| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune si mie tari ortodoxe si tari catolice in lume? Multumesc

10 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| Marcian a răspuns:

Tari predominant ortodoxe: Romania, Rusia, Bulgaria, Grecia, Etiopia, Serbia, Muntenegtru, Macedonia, Ucraina, Belarus.
Tari predominant catolice: Portugalia, Spania, Franta, Italia, Polonia, Toata America in afara de SUA si Canada, Africa sub-saharana, Letonia, Estonia, Lituania, Belgia, Luxemburg, Vatican, San Marino, Lichtenstein, Andora.
Tari predominant protestante:Germania, Elvetia, Olanda, Danemarca, Suedia, Norvegia, Finlanda, SUA, Canada.

| matt25 a răspuns:

Ortodoxe - Romania, Rusia, Grecia; Catolice - Franta, Polonia, Spania si multe altele. Majoritatea tarilor sunt catolice.

| Arthur a răspuns:

De religie majoritar ortodoxă : România, Iugoslavia, Rusia, Bulgaria, Grecia, Ucraina, Armenia, Cipru, Giorgia şi mai este în Africa un stat dar nu mai reţin care. Catolice : Germania, Austria, Olanda, Belgia,

| Arthur a răspuns:

Am vrut să editez dar sunt probleme.
Ţări majoritar catolice : Germania, Olanda, Polonia, Belgia, Venezuela şi alte state din America Latină şi Africa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

CATOLICE: Europa Latina (de V) dar si o parte central-Estica (Lituania, Estonia, Ungaria, Slovacia, Cehia).
Africa De S-V (Nigeria, Rep. Dem. Congo, Angola, Namibia, Botswana).
Din AM. de N doar Mexic si toata Am. De S in afara de Guyana si Surinam.

| Rus_L'Claudio_1974 a răspuns:

In prezent in aceasta lume sunt 195 de tari (state) din care 92 tari (state) sunt majoritar Romano-Catolici, iar de partea religiei Ortodoxe sunt doar 13 tari (state)

| wpetterssone a răspuns:

Țări catolice: Polonia, Franța, Italia, Spania, Portugalia, Luxembourg, Țările de Jos...
Țări ortodoxe: Rusia, Serbia, România, Bulgaria, Grecia, Albania...

| MihaelaDart a răspuns (pentru wpetterssone):

Albania nu este o tara ortodoxa, doar 7% sunt ortodoxi, 10% catolici, 60% sunt musulmani si restul alte religii.

| Hanganu_Gheorghe_1964 a răspuns:

Etiopia,Macedonia,Cipru!