| mentholinks a întrebat:

Isus este Dumnezeu sau Fiul lui Dumnezeu? Ce argumente aveti?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Asta nu a inteles nimeni de asta a fost tot modificata definitia trinitati

15 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

"Și întru Unul Domn Iisus Hristos, fiul Lui Dumnezeu, Unul născut care din Tată s-a născut, mai-nainte de toți vecii... (dacă nu mă lasă memoria)"
"Iisus, chipul lui Dumnezeu"...
Oh, ce păcat că se duc "războaie" pentru niște nonsensuri. Folosiți capacitatea creierului de a gândi pentru a procesa prostii (că nu drgeaba omul plictisit și-a creat zei).
De ce nu aveți și voi o viață?

| danut a răspuns:

Pentru un raspuns neinflamator am sa-ti dau un exemplu din viata de zi cu zi. Facem urmatoarea "analiza": Exista un Imparat care are un singur urmas care urmeaza sa mosteneasca tronul imparatului. Numele de familie al Imparatului este Dumnezeu, care ESTE numele de familie al Fiului Mostenitor?

| mentholinks explică (pentru LPCTSTR):

Numai tu poti sa intelegi ce ai vrut sa spui.

| LPCTSTR a răspuns (pentru mentholinks):

În primă fază ţi-am dat parţial ce ai vrut, iar la "oh" a început părerea mea, "argumentele".

| mentholinks explică (pentru LPCTSTR):

Deci spui ca este Fiul lui Dumnezeu. Am inteles.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu ESTE Creator, EL SPUNE si ce spune ia fiinta.

| AlexeHellsing a răspuns:

1. Și una și cealaltă în același timp.
2. Vezi Sinodul I Ecumenic.

| Romanul86 a răspuns:

Evanghelia, minunile, moaștele, icoanele, etc

| Steregoi a răspuns:

Isus e fiul. Am dat tot felul de argumente.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

El a spus "sa se faca" si a facut Universul, esti cam "modest", nu vrei un BMW, doar o paine?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"De ce a facut celelalte planete?"
Nu sunt un expert asa ca voi sune ce spune Biblia si ce cred eu.
Banuiesc ca celelalte planete, sori, samd. au fost facute pentru un echilibru in armonia universala a universului.
Stiu sigur conform Bibliei ca in univers sunt nenumarate alte planete locuite de diferite fiinte rationale dar care nu se asemana cu oamenii. Mai stiu sigur ca tot universul este cu "ochii" pe noi si mai stiu ca nu au nevoie de sateliti de spionaj si nici nave cosmice pentru asa ceva. Si ca incheiere mai stiu ca niciuna dintre populatile din univers nu vor lua "legatura" cu noi, niciodata in starea actuala iar la incheiere pot spune ca totusi ar fi posibil ca omenirea sa aiba parte de ceva contacte "extraterestre", dar acele finte sunt deja demult pe aici (cca 6000 de ani) doar ca noi nu putem sa-i vedem decat atunci cand vor ei si in curand s-ar putea sa "vrea".