moarte ca cea care a fost construita de teologiile voastre bazate pe frica. Exista totusi o experienta a sufletului atat de nefericita,atat de incompleta,atat de partiala,atat de separata de bucuria cea mai mare a lui Dumnezeu incat pentru sufletul vostru aceasta inseamna iad. "

Neale Donald Walsch- Conversatii cu Dumnezeu vol. I

Intrebare si pentru atei si pentru credinciosi, in special credinciosi:
Cum comentati? Sunteti de acord cu asta si cat la suta?
Nu credeti ca totul sta in imaginatia noastra despre ceea ce este realitatea cand de fapt realitatea este total altceva?

Multumesc.

54 răspunsuri:
| Prose15 a răspuns:

Sunt de acord 75%

| Mădă0611 a răspuns:

Le-am zis ca raiul si iadul sunt stari sufletesti, dar ei batman batman. O persoana crestina simte fericire, nadejde, iubire, cand crede ca e aproape de dumnezeu, aceeasi persoana simte opusul acelor sentimente cand crede ca e departe de dumnezeu. Un necrestin n-o sa simta nici una, nici alta.

Eu nu sunt de acord, pentru ca sufletul nu exista.

Cu placere! ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia a fost scrisa de oameni in primul rand.N-au facut altceva decat sa insuseasca calitati ale omului unei divinitati.
Daca noua ne place sa pedepsim, automat si Dumnezeu are acelesi preferinte.
E greu de acolo din pestera de unde scrii biblia, sa-ti imaginezi ca poate zeul tau are alte planuri pe termen lung.Lipsa lui de atiune la un eveniment poate fi asociat cu dureri in aripa, asa ca el reactioneaza.
Pai e din start gresit sa iti construiesti realitatea in imaginatie, imaginatia fara dovezi realiste duce la paranoia.

| Lizzu explică (pentru Mădă0611):

Frumos raspuns... happy

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

"Pai e din start gresit sa iti construiesti realitatea in imaginatie, imaginatia fara dovezi realiste duce la paranoia. "

Sunt complet de acord. Mai adevarat nu se putea happy
Si asa e, orice ne e separat si de neinteles preia calitatile omenesti implicit si involuntar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Eh, eu am vrut sa te mint in prima instanta, ca sunt si zgarcit la a imparti ideile cu altcineva, dar hai...sa fie primit!

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Este primit. Te asigur happy

| RAY a răspuns:

Da de unde iadul este bucurie unde mai gasesti inclazire gratis?

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu explică (pentru RAY):

laughing atunci o sa inversez treaba pentru tine, special

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa ardeti in iad pacatosilor, cum sa nu credeti ca Isus a hranit cu 3 pesti si 5 paini 5 mii de oameni, pe copii lor si a mai ramas 12 cosuri de frimituri. EmaaaaS, ş-o pe ei si da-i in gat la sf. Petre.

| Lizzu explică (pentru ßirGagaWelch):

Asa e. Multi spun ca renuntarea la lucrurile materiale si lux te face mai bun si iti ofera un loc in "rai".
Nu cred ca cei din urma vor fi cei dintai. Toti sunt egali.Nu exista pedeapsa.Si cred cu tarie. Exista doar sansa mai mare sau mai mica in timpul vietii ca cineva sa se dezvolte si sa experimenteze viata fizica asa cum simte sa o faca.

Ai totala dreptate, dar nu simt legatura raspunsului tau cu citatul scris de mine. Sau poate nu fac eu legatura happy

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Nu exista "iad" cu foc vesnic. Nu mai induce lumea in eroare si nu mai baga frica in ei tongue oricum sunt speriati la maxim...

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Eu nu cred ca exista ceva dincolo de moarte de aia am dat raspunsul asta, cum in 2014 se scumpesc triplu gazele e bine sa ne mutam in iad cateva lunii

| Lizzu explică (pentru RAY):

happy da, stiam ca nu crezi. Ar putea fi o idee buna, daca iadul ar exista.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Daca mergi acolo sa-mi spui ca vin si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Ce sifonar esti, daca imi placea spritul, te tineam langa sticla de vin!
Era o greseala in povestea pestilor, erau trei balene(desigur mamifere) dar pe vremea aceea tot ce traia in apa era peste.
Lumea venise cu paine de acasa ca sa hraneasca pescarusii si lebedele, asa cum facem si noi pe faleza.De asta au maturat aia 12 cosuri straight face
Degeaba ma dai in gat, totul se cumpara! Ema o sa prefere ceva de la Victoria Concret iar pe Petre o sa-l mint ca i-a facut CrBl o piesa pe banii mei...simplu!

| Lizzu explică (pentru RAY):

Asta inseamna sa mor inaintea tahee hee iti voi scrie pe praf de stele.

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

"Lumea venise cu paine de acasa ca sa hraneasca pescarusii si lebedele, asa cum facem si noi pe faleza.De asta au maturat aia 12 cosuri straight face"

rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Nici vorba isi doresc sa traiesti cat o stea

| Lizzu explică (pentru RAY):

Multumesc.
Dar nici la infinit nu e bine happy

Eu iti doresc la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu rade ca ma faci sa plang. straight face
Oamenii aia chiar daca n-aveau ce manca, au ales sa hraneasca alte vietuitoare.Vezi ce inseamna sa-l ai pe Isus in suflet si nu la gat?!
Stiu sigur ca la sfarsit au primit cate o bautura racoritoare si o jucarie cadou. straight face

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Pe zi ce trece ma uimesti cu profunzimea gandirii tale imaginative tongue
Nu plange. Oamenii cu simtul umorului si inteligenta, nu au de ce sa plangawinking

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce firma a facut curatenie asa temeinica mai Fanaticule, nu cumva preacuratul gunoier, Prigonitul de Bahmuteanu? Au nu cumva s-a hranit cu frimiturile stranse si cei fara de nimeni de prin canalele cetatii Bucuresti.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Vezi ca ai devenit credincios?

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Ca sa nu mai imi stearga ăstia raspunsurile care ti le dau.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

A, deci de frica! laughing

NOname
| NOname a răspuns:

Cred că iadul a fost creat de sadismul, răutatea şi nevoia de răzbunare a oamenilor, ei primid o satisfacţie, ştiind că vecinul de la doi care nu le-a adus cana înapoi sau frumoasa de la patru care are zeci de admiratori, vor arde o veşnicie în iad pentru asta. Şi pe undeva poate chiar e mai bine că trăiesc cu aceste impresii, pentru că cineva cu atâta ură şi răutate în el, dacă nu ar fi convins că va fi "răzbunat" în "lumea de apoi", ar putea oricând să vină şi să-ţi dea cu ceva în cap, doar pentru că ceva nu-i convine.

O poveste ca asta nu sperie un om care nu crede în ea, dar măcar ţine în frâu sadismul şi pizma din cei care cred (şi par a avea multă nevoie, căci respingem în mod natural orice idee/învăţătură care nu ne reprezintă, nu acceptăm orbeşte chiar totul, chiar dacă deseori aşa pare).

| Lizzu explică (pentru NOname):

"Şi pe undeva poate chiar e mai bine că trăiesc cu aceste impresii, pentru că cineva cu atâta ură şi răutate în el, dacă nu ar fi convins că va fi "răzbunat" în "lumea de apoi", ar putea oricând să vină şi să-ţi dea cu ceva în cap, doar pentru că ceva nu-i convine. "

Foarte adevarat. Poate ca e buna si frica la ceva, tine in frau personalitati si actiuni periculoase si daunatoare celorlalti.
Dra totusi, ar fi usor sa ne eliberam de ea daca am vrea. Si doar atat, sa vrem.

Mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Tu esti invidios pana la culme! adica omu' s-a dus si si-a castigat licitatia in mod cinstit, eliminand concurenta prin moduri neortodoxe(adica nu a lasat biserica sa se implice, ca sa nu-i moara din prieteni) si tu ii gasesti hibe?
Is dezamagit pana la lacrimi... de cand port blugii astia cu fermoar cu dinti metalici...