| DarkOrbitMoon a întrebat:

In corpul nostru mor milioane de celule.De ce este considerat avortul pacat? Daca spermatozoidul nu fecundeaza ovulul, moare. Daca sperma nu este eliminata din testicule, moare.In cazul in care spermatozoidul fecundeaza ovulul,ginecologul extrage niste celule din corpul femeii, care daca nu se intalneau, oricum ele mureau.

Răspuns Câştigător
| sempreinvolo30 a răspuns:

Jurnalul unui copil nenăscut
 5 octombrie:
Astăzi a început prima mea zi de viaţă. Părinţii mei încă nu ştiu, dar eu deja exist. Şi voi fi fetiţă. Voi avea părul blond şi ochii albaştri. Deja este stabilit aproape totul, chiar şi faptul că voi iubi florile.
19 octombrie:
Unii susţin că încă nu sunt o persoană reală, că numai mama există. Dar eu sunt o persoană reală, tot aşa cum o firimitură de pâine este totuşi pâine adevărată. Mama există. La fel şi eu.
23 octombrie:
Acum tocmai a început să mi se deschidă guriţa. Gândiţi-vă, peste aproximativ un an de zile voi râde, iar mai târziu voi vorbi. Ştiu care va fi primul cuvânt pe care-l voi spune: MAMA.
25 octombrie:
Azi a început să-mi bată inima de una singură. De acum încolo ea va bate încetişor pentru tot restul vieţii, fără ca vreodată să se oprească pentru a se odihni! Iar după mulţi ani va obosi. Se va opri şi după aceea voi muri.
 2 noiembrie:
Cresc câte puţin în fiecare zi. Încep să mi se formeze mâinile şi picioarele. Dar trebuie să mai aştept mult timp până când aceste picioruşe mă vor înălţa spre braţele mamei şi până când aceste mânuţe vor putea culege flori şi îl vor putea îmbrăţişa pe tata.
12 noiembrie:
La mâini încep să mi se formeze degeţelele. Aşa mici cum sunt, sunt de-a dreptul caraghioase! Cu ele voi putea mângâia părul mamei.
20 noiembrie:
Abia astăzi doctorul i-a spus mamei că eu exist aici, sub inima ei. Oh, cât de fericită trebuie să fie! Eşti fericită, mami?
25 noiembrie:
Mami şi tati probabil că se gândesc ce nume să-mi pună. Dar ei nici măcar nu ştiu că sunt fetiţă. Vreau să mă cheme Kathy. Doar sunt mare deja.
10 decembrie:
Îmi creşte părul. Este moale, strălucitor şi mătăsos. Mă întreb cum este oare părul mamei?
13 decembrie:
Acum aproape că pot să văd. În jurul meu este întuneric. Când mami mă va scoate în lume, în jur vor fi pretutindeni soare şi flori. Dar, mai mult decât orice, vreau s-o văd pe mami. Cum arăţi, mami?
24 decembrie:
Oare mami aude ticăitul inimii mele? Unii copii vin pe lume puţin bolnavi. Inima mea însă este puternică şi sănătoasă. Bate întruna: tic-tac, tic-tac. Mami, vei avea o fetiţă sănătoasă!
28 decembrie:
Astăzi mama mea m-a ucis.

| DarkOrbitMoon explică (pentru sempreinvolo30):

Am citit jurnalul asta mai demult.E destul de trist, da.

| olgutza1 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Cit de groaznik nu ma pot opri din plins

46 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca oricum murim, de ce este considerata sinuciderea un pacat? Sau omuciderea? In ambele cazuri, este vorba de niste celule care oricum ajungeau hrana pentru viermi.
Viata incepe in momentul conceptiei, este un fapt dovedit stiintific. De ce s-ar incerca atunci sa fie salvati copiii cu malformatii inca din perioada intrauterina, daca ei sunt doar niste celule care oricum mureau? Nu-ti dai seama cata aroganta se ascunde in afirmatiile astea? Ca cineva adica, decide pentru altcineva daca sa traiasca sau sa moara? Asa cum, atunci cand cateaua ta fata, arunci puii femele si ii pastrezi pe baietei, asa faci cand vorbesti de avort, dar totusi, in cazul avortului este vorba de un om.
Si mai este inca un lucru, ca se vorbeste de avort ca de dreptul femeii, cat de bine face ei, spune-mi cat de bine a facut celor care au murit dupa aceasta "procedura", sau au ramas cu sechele fizice (uterul strapuns, infectie ale organelor, histerectomie, disfunctii urinare sau genitale) sau cu sechele psihologice? Cat de mult bine face liberalizarea avortului femeilor impinse de familiile sau de "iubitii" lor sa faca asta, cand ele ar fi vrut sa pastreze copilul?
Bine, am scris prea mult si oricum nu cred ca vei citi asta, dar am simtit ca trebuie sa ma "descarc".
Nu pot sa termin fara asta, priveste si tu o gramada de celule avortate: http://avortulucide.files.wordpress.com/2012/03/cbr-24-weeks-ab.jpg

| Biggiesan a răspuns:

Dumnezeu ți-a dat posibilitatea de a te reproduce, mai departe e alegerea ta.

| anonimg a răspuns:

Ai inteles gresit avortul.
Avortul se numeste "avort" atunci cand deja a inceput sa se formeze copilul. Nu trebuie confundat ciclul lunar cu avortul.

| milan9 a răspuns:

Daca pruncul in stare prenatala depinde de mamă, asta nu înseamnă că mama are asupra lui drept de viaţă şi de moarte, tot la fel cum nu are nici asupra unui copil nou-născut, care la fel, depinde de ea...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Orice atentat asupra IDENTITĂŢII umane: biologice (copilul esle purtătorul unui cod genetic unic) şi spirituale (are suflet de la Dumnezeu încă din momentul conceptiei) reprezintă un atentat asupra vieţii umane, o UCIDERE!

Încă din stadiul prenatal, copilul este 100% capabil să simtă durerea pentru că are deja format un sistem nervos functional încă din săptămânile PATRU-CINCI (din 40 cîte sunt de toate)!

Dacă strigătul disperat al pruncului, nu este auzit de mamă, asta nu înseamnă că el nu suferă şi simte absolut totul!

DACĂ NU POȚI EXPERIMENTA PE PIELEA TA CHIURETA, atunci măcar să încerce să își imgineze ce vor simți persoanele ucise (SILENT SCREEM –strigătul mut-; mama nu-l aude, este prea distrată) :

http://www.youtube.com/watch?v=gON-8PP6zgQ
http://www.youtube.com/watch?v=NXsXVcRvzCU

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Încă din stadiul prenatal, copilul este 100% capabil să simtă durerea pentru că are deja format un sistem nervos functional încă din săptămânile PATRU-CINCI (din 40 cîte sunt de toate)!

Dacă strigătul disperat al pruncului, nu este auzit de mamă, asta nu înseamnă că el nu suferă şi simte absolut totul!

DACĂ NU POȚI EXPERIMENTA PE PIELEA TA CHIURETA, atunci măcar să încerce să își imgineze ce vor simți persoanele ucise (SILENT SCREEM –strigătul mut-; mama nu-l aude, este prea distrată) :

http://www.youtube.com/watch?v=gON-8PP6zgQ
http://www.youtube.com/watch?v=NXsXVcRvzCU

Orice atentat asupra IDENTITĂŢII umane: biologice (copilul esle purtătorul unui cod genetic unic) şi spirituale (are suflet de la Dumnezeu încă din momentul conceptiei) reprezintă un atentat asupra vieţii umane, o UCIDERE!

| milan9 a răspuns:

Copilul în stare prenatală este deja insufletit, reprezinta deja o fiinţă umană aflată în proces de creştere, proces care continuă până dupa 18 ani...

Fetusul, pruncul în starea prenatala e o deplină FIINŢĂ UMANĂ în crestere, nu în "devenire"! Ea are deja toate datele genetice si de context pentru a-si continua cresterea.

Daca pruncul in stare prenatala depinde de mamă, asta nu înseamnă că mama are asupra lui drept de viaţă şi de moarte, tot la fel cum nu are nici asupra unui copil nou-născut, care la fel, depinde de ea...

| milan9 a răspuns:

Scuze, reproduc un text mai amplu, dar care conţine informaţii utile în această discuţie:

"De ce avortul nu poate fi acceptat nici măcar ca un compromis?

A). Avortul este o dublă crimă: în primul rând, împotriva lui Dumnezeu care a creat acea persoană, şi apoi, împotriva acelui suflet căruia i se încalcă cel mai elementar drept, dreptul la viaţă, dreptul de a vedea lumina zilei;

B). Ca şi când greutatea păcatului desfrânării nu ar fi fost de ajuns de mare (păcat de moarte) lui îi urmează uneori un alt păcat de moarte, avortul, uciderea propriului copil, lipsit de apărare şi de şansa de a se bucura de viaţă, de aceeaşi viaţă de care părinţii lui nu se mai pot sătura.

C). Asupra femeii şi asupra complicilor săi rămâne un mare păcat de moarte, uciderea, păcat oprit printr-una din cele zece porunci, care interzice orice formă de ucidere:,, Să nu ucizi".
În Noul Testament, în cartea numită Apocalipsa, se face auzit glasul victimelor la adresa vinovaţilor:,, Şi strigau cu glas mare şi ziceau: Până când, Stăpâne sfinte şi adevărate, nu vei judeca şi nu vei răzbuna sângele nostru, faţă de cei ce locuiesc pe pământ?" (Apoc. 6, 10).

D). Copilul în stare prenatală are acelaşi statut de fiinţă umană ca orice alt om, diferenţa constând doar în etapele diferite de dezvoltare în care se află cei doi. Acest proces de formare, de devenire începe prin procreere, prin zămislire şi se termină când omul ajunge la maturitate. Care este oare diferenţa (în ceea ce priveşte statutul de fiinţă umană) între copilul nou născut (care nu ştie să se exprime, nu înţelege încă limbajul uman dar este 100%,, persoană umană") şi copilul în stare prenatală care are toate organele interne şi externe definitiv conturate, chiar şi amprentele degetelor, şi are atâta viaţă încât se mişcă îşi întoarce capul, deschide ochii, zâmbeşte, îşi suge degetele, îşi schimbă expresia feţei etc.

E). Nici un argument nu poate justifica avortul. Tânara poate ajunge într-adevăr într-o situaţie disperată datorată unui rău asumat de la început în deplină cunoştinţă de cauză. Pe de altă parte, o situaţie delicată (conceperea unui copil) nu se poate rezolva printr-o dramă (dublă: drama unui păcat al uciderii dar şi drama psihică a,, mamei"). Poate fi justificată uciderea prin dorinţa tinerei de a salva o aparenţă, de a-şi ascunde păcatul în faţa lumii? Dacă din nesăbuinţă sau cu bună ştiinţă ea s-a aruncat în prăpastia păcatului, neţinând cont de gravitatea şi ruşinea acestui păcat (păstrarea demnităţii prin feciorie nu a reprezentat un obstacol, un impediment pentru săvârşirea păcatului) atunci de ce ar fi o ruşine maternitatea, aducerea pe lume a unei fiinţe umane?

F). Dacă copilul ar putea complica şi mai mult viaţa mamei, mai ales atunci când este necăsătorită, este bine de ştiut că mama îşi poate,, reface" viaţa dar se poate evita în acelaşi timp şi uciderea fiului sau fiicei sale. În acest sens există instituţii de asistenţă socială care pot oferi un viitor acestor copii, unele chiar sub patronajul Bisericii (ex.: Asociaţia Pro Vita, Valea Plopului - Pr. Nicolae Tănase ).

G). Incercarea de argumentare a avortului nu este decât o încercare disperată de a găsi o justificare pentru odioasa crimă, de a împăca conştiinţa printr-o,, rezolvare" cât se poate de simplă. Trebuie ţinut cont de faptul că în ultimul timp situaţia adopţiilor, a asistenţilor maternali care suplinesc rolul familiilor, a instituţiilor de asistenţă socială s-a schimbat foarte mult şi va continua să se schimbe în bine prin standardele Uniunii Europene. Pe de altă parte, cum rămâne atunci cu cei care fac parte din familii dezorganizate şi care sunt lipsiţi nu numai de o minimă educaţie morală, creştină ci de educaţie în general, care sunt lipsiţi de dragostea şi de afecţiunea părinţilor, uneori iresponsabili. Şi aceşti copii ar trebui lichidaţi? Dar cei cu diferite dizabilităţi fizice sau mentale, şi acestora ar trebui să li se interzică dreptul la viaţă? Cine este cel în măsură să hotărască acest lucru dacă Cel Căruia I se datorează viaţa este doar Dumnezeu, Cel care îi cheamă pe oameni cu responsabilitate la dobândirea unei vieţi veşnice? Ce primează oare, bunăstarea materială sau fericirea vieţii spirituale care este bazată pe relaţiile interpersonale şi care se află la dispoziţia fiecăruia (prin alegerile morale)?

H). Nici un motiv nu poate justifica avortul aşa cum nici un motiv nu poate justifica în general crima. Toţi ucigaşii încearcă să-şi aducă justificări pentru faptele lor, dar, nici o conştiinţă lucidă, nici o gândire sănătoasă nu ar putea accepta aceste motive care încearcă să argumenteze uciderea celuilalt (privarea celuilalt nu doar de un dar de mare preţ ci de tot ceea ce înseamnă viaţa lui pe pământ) pentru susţinerea unui interes, a unei comodităţi sau aparenţe.
Aşa cum odioase sunt marile crime de război ale omenirii făcute în numele unor idealuri deşarte, bolnave, (ex. holocaustul) la fel de monstruoase sunt şi crimele făcute prin avort.

I). Nimeni nu poate face abstracţie de dreptul la viaţă al celorlalţi. Deşi s-a ajuns să se accepte,, legalizarea" avorturilor (o paradoxală,, legalizare" a crimei, făcută de oameni fără suflet şi fără Dumnezeu) acest lucru nu poate să încurajeze pe nimeni spre avort. Chiar dacă în mod paradoxal ar urma şi legalizarea celorlalte crime, acest lucru nu va schimba cu nimic Legea lui Dumnezeu, legile morale şi toată gravitatea vinovăţiei pentru încălcarea lor.,, Iată ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binele şi răul, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa ca să trăieşti tu şi urmaşii tăi "(Deuteronom 30, 19). Omul este avertizat în mod subtil că îşi asumă responsabilitatea pentru toate alegerile sale. Viaţa, atât de dorită întotdeauna şi de către toţi, (viaţa ca suport al tuturor manifestărilor umane, dar mai ales viaţa veşnică) este strâns legată de o alegere, aceea a binelui, a respectării binelui propriu dar mai ales al celorlalţi."

| milan9 a răspuns:

Iată, fă totuşi diferenţa dintre un spermatozoid şi un făt în stare prenatală, care la 3 luni spre exemplu, are un statut bine definit, un SISTEM NERVOS COMPLET DEZVOLTAT (prin care simte totul- urmăreşte,, silent screem pentru a vedea agonia de 5 minute a sfâşierii în zvrcolirile continue ale acelui copil nevinovat).

Dacă fiul tău de 5 luni nu ştie încă să vorbească, asta înseamnă că nu are statut uman? Te gândeşti oare că trecerea la "umanitate" este doar momentul ieşirii din "găoacă"? Greşit! Independenţa organică a acelui prunc exista deja de mult timp. Iar UNICITATEA lui genetică exista deja din prima zi!

La fel îşi permit şi musulmanii să anuleze drepturile femeilor considerându-le simple obiecte de care dispun cum vor. Nu înseamnă că acei musulmani au dreptate doar pentru că pot să abuzeze de cineva!

| zurick a răspuns:

Daca moare copilul fara sa fie vina ta ca mama, nu e un pacat. Daca tu ai vrut sa moara, este pacat pentru ca Dumnezeu ne-a dat darul vietii si numai El are voie sa o ia. Sper ca te-am lamurit.Pa,pa.

| ErrorFound a răspuns:

Fiindca exista niste oameni prea sentimentalisti undeva acolo sus(pe un scaun de birou, nu mai sus de-atat) care probabil au fost si ei niste avortoni care au supravietuit printr-un miracol si acum nu vor sa se mai intample asta si fratilor lor avortoni. E logic ce am spus?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru ErrorFound):

Părinţii tăi ar trebui să fie mândrii de tine! big grin
au adus pe lume un sloi de gheaţă cu particule de piatră! fără supărare

aveam o părere destul de bună despre tine! mulţumesc că m-ai ajutat să o schimb.
o seară plăcută!

| ErrorFound a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Decat sa duca dupa o viata lipsita de iubire parinteasca sau sa fie aruncat la gunoi, nu crezi ca ar fi mai bine nici sa nu se fi nascut?
Crede-ma, de obicei, nu oamenii educati si instariti apeleaza la avorturi, fiindca ei au cu ce sa-si creasca copiii.
Problema este la familiile sarace, fara educatie, care fac copii pentru alocatie si dupa le taie o mana si-I pun sa cerseasca.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru ErrorFound):

Da te înţeleg dar nu e dreptul tău să-i iei viaţa!

Ştii de multe ori zici că mai bine era dacă nu mă naşteam! oricât de grea poate fi viata mereu găseşti o ocazie în care zâmbeşti.
Spui şi ce dacă mor dar să te pui în locul unor persoane care mai au 2 ore de trăit! mai spui asta?

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Sunt total de accord cu tine,e o prostie pentru ca oricum mor celulele alea, si la urma urmei SUNT DOAR NISTE CELULE nu cum zic toate fufele disperate "am luat o viata"... sa mori tu?! Avortul o fost inventat sa fie folosit, la fel ca si ampicilina.Dar de, omu care nu stie decat munca campului si biserica despre ce vrei sa vorbeasca DECAT despre astea 2, si uite asa se nasc teorii de genu "daca e pe ciclu n-are voie in biserica" si alte aberatii.Nu e nici un pacat, dar de la fanatici religiosi ce vrei (crede-ma am in cercul apropiat de cunoscuti fanatici din astia, stiu cum e cu ei)

| AlexeHellsing a răspuns:

Sincer, nu prea cunosc detaliile procesului de avort, ceea ce știu însă este că procesul avortului constă în crimă asupra unui om fără apărare. Avortul ia naștere din desfrânare.

| Dragosdoar a răspuns:

Ai uitat sa intrebi de femeile care pierd o gramada de sarcini incercand sa faca, copii indiferent ca stiu ca sunt constiente ca ar putea pierde in continuare. In alea nu se mai da cu **** ca cica au scop bun

| RaduMD a răspuns:

Un embrion nu inseamna numai "niste celule", ci un om in formare. De aceea exista o diferenta intre a-ti scoate o masea si a-ti scoate un copil. Maseaua nu este om in devenire. Dimpotriva, nu e strict necesar sa fii credincios ca sa intelegi ca avortul inseamna intreruperea unei vieti. Aceea a copilului tau.

| DarkOrbitMoon explică (pentru RaduMD):

In primele saptamani de sarcina sunt doar niste celule, ce pot fi distruse. Dupa 3-4 luni, poti spune ca "ai ucis"un copil in devenire.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru RaduMD):

Exact -la capitolul acesta te felicit.

| RaduMD a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Pe ce baza? Ce are fundamental diferit dupa 3-4 luni fata de, sa zicem, 2 luni? De ce in primul caz vorbesti de "un copil in devenire", pe cand in al doilea de "niste celule"?

| DarkOrbitMoon explică (pentru RaduMD):

In primul caz celulele n-au ajuns inca la maturitate, asa ca pot fi distruse.

| DarkOrbitMoon explică (pentru RaduMD):

In al doilea caz, copilul deja incepe sa-si formeze un organism.Asa ca ar fi cam naspa sa-l ucizi, dar nu ma afecteaza asta personal.
Totusi, mi se pare trist ca unele femei isi ucid fatul, doar pentru ca n-au fost in stare sa-si tina chilotii acasa.

| HDeNiSaR a răspuns:

Provocarea unui avort cu scopul de a împiedica naşterea unui copil nedorit înseamnă suprimarea voită a unei vieţi omeneşti.

un el şi ea concep copilul dar nu ei i-au dat viaţa.

Fap. 17:28: „Prin el [Dumnezeu] avem viaţă, ne mişcăm şi existăm".
Ps. 36:9: „Căci la tine este izvorul vieţii".
Ps. 139:13–16: „Tu m-ai ocrotit în pântecele mamei mele... Ochii tăi m-au văzut când eram doar un embrion şi în cartea ta au fost aşternute în scris toate părţile lui".

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Si copii aia care mor imediat dpa ce se nasc, copii care se nasc cu malformatii? Unde este dumnezeu ah? aroganta asta a voastra nu are limite

| HDeNiSaR a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu Dumnezeu cauzează aceste defecte.
bolile de astăzi nu sunt provocate de modul de viaţă nechibzuit al oamenilor?
sau războaiele nu au fost declanşate de oameni ceea ce a adus la apariţia unor epidemii?
sau spuneţi că unde este Dumnezeu atunci când persoanele mor de foame! (am văzut unele comentarii de ale tale)
atâta timp cât intr-o ţară se moare de foame în alta se aruncă resursele pentru ca nu au obţinut preţul cerut pe ele.aici nu intervine lăcomia omului?

şi apoi unii copii se nasc cu malformaţii din cauza părinţilor.

Şi apoi nu Dumnezeu guvernează lumea aceasta ci Satan.

| BlackSulphur a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Fetusul, adica fatul in sine NU ESTE (inca) OM. Face parte din femeie. Nu poate fi considerata persoana deoarece este dependent de corpul mamei, deci nu are o "viata" libera. Nu se poate pune problema de CRIMA, in caz ca doresti sa sugerezi aceasta varianta. Mai pe scurt, avortul este o simpla alegere, nu o condamnare.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru BlackSulphur):

Hei... Bună!

Încă din momentul concepţiei, copilul este o fiinţă vie distinctă, nu un simplu ţesut din corpul mamei. Organismul ei îl consideră un obiect străin şi l-ar respinge imediat dacă nu ar fi ocrotit în uter. Această nouă viaţă umană — separată de corpul mamei printr-o membrană ocrotitoare — este o fiinţă cu un material genetic unic.

viaţa umană începe la concepţie.

şi apoi ţie uşor să auzi asta:
"MAMA mea biologică avea 17 ani şi intrase în luna a opta de sarcină când s-a hotărât să facă un avort salin", a explicat Gianna, după care a adăugat: „Eu sunt copilul pe care l-a avortat. În loc să mor, am trăit"."
" avortul este o simpla alegere, nu o condamnare."

nu le-am putut niciodată înţelege pe femeile care avortează.nu ştiu ce fel de mama poţi să fii ca să îţi omori propriul copil.

ok! asta e părerea mea.

o zi frumoasă în continuare! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Ce e mai nemils: sa se nasca un copil intr-o tara inapoiata semi-barbara intr-o familie de dobitoci care abia se pot intretine SAU avortul ca acel copil sa evite o viata de chin.
Nici orfelinatul nu-i o optiune optima.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Incercarea de argumentare a avortului nu este decât o încercare disperată de a găsi o justificare pentru odioasa crimă, de a împăca conştiinţa printr-o,, rezolvare" cât se poate de simplă.

Trebuie ţinut cont de faptul că în ultimul timp situaţia adopţiilor, a asistenţilor maternali care suplinesc rolul familiilor, a instituţiilor de asistenţă socială s-a schimbat foarte mult şi va continua să se schimbe în bine prin standardele Uniunii Europene. Pe de altă parte, cum rămâne atunci cu cei care fac parte din familii dezorganizate şi care sunt lipsiţi nu numai de o minimă educaţie morală, creştină ci de educaţie în general, care sunt lipsiţi de dragostea şi de afecţiunea părinţilor, uneori iresponsabili. Şi aceşti copii ar trebui lichidaţi? Dar cei cu diferite dizabilităţi fizice sau mentale, şi acestora ar trebui să li se interzică dreptul la viaţă?

Cine este cel în măsură să hotărască acest lucru dacă Cel Căruia I se datorează viaţa este doar Dumnezeu, Cel care îi cheamă pe oameni cu responsabilitate la dobândirea unei vieţi veşnice?

Ce primează oare, bunăstarea materială sau fericirea vieţii spirituale care este bazată pe relaţiile interpersonale şi care se află la dispoziţia fiecăruia (prin alegerile morale)?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună!
Asta e o scuză! şi scuze din astea găseşti oricând.mă refer în caz general.

un copil nu se face că pui o oală pe aragaz şi pac apare copilul.se întretin relaţii sexuale. dacă nu vrei să ai copilul -te protejezi bineînteles ma refer la o FAMILIE.

şi apoi nu ai dreptul ca tu să decizi viaţa acelui copil.nu e dreptul tău!

am avut un caz la liceu! pentru ca nu vroia copilul -tot pe teoria ta se baza, l-a născut, apoi la sufocat, la tăiat în bucăţele şi l-a ascuns intr-un container.

nu e de vină acel copil pentru deciziile tale.
nu ştiu! esti ateu sau creştin/ă habar nu am! dar la Dumnezeu viaţa unei persoane începe de la concepere nu de la naştere.Iar copilul tău când v-a învia si te v-a întreba: Mami/Tati de ce m-ai ucis! ce îi vei spune?

iubesc copii şi mă încearcă multe sentimente când aud că unii au puterea să-şi ucidă propriul copil!

asta e părerea mea! fiecare cu decizia lui!
o seară plăcută!

| anonim_4396 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

"Încă din momentul concepţiei"... deci tu cand prajesti un ou zici ca ai mancat o gaina?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha ha ha!
mai știi?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Incercarea de argumentare a avortului nu este decât o încercare disperată de a găsi o justificare pentru odioasa crimă, de a împăca conştiinţa printr-o,, rezolvare" cât se poate de simplă.

Trebuie ţinut cont de faptul că în ultimul timp situaţia adopţiilor, a asistenţilor maternali care suplinesc rolul familiilor, a instituţiilor de asistenţă socială s-a schimbat foarte mult în bine şi va continua să se schimbe în bine prin standardele Uniunii Europene. Cunosc cazul de copii olimpici care fac parte din cadrul aceleiaşi familii de asistenţi maternali, în care copiilor nu le-a lipsit absolut nimic!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Pe de altă parte, cum rămâne atunci cu cei care fac parte din familii dezorganizate şi care sunt lipsiţi nu numai de o minimă educaţie morală, creştină ci de educaţie în general, care sunt lipsiţi de dragostea şi de afecţiunea părinţilor, uneori iresponsabili. Şi aceşti copii ar trebui lichidaţi? Dar cei cu diferite dizabilităţi fizice sau mentale, şi acestora ar trebui să li se interzică dreptul la viaţă?

Cine este cel în măsură să hotărască acest lucru dacă Cel Căruia I se datorează viaţa este doar Dumnezeu? Ce primează oare, bunăstarea materială sau fericirea vieţii spirituale care este bazată pe relaţiile interpersonale (care nu sunt exclusive legate de părinţi) şi care se află la dispoziţia fiecăruia?

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Celulele batrane mor pentru a da nastere altor noi celule. nu mor de tot altfel in mai putin de 7 ani cu siguranta nu am mai fi. o data ce ovulul este fecundat exista, o alta viata, un nou suflet, deci nu are nici o legatura cu ce ai spus cu avortul.

| DarkOrbitMoon explică (pentru MihaelaMariaPopa):

Pai,si ce? Le omori si pe astea, iar cand femeia respectiva vrea un copil, il face.
Dar, cum am spus si mai sus, sunt de accord cu distrugerea celulelor in primele saptamani.Atunci cand inca nu s-au format cum trebuie. Exact ca un ou, il mananci la inceput, cand puiul incepe sa se devolte, e cam tragic sa-l omori.

| milan9 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Iţi spun eu că tu niciodată nu ai mâncat un ou clocit, nici măcar clocit o săptămână sau două cum spui tu... happy

Începutul de viaţă umană în două săptămâni nu se compară cu oul simplu. Începutul schimbului între spermatozoid şi ovul în cadrul oului se realizează doar după începerea clocirii lui- acela este debutul embriogenezei oului.

Începutul de viaţă umană în două săptămâni este fapt sinonim cu clocirea timp de două săptămâni a unui ou.

Şi într-un caz şi în celălalt e o desfăşurare de două săptămâni a embriogenezei...

| petriinna a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ce gandire ai.wtf!

| sticla09 a răspuns:

Pe principiul asta pot sa-ti trag un glont in cap? ca omor niste celule care eventual oricum vor muri.
nu ma intelege gresit, sunt PRO avorturilor dar nu se pune problema asa cum ai pus-o tu...e ceva mai complicat.

| DarkOrbitMoon explică (pentru sticla09):

Nu-mi pasa cat de complicat e.

| DarkOrbitMoon explică (pentru sticla09):

Nu stau eu aici, sa ma complic cu niste pusti de 12 ani.

| sticla09 a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Eu zic ca daca mai imi citesti raspunsul de cateva ori, in speranta ca-l si intelegi, mai imi adaugi niste ani.

| DarkOrbitMoon explică (pentru sticla09):

Lol,nu vorbeam de tine, ci de majoritatea utilizatorilor de pe TPU.laughing