| OctavianDanielMaria a întrebat:

Unde gasesc si eu profetia invierii lui Jesus?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Lucru pe care îl admite însuși apostolul Pavel (Corinteni 1:23).

„Evreii care îl așteptau pe Mesia erau convinși că el va fi un personaj măreț și dinamic care va executa voința lui Dumnezeu aici pe pământ, cum ar fi să-i înlăture de la putere pe inamicii lui Dumnezeu într-un măreț tur de forță. A fost Isus așa? El a fost tocmai pe dos — mai degrabă decât să fie un războinic puternic care să alunge romanii din Țara Făgăduită, Isus a fost un predicator itinerant care s-a nimerit să încalce legea și a fost torturat și crucificat cu duritate de către dușmanii lui Dumnezeu. El s-a aflat cel mai departe de a fi Mesia.

Încerc să exemplific studenților mei reacția instinctivă a celor mai mulți evrei din primul secol cărora li se spunea că Isus a fost Mesia. Închipuiți-vă că cineva v-ar spune că David Koresh a fost atotputernicul Fiu al lui Dumnezeu, Mântuitorul lumii. David Koresh? Individul din Waco care a fost omorât de FBI? Da, el este Domnul universului! Mă-ndoiesc.[4]"
—Bart D. Ehrman, The lost Gospel of Judas Iscariot: a new look at betrayer and betrayed

6 răspunsuri:
| Meme10Meme a răspuns:

In VT vei vedea ca doar o sa vina Mesia. Nu ca o sa invie Iisus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întâmplarea cu Iona relatată în Biblie este clar o profeție despre faptul că Hristos va sta trei zile și trei nopți în moarte și că apoi va învia, fapt ce s-a și întâmplat...
Și dacă mă întrebi pe mine, cred că și Isaac îl prefigurează pe Domnul Isus. Dar din păcate atât îmi vine în minte acum... Sigur există mai multe profeții din Scriptură despre învierea Lui Hristos, trebuie doar să știi cum privești. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista nici una pentru ca mesia este doar un om care inca nu a venit, recunoaste si pavel asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Unde ai citit asta? Nicăieri apostolul Pavel nu sugerează acest lucru.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, ar trebui să ţinem minte falsul concept pe care l-au avut evreii despre Isus, generat din cauza minciunilor şi atrocităţilor din trecut şi din prezent făcute în numele Lui, denaturându-L. Ar trebui să respingem această imagine falsă, demascându-i pe creştinii frauduloşi. Arătaţi cele două veniri şi faptul că, acum nouăsprezece secole, poporul evreu L-a respins pe Isus pentru că se aşteptau la venirea greşită. Arătaţi profeţiile pe care le-a împlinit Isus la prima Sa venire şi cele de acum în împlinire, la cea de a doua Lui venire. Arătaţi faptul că, în curând, Avraam, Isaac, Iacov şi Moise vor reveni, înviaţi, ca prinţi pe noul pământ şi moştenind promisiunile ce le-au fost făcute acum mult timp. Descrieţi condiţiile binecuvântate de unitate dintre oameni atunci, cu sănătate, fericire şi viaţă veşnică pentru toţi cei ascultători. – 1 Corinteni 9:20, 22, NW.

| lifit a răspuns:

In inima orientului mijlociu la evreii care ne-au nenorocit intregul continent.