| Lizzu a întrebat:

"Iadul este opusul bucuriei.Este nerealizarea.Este a sti Cine si Ce esti si a nu reusi sa traiesti aceasta experienta. Inseamna a fi mai putin decat poti fi.
Acesta este iadul si nu exista nimic mai aprig pentru sufletul vostru.
Dar iadul nu exista ca un loc pe care ti l-ai imaginat--unde arzi intr-un foc vesnic --sau ca o stare de chin permanent.Cu ce scop as fi facut Eu asa ceva?
Chiar daca Mi-ar fi venit un gand teribil de ne-Dumnezeiesc ca voi nu "meritati" raiul,de ce as fi simtit Eu nevoia sa caut un mod de razbunare,de pedeapsa pentru esecul vostru?
N-ar fi fost mai simplu pentru Mine sa ma descotorosesc de voi? Ce parte razbunatoare din Mine M-ar fi facut sa va supun unei suferinte eterne de un gen si la un nivel dincolo de orice imaginatie?
Iti spun ca nu exista o astfel de experienta de dupa moarte ca cea care a fost construita de teologiile voastre bazate pe frica. Exista totusi o experienta a sufletului atat de nefericita,atat de incompleta,atat de partiala,atat de separata de bucuria cea mai mare a lui Dumnezeu incat pentru sufletul vostru aceasta inseamna iad. "

Neale Donald Walsch- Conversatii cu Dumnezeu vol. I

Intrebare si pentru atei si pentru credinciosi, in special credinciosi:
Cum comentati? Sunteti de acord cu asta si cat la suta?
Nu credeti ca totul sta in imaginatia noastra despre ceea ce este realitatea cand de fapt realitatea este total altceva?

Multumesc.

54 răspunsuri:
| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Da, pentru ca ieri m-a muscat de fund si un OZN-neu.hee hee

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Vezi ca Doamne, Doamne iti arata semne ca trebuie sa te pocaiesti.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca sunt invidios, de unde sa stiu ca preacuratul umbla cu necuratul si acum astept ca, Casa Boborului sa scoata +valoare si sa nu mai platesc rahatul de TVR national, ca asa spunea el cu vorbulitele lui pline de dulceata cand a candidat la frecat menta in parlament. Oricum e totusi mai cinstit decat ceilalti pentru ca toti face frectie la picior de lemn si nu au, cel putin el are. Preamarita si laudata sa fie preacucernica Bahmu, caci prin sacrificiul ei îi trage ea pacatele si noi am scapat. Domnul a dat, Domnul a luat, Domnul fie laudat, amin.

| Exilee a răspuns:

Mi-am schimbat mentalitatile si opiniile despre N.D. Walsch.

Crestinul ortodox si inselaciunea; ''New Age''

http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com/category/new-age/

In carte sunt multe sofisme si minciuni, el neaga dumnezeirea lui Iisus zicand ca ar fi un om care a auzit mai multe mesaje de la Dumnezeu (pg.17), il numeste maestru spiritual alaturi de Budha si Krishna. Deci zice el ca Hristos nu ar fi Dumnezeu ci un om, si ca el esti tu. El invata cititorii sa nu se teama de Dumnezeu, ca El nu va judeca lumea si nu are niciun motiv sa pedepseasca pe om (pg.25)

El mai sustine cum ca diavolul nu exista: „Ati creat in mitologia voastra o fiinta numita diavol" (pg.23). Sf. Serghie Meciov ne invata ca frica de Dumnezeu este conducatorul nostru catre mantuire: „Daca vrei sa ajungi la limanul dragostei, ia-ti drept carmaci frica de Dumnezeu." Iar Psalmistul David spune: „Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii." Insa Neale D. Walsch ne cere in primul rand sa ne eliberam de frica de Dumnezeu si sa punem inceput bun nebuniei. Sf. Ap. Pavel ne avertizeaza: „Va veni o vreme cand nu vor mai suferi invatatura sanatoasa ci – dornici sa-si desfateze auzul – isi vor gramadi invataturi dupa poftele lor, isi vor intoarce auzul de la adevar si se vor abate catre basme." (II Timotei 4, 3-4).

''N. D. Walsch mai indeamna asa in cartea sa: alege dragostea, fa ce vrei, nu exista morala, nu exista porunci, ci numai experienta proprie, placere (Jucati-va cu sexul! Jucati-va cu el! pg.182). Crede in reincarnare, il pune pe om in locul lui Dumnezeu (Spuneti: „Eu sunt Calea si Viata, urmati-Ma!" pg.87) Promoveaza egoismul si mandria (Cea mai iubitoare persoana este cea care se centreaza in jurul propriului Sine – pg.113). Nu exista familiue ci doar relatie, cat mai multe si diverse relatii (Nu ai nicio obligatie nici in cadrul relatiei, nici in intreaga ta viata – pg.125). La pg. 175 graieste asa satana prin gura lui N. D. Walsch: „Voi sunteti trupul meu. Tot ceea ce eu traiesc ca experienta, traiesc prin voi." Vai, sa nu fie! Si in celelalte carti ale lui, acelasi subiect trateaza: cum ca omul este Dumnezeu si ca nu trebuie sa se supuna nimanui.

Ce inselaciune se ascunde in spatele acestei „noi spiritualitati"! Pentru un crestin ortodox, aceste gandiri dracesti sunt evidente, sunt ratacirile de pe urma. Sub un ambalaj placut, reconfortant, se ascunde otrava cea mai ucigatoare.''

Cat despre citat.

Este ceva de genul '' iadul ni-l creeam noi. Nu exista Dumnezeu sau diavol, ci dumenzeu reprezinta de fapt totalitatea gandurilor pozitive, iar cel rau a celor negative''.

''Nu credeti ca totul sta in imaginatia noastra despre ceea ce este realitatea cand de fapt realitatea este total altceva?''

Asa am crezut si eu de cuviinta. Dar mi-am dat seama ca nu este asa.

ND Walsch ARE SI DREPTATE IN UNELE PRIVINTE!
''Dragostea este realitatea suprema''.
Dragostea FATA de Creator ESTE SINGURA CARE-TI DESCHIDE REALITATEA.

| suffarstar a răspuns:

Iadul,dupa parerea mea,e un loc de chin.
Nu cred ca e o balta cu benzina care arde iar cei rai stau acolo.
In Biblie scrie " unde viermele nu moare". Viermele este constiinta. Cred ca iadul e un "loc" intunecos lipsit de Dumnezeu,adica trist,o tristete apastoare,unde constiinta macina sufletul, un loc ferit de pace, de iubire.
E ca un loc de vesnica agonie, unde resentimentele nu dau pace, gandul ca puteai fi fericit.Asa cum intunericul reprezinta lipsa lipsa luminii,asa si iadul reprezinta lipsa fericirii. Lumea e ciudata,crede-ma nu cunoastem decat foarte putin,chiar si Biblia nu reprezinta decat o parte din ceea ce este,contine multe enigme si niste adevaruri generale care la aceea vreme, in mod normal, nu se cunosteau.
Sunt taine multe, unele pot fi descoperite, altele nu.
http://ezoteric.50megs.com/diverse/thoth_partea_unu.htm

| Lizzu explică (pentru Exilee):

Multumesc mult pentru raspunsul tau cuprinzator si pentru comparatiile cu care ai venit.

Stiu tot ce spune el in carti. Sunt la a doua lecturare a lor. Cu cat trece timpul mai mult cu atat intelegi mai bine o carte daca o reiei. Pentru ca ai capatat mai multa experienta intre timp.

Eu incerc sa raman neutra. Stiu ca unele pasaje par"dure", dar iti trebuie o minte deschisa, fara judecati daca vrei sa asimilezi ce scrie acolo.
E interesant. Te face sa vezi cu alti ochi totul.

Am citit azi despre cele 10 porunci. Au fost intelese gresit spune. De fapt s-au vrut a fi cele 10 legaminte ale domnului cu omenirea. Un pact al lui cu noi, ele sunt semnele trimise omului pentru ca el sa-si dea seama daca merge pe calea cea buna pentru a ajunge intr-un final inapoi acasa (dumnezeu).

Tu ce crezi despre ele? As vrea sa-ti stiu parerea cu adevarat. In felul in care le explica nu le percepi ca fiind porunci, ci doar sfaturi blande si atat.

happy
Nu il judec pe autor. In felul in care vorbeste si explica totul in video-uri imi transmite o inexplicabila liniste in suflet si in fiinta.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Multumesc happy

Te aprob cand spui ca iadul este un loc de chin dar nu fizic, ci spiritual, al constiintei sufletului. Asta daca exista iad.

Dar mai departe in carte spune ca nimic nu e permanent.
Iadul acesta al sufletului este o situatie trecatoare, ca o lectie, ca un timp de reflectie a sufletului asupra lui insusi si asupra a tot ceea ce el a facut "gresit"pana atunci. E o sansa, daca vrei, la innoire si la indreptare.

Apoi trece mai departe.

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

Despre cele 10 porunci?

Pai, stim ca acestea se gaseac in Tablele legii care i-au fost daruite Lui Moise de catre Bunul Dumnezeu pe muntele Sinai.

Tablele Legii nu DOAR ca era ca un legamant, dar se ocupa si cu disciplina, educatia morala a evreilor... ( si nu numai)

Dupa cum le este si numele, ''porunci''.
Poruncile sunt niste norme (care influenteaza pozitiv/negativ) pe un anume/anumiti indivizi X pentru a-l invata sa traiasca DREPT, CORECT, asemeni unei fiinte morale, superioare, demne de toata aprecierea.

| Lizzu explică (pentru Exilee):

Da,stiu povestea din biblie cu tablitele lui Moise.
Eu intrebam altceva.

Crezi ca ele au fost de fapt niste semne trimise catre om pentru a-si da el seama daca "face voia domnului", daca e pe calea catre d-zeu prin urmarea lor, prin faptul ca este convins de ele si ca le aplica in viata.

Nu e vorba de cum sunt ele infatisate in biblie.
Ci in cartea aceasta cu conversatiile.
Ti le-as transcrie aici dar e mult de scris.

Ma refer la faptul ca omenirea, in ziua de azi, a inteles cu totul gresit poruncile.Cum ca vin de la un d-zeu razbunator si ca sunt de capatai, daca cumva te abati de la ele atunci iti ia capul. Oamenii traiesc cu frica de ele sa nu fie pedepsiti, nu ai vazut intrebari aici cum ca e pacat daca te barbieresti, sau daca faci nu stiu ce activitate duminica... iti limiteaza existenta grav.

Asta spuneam...

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Fffoarte interesant articolul happy mersi

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

''Crezi ca ele au fost de fapt niste semne trimise catre om pentru a-si da el seama daca "face voia domnului"

Semne nu stiu daca or fi fost. Acum, prsupun ca stii CARE A FOST SCOPUL lor si anume repesctarea acestora, a poruncilor dumnezeiesti ii faceau pe evrei mai apropiati Domnului.

''Cum ca vin de la un d-zeu razbunator si ca sunt de capatai, daca cumva te abati de la ele atunci iti ia capul. ''
Asa era valabil. Acum, numai este asa. Avem liber-arbitrul. Sangele Lui Hristos ne-a tamaduit.
Acestea trebuiesc respectate pentru a putea ''prelungi'', ''imprastia'' NUMELE DE OM.
Omul este o fiinta sociala, rationala, superioara tuturor fiintelor dupa aacest pamant.
CHiar si Domnul Iisus Hristos i-a facut pe evrei si ucenicii sai sa intelegea ca aceste porunci sunt in zadar daca nu ai dragoste, ratiune, nadejde.

Acestea sa nu duca intr-un fel de AUTOMATISM SI FARISEISM.
CUm erau fariseii din perioada VT. Majoritatea respectau legea, Il cinsteau pe Dumnezeu, DAR DOAR CU BUZELE.
In schimb, cu inima erau departe de El.

| Lizzu explică (pentru Exilee):

Mersi. Sunt inca multe care nu se leaga in mintea mea din ce spui tu.
Treaba cu liberul arbitru.

"''Cum ca vin de la un d-zeu razbunator si ca sunt de capatai, daca cumva te abati de la ele atunci iti ia capul. ''
Asa era valabil. Acum, numai este asa. Avem liber-arbitrul. Sangele Lui Hristos ne-a tamaduit."

Era asa inainte de ce? de momentul cand iisus a murit pentru oameni, salvandu-i si scapandu-i de pacate?
Dupa ce s-a intamplat asta, am avut liber arbitru si inainte nu?

Chiar nu suna pe inteles...

| Exilee a răspuns (pentru Lizzu):

laughing)
Iarta-ma, dar nu (mai) stiu nici cine sunt, nici unde locuies. Sunt EXTENUAAT!

| doctorandus a răspuns:

Walsch auzea voci vorbindu-i in cap... asta spune suficient.

| Lizzu explică (pentru Exilee):

Ok, mersi pentru timpul tau happy

| Lizzu explică (pentru doctorandus):

Si Iisus auzea...

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Da,ele sunt un punct de referinta,Dumnezeu s-a gandit ca omul este schimbator,peste veacuri oamenii sa aiba un puct de referinta,sa inteleaga ce cere Dumnezeu de la noi. Dumnezeu este ordine, este perfect, ele nu are nevoie de reguli pentru ca omul sa fie constrans sa nu le incalce, dar El stie ca omul va fi amagit si in dragostea Sa ne-a oferit niste "busole ".
Nu am citit cartea la care faceai referinta, e o opinie personala. :d

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Cu placere big grin!

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

E opinie personala dar te-ai apropiat destul de mult de ceea ce scria acolo happy
"Busole" e cuvantul potrivit.Asa e

| doctorandus a răspuns (pentru Lizzu):

Alt caz mental.

| eliaclodia a răspuns:

Iadul e facut de domnisoara Satana pentru pasionatii de a ii tortura pe altii. Si le micsoreaza chefurile din cand in cand. Dar trebuie sa conversezi cu ea, ca sa afli ce nu poti afla din conversatiile cu Dumnezeu. Pana si Satana, da vina pe altceva pentru chinul nedrept al oamenilor. A nu stii sa profiti de ceea ce esti.

| eliaclodia a răspuns:

Cred ca opinia scriitorului se refera la a analiza faptul ca ne impartim fisierele si informatiile si sentimentele in: bine si rau, iad si rai, armonie si liniste, tortura si esec. E un fragment prea mic pentru a vedea de unde pleaca si unde ajunge. Si-a construit o cale de ordonat creierul. Toti cauta cai de ordonat mai eficient gandirea si afectul, chiar fara sa stie constient ce sunt. Si multi cauta sa faca asta ca sa-i dezordoneze pe altii sau sa-i supuna. Nu toti cauta o ordine personala in creier, sau in adn, pentru a aduce in lume linistea sufleteasca. Daca privesti sufletul ca pe un suc, cu diferite arome si calea un pai sa bei ceva, vezi ca fiecare cauta aroma preferata. Daca nu e se apuca sa introduca in cale ceva care face paiul chinuitor si abuziv, pana si-o iau pe carca.

| Lizzu explică (pentru eliaclodia):

Dommnisoara Satana rolling on the floor

| Lizzu explică (pentru eliaclodia):

Multumesc mult pentru raspuns. L-am inteles happy adevarat, asa e