| deceeu a întrebat:

Intrebare pentru atei: Voi va botezati copiii?

Răspuns Câştigător
| TpuFanNrUNU a răspuns:

Intrebare pentru crestini: dc nu credeti in unicorni? si ei apar in carti (ca isus) nimeni nu i-a vazut (ca isus) unii cred ca exista (ca isus). deci, de ce nu credeti in unicorni?

49 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns (pentru Arthur):

Eu nu m-am referit la omulrational, m-am referit la DomineRex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.dar nu in apa precum crestinii.fiindca sunt mai destepti, ei ii arunca in sus.sa-i invete cu zborul din start. unii uita sa ii prinda si cad in cap.o sa-i cunosti.

| FerLin a răspuns (pentru RockNbeer):

Privind din punctul de vedereal unui ateu, da, ai dreptate si daca as fi fost ateu as fi procedat la fel. Numai bine!

| FerLin a răspuns (pentru Wehrmacht):

DZ asta de care vorbesti in invatatura crestina spune ca orice om moare nebotezat ajunge in iad. Asa ni s-a transmis din mosi stramosi inca de la venirea lui Iisus pe pamant. Acuma ca nu o fi asa e una si ca tu nu crezi asta e alta.

| Wehrmacht a răspuns (pentru FerLin):

Atunci incep sa cred din ce in ce mia tare ca DZ e un zeu barbar.

| FerLin a răspuns (pentru Omulrational):

Botezul la crestini nu se face datorita spiritului de turma, este o "regula" daca o accepti sub denumirea asta.
In ceea ce priveste crestinii iti dau dreptate, majoriatea nu accepta punctul de vedere al unui ateu pentru ca sunt subiectivi si privesc prin prisma religiei lor. In acelasi timp nu cred ca poti spune despre majoritatea ateilor ca stiu sa discute civilizat. uita-te la intrebarile de la religie sa vezi cata ironie, dispret si chiar jigniri in multe cazuri in intrebarile sau raspunsurile lor la adresa crestinilor de exemplu pentru ca ei sunt mai numerosi si se confrunta mai des cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric nu, un ateu adevarat nu crede in basme crestine

| aminutza a răspuns:

Ma,tu stii macar ce e ala ateu? laughing

| Omulrational a răspuns (pentru FerLin):

Am multi crestini ca prieteni si atata timp cat ne respectam si discutam civilizat nu am absolut nimic sa le reprosez.Dar cand vad un crestin care se da mare cat de bun e el si injura ateii, ca doar asa il propulseaza zeul in rai, cu astfel de om nu ai ce discuta.

| Trinitas a răspuns (pentru FerLin):

Nimeni nu-ti baga pe gat in familie, la scoala, in biserica etc ca unicornii exista. Daca [virgula] copiilor nu li s-ar impune o credinta de cand sunt mici, Iisus n-ar avea mai multi adepti ca unicornii.

| FerLin a răspuns (pentru Wehrmacht):

Vorbesti in necunostinta de cauza. Punctul tau de vedere este similar cu al unei batranici din varf de munte venita la poarta sediului NASA si-si da cu parerea in legatura cu ceea ce se intampla inauntru.

| FerLin a răspuns (pentru anonim_4396):

Un punct de vedere al unui ateu civilizat ar suna ceva de genul: "un ateu nu crede in invatatura crestina". Dar tu fiind unul din aia care sar de fund in sus cand sunt acuzati ca nu stiu sa poarte o polemica intr-un mod civilizat nu ai cum sa intelegi care e diferenta.

| FerLin a răspuns (pentru Trinitas):

Credinta se formeaza in familie. Religia la scoala nu este privita ca o simpla disciplina. Sunt prea putini copiii care pot fi influentati din punctul asta de vedere in cadrul scolii incat sa-i atribui o influenta atat de mare.

| FerLin a răspuns (pentru Trinitas):

In schimb in familie da pentru ca din conceptia crestina asa este normal. Atat timp cat lumea nu intelege crestinismul si vorbeste din exterior, orice parere sau impresie nu poate fi deloc altfel decat eronata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FerLin):

Numi pasa ca ma faci incult asa sunt crestini stiu fb

| FerLin a răspuns (pentru anonim_4396):

Inainte de a fi atei sau crestini, se presupune ca suntem oameni civilizati. Si una e sa fi incult, si alta e sa fi needucat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FerLin):

Si ma rog ce am spus ca e asa de vulgar? da pentru mine biblia e un basm de adormit copii nu vad ceva vulgar in asta

| FerLin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg cum ai dedus ca te-am acuzat de vulgaritate.
Cand pui o intrebare sau dai un raspuns iti spune acolo foarte clar ca prin ceea ce afirmi sau intrebi sa nu aduci nici o ofensa nimanui, adica "Intrebarea jignitoare sau care aduce atingere dreptului la propria imagine al unui utilizator sau al unei terte persoane (chiar si indirect) ori enunturile abuzive, obscene, sau care instiga la violenta si ura rasiala" si la fel si in cazul raspusurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TpuFanNrUNU):

Faptul ca nu crezi sau ca nu stii de existenta lui Dumnezeu nu schimba realitatea!