| deceeu a întrebat:

Intrebare pentru atei: Voi va botezati copiii?

Răspuns Câştigător
| TpuFanNrUNU a răspuns:

Intrebare pentru crestini: dc nu credeti in unicorni? si ei apar in carti (ca isus) nimeni nu i-a vazut (ca isus) unii cred ca exista (ca isus). deci, de ce nu credeti in unicorni?

49 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

De ce sa boteze daca sunt atei? Botezul este una din sfintele taine crestinesti.

| ndc a răspuns:

De ce si-ar boteza un ateu copilul? Botezul e un ritual crestin.

| FerLin a răspuns (pentru TpuFanNrUNU):

Cati cred in unicorn si cati cred in Iisus? Daca e una si aceeasi atunci cum explici diferenta dintre numarul celor care cred in unicorn si numarul celor care cred in Iisus?

| deceeu explică (pentru TpuFanNrUNU):

Prietene, esti bolnav psihic? Am pus o intrebare la care se raspunde cu da sau nu! Ce nu-ti e clar? Da sau nu?

| deceeu explică (pentru FerLin):

E doar o curiozitate personala, nu-mi doresc sa creez polemici!

| RockNbeer a răspuns:

Daca o sa am vreo data, nu.nu am sa il botez, il las sa creasca si sa isi aleaga singur drumul.nu am sa ai impun eu religia mea big grin.de fapt.non-religie

| SupradozaDeDroguri a răspuns (pentru RockNbeer):

Nu vreau sa fiu rautacioasa sau sa ma bag in modul tau de-a vedea lucrurile, dar trebuie sa ne uitam si la statisticile celor care cred in Iisus. Nu poti sa nu-l botezi adica ma rog...parerea mea. Exista atatea carti scrise, atatea povesti, atatea asa-zise "dovezi" care sa ne convinga ca Dumnezeu si Iisus exista. Nu ma bag in modul tau de-a vedea lumea, dar nu cred ca ne putem lua dupa oameni ca tine. peace!

| FerLin a răspuns (pentru RockNbeer):

Ai putea sa il botezi de mic pentru ca in cazul unei tragedii doamne fereste sa nu moara nebotezat (chiar daca poate nu crezi in botez dar, cine stie, oricand ne putem insela, deci daca nu crezim nu are cum sa te afecteze, priveste-o ca pe o masura de preventie... in caz ca e adevarat), iar la maturitate sa-l lasi sa aleaga ceea ce crede el ca este important pentru el chiar daca toti suntem oameni si nu avem cum sa detinem "adevarul suprem" cum ii spunea cineva. Putem doar sa ascultam sfaturile celorlalti mai batrani.

| Wehrmacht a răspuns (pentru FerLin):

Ce conteaza cati cred in aia cati cred in aialalta? Ambele tabere au acelasi nivel de inteligentalaughing

| RockNbeer a răspuns (pentru FerLin):

Sunt atat de multe religi pe pamantul asta.de ce ar trebui sa il botez chiar in religia crestina?
Atata timp cat sunt ateu am sa-mi respect ideile,si nu am sa particip la nici un ritual crestin happy,fie el botez, cununie, inpartasanie.etc.etc.
As putea sa pun intrebarea si altfel daca el va avea aceleas principi la fel ca mine.respectiv tacsu.nu o sa ma intrebe?
"De ce mai botezat crestin daca tu erai ateu?", cel mai corect mi se pare sa il las sa creasca si sa isi aleaga singur religia.nu de alta dar are sute de religi din care sa aleaga big grin

| Wehrmacht a răspuns (pentru FerLin):

Doamne fereste! Vezi mai ca sa nu moara nebotezat, ca DZ nu este in stare sa gandeasca logic. Daca el chiar reprezinta intelepciunea si binele stai tu linistit ca el nu va pedepsi un copil care nu are nici o vina.

| Wehrmacht a răspuns:

...Eu nu pot avea grija nici de mine.Si chiar nu mi-asi dorii un copil din moment ce stiu ce trasnai fac eu acum.Mi-ar fi si frica sa am un copil ca minelaughing
Si mi se pare o tampenie sa botezi un copil la o varsta la care nu poate alege.

| RockNbeer a răspuns (pentru SupradozaDeDroguri):

Hai ma.chiar asa.tu te iei dupa statistici?
Daca peste 20 de ani statisticile astea or sa se schimbe.(cea ce este cam posibil), si cei mai multi vor fi buddhisti, ce o sa faci.o sa te muti la buddhisti ca aia as mai multi.
si ca veni vorba de povesti...sti vorba aia cu turma nu?

| Ecea a răspuns:

Cand/daca o sa am copii, nu o sa il botez.
Cand o sa creasca, la 18 ani cred ca o sa fie destul de capabil sa isi aleaga singur religia, credinta, etc.Mi s-ar parea absurd sa impun eu la copilul meu sa faca ce vreau eu.Chiar daca eu sunt ateu si el o sa fie crestin imi este indiferent, avem dreptul la libera alegere.Tot ce vreau este sa aleaga fiecare pentru el la o varsta la care este capabil sa gandeasca.La 3 luni nu pot sa imi intreb copilul daca crede in dumnezeu,daca vrea religie, daca vrea sa fie botezat, etc.

| RockNbeer a răspuns (pentru SupradozaDeDroguri):

Si in plus.de ce ar trebui sa ne luam dupa oameni ca tine, care scufunda copi in cazane cu apa pentru a le merge bine happy
oameni care asteapta in fiecare an craciunul pentru a fi mai buni. oameni care platesc niste oameni imbracati in negru ca sa le ude casa cu niste apa.si care de asemenea se baga sub fusta lor pentru ale spune pacatele...pot sa continui pana maine. daca vrei dar cred ca ai prins deja ideeawinking

Răspuns utilizator avertizat
| ramona30 a răspuns:

Eu, una, nu mi-am botezat copilul. Iar asa, din ce mai cunosc, majoritatea ateilor nu fac botezul copiilor. Mai greu este in situatii in care familia este mixta.

| DomineRex a răspuns:

Bine inteles ca nu il botezi, daca o faci inseamna ca esti un ateu ipocrit.Eu m-am nascut intr-o familie crestina si nu am fost botezat, deoarece botezul se face pe baza de credinta, nu pe baza de prostie ortodoxa.

| Arthur a răspuns (pentru DomineRex):

Păi atunci te contrazici singur, deci ateul ar fi ipocrit, dar familia ta creştină cum s-ar numi? Iar altă problemă ilogică este legată de credinţă ( care credinţă ) şi Ortodoxism.
Te referi la credinţa Ortodoxă sau la altă credinţă vs Ortodoxism?

| DomineRex a răspuns (pentru Arthur):

Cum s-ar numii familia mea crestina? Cred ca s-ar numii baptisti, eu am primit doar o binecuvantare la nastere nu am fost si botezat.Eu am spus ca ar fi o ipocrizie din partea ateului sa isi boteze copii, din moment ce el nu crede in Dumnezeu, ar fi o ipocrizie sa ii faca circumcizie daca este evreu, nu ma refer doar la o anume credinta sau religie.Toate aceste decizii trebuie luate de acel om singur si nu de parntii lui.

| doctorul5 a răspuns:

Care atei? Pustanii semianalfabeti care la 13 ani se bat cu pumnii in piept ca sunt atei? Care nici macar nu au habar pe care lume traiesc? Care depind in continuare de mami si tati?
Astia ar trebui numiti "mucosii atei".

| Arthur a răspuns (pentru DomineRex):

Atunci tot există o contradicţie în ceea ce afirmi deoarece în religia părinţilor tăi botezul se face la maturitate.
" Prin influență anabaptistă, baptiștii resping practica pedobaptismului, a botezului copiilor, deoarece cred că părinții nu pot lua decizia pentru mântuire în locul copilului. Înrudit cu această doctrină este disputatul concept al "vârstei responsabilității", când Dumnezeu determină că o persoană capabilă mental este responsabilă pentru păcatele sale și eligibilă pentru botez. Nu e vorba în mod necesar de o vârstă specifică, ci de capacitatea mentală a unei persoane de a deosebi binele de rău. "
Deci părinţii tăi au respectat pur şi simplu religia proprie aşa cum şi un Ortodox respectă prin botezul nou născutului propria lege.
În concluzie nu aveai aşa cum spui tu să fi botezat la naştere.

| DomineRex a răspuns (pentru Arthur):

Asa e, iar daca ma nasteam ortodox acum eram botezat, desii tot degeaba pentru ca nu cred, ar fi fost un botez irosit ca multe altele date de ortodoxi.Dar aici s-a pus intrebarea daca ateii si-ar boteza copii, iar eu am spsu ca ateii care isi boteaza copii sunt niste ipocriti, care de fapt spun ca sunt atei dar cred in Dumnezeu, ca altfel nu si-ar boteza copii.

| Arthur a răspuns (pentru DomineRex):

E logic. Dacă nu eşti Ortodox sau Catolic nu ai de ce să practici acest ritual la naştere, iar dacă accepţi botezul ca idee, nu te mai numeşti ateu.

| Omulrational a răspuns:

Va botezati copiii doar pentru ca exista instinctul de turma? Nu neaparat cei mai multi sunt si cei mai buni, ba din contra.Si normal nu imi voi boteza copilul, cand va implini o varsta adecvata isi va alege singur religia.Si pentru crestini, daca un om isi exprima parerea chiar nu puteti sa o respectati? Se pare ca nu...

| Arthur a răspuns (pentru Omulrational):

Domnule raţional, vrei respect dar nu respecţi. Care e logica domniei tale?
" Spirit de turmă " ar putea fi legat şi de turma atee, nu?

| Vladuthz a răspuns (pentru SupradozaDeDroguri):

Dimpotriva, eu cred ca are dreptate, de ce sa-i impuna el religia? Adica tu pana la urma te iei dupa turma? Daca toti fac aia hai sa o fac si eu? Si eu am sa fac la fel cu copilul meu, il las pe el sa-si aleaga singur drumul si religia, nu i-o bag eu pe gat si nu-l sperii cu prostii gen: daca nu faci aia ai sa te duci in iad!

| Vladuthz a răspuns (pentru Wehrmacht):

Asta ziceam si eu, dar sa vezi asta vara cand vorbeam cu un crestin despre botez, imi spunea ca chiar daca copilul nu a facut nici un rau, el tot va ajunge in iad daca nu este botezat. Logica crestina laughing

| Vladuthz a răspuns (pentru Arthur):

El s-a referit la credinta logica, in sensul ca daca esti un credincios care gandeste nu e musai sa-ti scalzi copilul in apa, pentru ca Dumnezeu daca este fiinta cea mai ratioanala si intelepta nu pedepseste un nou nascut doar pentru ca nu a fost botezat.

| Arthur a răspuns (pentru Vladuthz):

Dar de unde ştie domnia ta ce a gândit Omulrational când a răspuns?