| AlexJX90 a întrebat:

Il iubesc mult pe Dumnezeu cred in el si stiu ca exista dar nu ii inteleg un lucru...de ce face asta? De ce nu mai poate lasa oameni dragi noua sa mai traiasca macar putin? Acum 3 ani cand eu aveam 10 ani la tara la mine la tataie el avea un amic cu care fusese camarad in razboi si acel amic al lui era un batranel tare amuzant si acum mai traieste cred dar stie poezii cu prostiare si e amuzant el asa dar el avea un amic tot cu care fusese caramad in razboi care acela era un batranel simpatic e putin spussad. Cand ma dusesem la magazin m-am uitat sa vad cam ce dulciuri sunt mai ieftine eu avem numai 3 mii la mine si nu erau dulciuri care costau atat. El a venit si mi-a luat o ciocolata dupa aceea m-a dus pe o banca si mi-a zis "Baietasul meu, eu te-am vazut jucandute cu alti copilasi si am vazut ceva la tine parca mai special, adica tu nu esti ca toti cu asti ca unii care sunt rari si care nu-i intereseaza de parerile celor rai si de barfele lor si care ai ascultare de parinti. Tu nu te imbraci ca altii tu te imbraci in ce iti da parintii si nu refuzi iar pe viitor tot asa vei fi". Eu pe atunci eram copil mic dar ascultasem cu atentie ce spusese batranelul care cu respect fata de el i-am zis "sarut-mana" si multumesc dupa aceea am plecat catre casa.Acel batranel a murit acum 1 an jumatate si nu pot uita clipele acelea cu el iar acum imi doresc sa fie alaturi de mine sa-mi zica daca mai sunt cum eram atunci ascultator de parinti si nepasator de vorbe urate.Parca si eu vad o seriozitate de la o vreme in mine si un stil de gandire ca de parca as fi un adult dar mi-e dor de batranel si de aceea cea mai mare dorinta a mea este ca dumnezeu sa-i mai lase pe cei dragi sa mai traiasca macar putin

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Dar nu m-am referit la tine, am luat un caz general...
Oricum ideea rămâne aceeași, te rogi degeaba contează doar stilul de viață în durata de viața sau eventual norocul...

23 răspunsuri:
| wintage a răspuns:

Nu te mai gandi la asta. La toti ne vine randul, la unii mai tarziu, la unii mai devreme. Si acel batranel a avut noroc ca a supravietuit razboiului. O sa ii fie bine acolo unde este acum. Tu doar roaga-te pentru cei vii si pentru cei morti.

| Deny1333 a răspuns:

Toţi murim, odată cu timpul. Probabil acel bătrânel îşi terminase "misiunea" pe pământ. happy

| DiamondCat a răspuns:

Sa stii ca si eu mi-am pus aceasta intrebare si ai foarte mare dreptate cu ea, este o intrebare la care cred ca nu vom primi niciodata un raspunssad...si eu imi doresc foarte mult ca toti cei dragi sa traiasca mai mult...dar din pacate acest lucru nu cred ca este prea posibilcrying

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Ai 13 ani. Nu te supraestima zicand "ca de parca as fi un adult"!
In plus barbosul ceresc nu exista, ce naiba traiti cu iluziile astea? Mos craciun nu exista, de ce ar exista barbosul ceresc?

| AlexJX90 explică (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Eu cred ca oricine stie ca mos craciun nu exista.Bine poate numai copilasii aia mici care nu sunt inca prea pregatiti la minte si se lasa condusi de tata pe afara prin parc ca dupa ce sa ajunga acasa sa gaseasca sub brad cadouri puse de mama hai baiatule ca stiu si nu vreau sa ma laud dar la chestia de parca as fi un adult am zis ca eu am alt stil de gandire si m-am referit de parca as fi un adult pentru ca multi zic ca seman cu tata iar daca ma uit asa la el cam ne seamana stilurile de gandire de aceea am zis dar fara lauda eu cand ma uit la mine parca sunt diferit de ceilalti un lucru zis normalitate si care acei ceilalti nu il pot intelege si zic ca sunt comunist adica nu ma imbrac conform "modei", nu fac ce vor ceilalti adica daca zice unu sa beau o sticla de vodka eu nu-s atat de nebun ca sa intru in coma chestii din astea si ar fi frumos sa fie mai multi oameni saraci si muncitori pentru ca pe la acest gen de oameni se gaseste asa ceva numit normalitate.

| Deny1333 a răspuns (pentru AlexJX90):

Sora mea nu ştie.winking

| AlexJX90 explică (pentru AlexJX90):

Scuzati-ma am zis oameni saraci dar am uitat ca in Romania sunt multi oameni saraci suparati pe basescu si boc si udrea si etc.Dar eu m-am referit la oameni saraci adica amarati dinaia cum era batranelul acela sau baietei care imi pot fii pe masura si care cu bucurie i-as ajuta.

| d1onn5o a răspuns:

"ca de parca as fi un adult"
Parca e bine scris, cum te poti numi "matur" daca tu crezi in cineva imaginar?
Si da, oamenii mor, si din pacate nu ii poti readuce la viata, admira-i pe cei care merita, stai cu ei, invata de la ei, dar mai mult nu poti face.

| AlexJX90 explică (pentru d1onn5o):

As fi vrut ca cu acel batran sa ma fi nascut eu mai de dinainte si sa stau mai mult cu el atunci cand el era mai tanar crying

| FucktheSystem a răspuns:

Nu-ți fă griji, n-a murit că l-a luat Dumnezue sau altcineva a murit de bătrânețe sau din cauza problemelor de sănătate cum de fapt toți murim. Data morții nu ne este dată de un personaju supranatural ci în majoritatea cazurilor e stilul nostru de viață și de felul în care avem grijă de organismul nostru.
Fi tu cel mai credincios om dar totuși mănâncă tâmpenii, fumează, bea alcool și nu dormi nopatea, să vedem dacă te lasă Dumnzeu să trăiești mai mult de 60 de ani.
Deci calmează-te îți vine și ție și tuturor celor la care ții rândul deci mai bine petrece-ți timpul cu ei decât să te rogi la un personaj inexistent, timplul petrecut cu ei sigur ar fi imi folositor decât cel petrecut în rugăciuni care nu dau roade.

| AlexJX90 explică (pentru FucktheSystem):

Sincer o spun cu mana pe inima ca nu fumez, alcool o bere slaba doua mai beau la 5 luni poate si noaptea in vacante stau pana pe la 12, 12 jumatate maxim iar in timpul scolii la 10 sunt in pat iar cu chestia cu fumatu daca m-ar prinde tata imi faceau aia masuri la corp pentru cosciug sincer

| AlexJX90 explică (pentru FucktheSystem):

Da se poate si imi pare rau daca ti-am raspuns urat si necuviincios.Se poate ori norocul ori stilul de viata uite cum mai vedeam eu prin ziar un batran de 103 ani sau o batrana de 130 ani se poate...

| nesuferit a răspuns:

Pentru ca dumnezeu are alte treburi mai inportante gen... Scarpinatu la c***e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bucura-te ce tot ce te inconjoara ca Dumnezeu stie ce ai tu nevoie.
Zambeste si gandeste-te ca la un moment dat te vei reintalni cu cei dragi tie care nu mai sunt in lumea aceasta.

| Danutza27 a răspuns:

Stai ma asa nu sari tu cu gura mare la Bunul Dumnezeu, are el socotelile lui. Mergi tu la tara din casa in casa si intreaba de ce tocmai tu sa tragi cind aveai cea mai mare nevoie.O sa ii auzi si pe ei unii spunind dar de ce a murit tocmai copilul meu si nu eu si uite ii fac de 7 ani si il urasc ei pe Dumnezeu=NU ia sa ii intrebi daca il iubesc pe Dumnezeu =DA Da si tu timpul inapou cu 67 de anisori si vezi citi barbati au murit in razboi.Mamele lor ce gindeau dar parintii lor dar nevestele lor dar orfanii de razboi? O sa te intrebi ce au facut,au fluierat ei a paguba au ridicat ochii la cer au intrebat de ce Doamne tocmai noi,apoi au plecat la rinduiala lor,Il urasc ei pe Dumnezeu=Nu. Daca vei merge pe drum cu masina si opresti sa cumperi oua, o sa ai unul in plus daca este zi de sambata si zice taranul roman sa fie pentru sufletul adormitului... Acestia suntem noi crestinii, nu punem jbiltul de git la necaz ne rugam incercam alta varianta, rabdam ne rugam incercam dar nu trebuie sa Desnadajduim.Tu ce zici este cineva care pierde pe cineva drag sa nu gindeasca ca tine=NU si daca Dumnezeu zice uite ii mai lungesc viata cu 3 zile si vine a 3 a zi si vine ceasul Pai nu cade omul in genunchi si se roaga pentru inca 3 ceasuri macar.Trebuie sa intelegi suntem oameni pling unii dupa un amarit de ciine dar dupa cineva drag. Pune tu mina si mergi pe calea batrineasca batuta de stramosii tai si nu vei avea regrete si eu ma duc cu placere la bunica in sat sa ma rog in Biserica unde a fost botezata mama Si unde inaintasii mei au cazut in genunchi la picioarele Domnului.Si acum vad rezemat de un perete cazanul de Botez vechi de peste 200 de ani. Acolo au fost Botezati de acolo au iesit cu picioarele inainte.

| AlexJX90 explică (pentru Danutza27):

I-a stai tu asa si gandeste-te putin.Am 13 ani nu m-am nascut pe timpul razboaielor poate dintr-o cauza legata tot de dumnezeu ca poate n-a vrut el sau poate asa eu am zis doar chestia cu batranelul atat si am zis ca fusese in razboi am zis ceva rau spuneti-mi daca am zis ceva rau despre razboi sau despre dumnezeu.

| ShyKido a răspuns (pentru AlexJX90):

Nu vreau sa te supar sau sa fiu rea. Dar unii oameni se supraestimeaza. Fa-ti o autoanaliza inainte sa arati lumii intregi ceea ce crezi tu despre tine. Daca cineva imi spune ca sunt Maria Magdalena, nu inseamna ca are dreptate. straight face
Da dovada de maturitate inainte sa te numesti matur.
Cat despre intrebarea ca de ce face Dumnezeu asta.rapspunsul nu ti-l gasesti pe TPU. straight face

| FucktheSystem a răspuns (pentru AlexJX90):

Și eu am văzut destui, ori au avut noroc că nu i-a călcat mașina, ori au trăin sănătos ori sunt full de bai și și-au perims toate tratementele de care aveau nevoie...

| ShyKido a răspuns (pentru AlexJX90):

Doamneee, ce conversatii fara sens. big grin.
treci peste si noapte buna. >big grin

| drchestor a răspuns (pentru DiamondCat):

Noi nu avem dreptul sa decidem astfel de lucruri, respectiv cati ani sa traiasca cineva sau cat de repede sa isi termine cursul vietii, nu avem noi puterea asta.Este ceva normal sufleteste,si aici ma refer la persoanele care simt ca au un suflet bun si sensibil,pentru a dori ca cei dragi sa nu se desparta de noi niciodata,insa spiritul se detaseaza de corp traversand o alta dimensiune,una superioara celei traite aici,iar noua nu ne ramane decat clipa prezenta pe care o vrea Iisus Hristos ca sa o traim,asemenea raposatilor,cei care s-au dus dintre noi dar si-au trait clipa, viata, bucurandu-se de compania noastra...asa ca trebuie sa fim intelegatori cu sufletul celor care ne "parasesc" si sa le dorim odihna de veci si o calatorie in lumina,in acest mod iti vei indeplini si tu, ca suflet pur, misunea pe acest pamant.

| Danutza27 a răspuns (pentru AlexJX90):

EEEEEEEE pai ia s faci tu de bine sa citesti ce am scris si de sus in jos si de jos in sus si sa zici la culcare Tatal Nostru si sa te insemni cu semnul Sf Cruci de 3 ori

| DomnulZ a răspuns:

Intr-o buna zi, unui om credincios i-a murit toata familia intr-un accident. S-a suparat pe viata, pe Dumnezeu, si a inceput sa strige la cer, cerandu-i inapoi pe cei dragi. Dumnezeu ii raspunde, si ii spune sa mearga in lume si cand va gasi un om caruia sa nu ii fi murit nimeni drag, ii va invia pe toti ai lui. Din pacate, moartea e parte din viata noastra, trebuie sa o acceptam si sa fim pregatiti sa ne-o asumam la momentul potrivit.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sa stii ca moartea este un proces biologic care nu poate fi oprit, nu e ca asa vrea Dumnezeu.