| slayer09 a întrebat:

Las si eu asta aici:
https://www.youtube.com/watch?v=f9fYrDQEA7U

Pentru cei ce inca au dubii in Dumnezeu. A inceput stiinta sa se indrepte cu pasi repezi catre Dumnezeu.
Puteti sa va spuneti parerile si opiniile.

62 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Video cu propaganda mincinoasa,stim e plin Youtube de ele,de ce amestecati stiinta cu credinta,nu au legatura una cu alta, stiinta nu are legatura cu credinta in dumnezeu, plus ca am putea discuta de care dumnezeu, care religie, secta, cult, numa voi crestini interpretati nt in 6000 de feluri,numai vb de iudaism, islam, intrebarea ta nu este intrebare este o concluzie eronata, savanti spun ca zana maseluta exista, savanti stiu totul, deci e adv, asta e stiinta omule, sa vad si eu dovada aia
https://www.youtube.com/watch?v=tO8I3jzQhFU

| slayer09 explică (pentru RAY):

Hellou Ray big grin. Bun, dar in clipul pe care l-am postat eu, se zice ca s-a facut teste pe apa sfintita, pe rugaciune, si ce mai zice acolo? deci s-au facut teste, de oamenii de stiinta si au constatat ca prin rugaciune mintea umana intra intr-o alta stare fata de cele cunoscute: de veghe, somn si somn adanc (sau cum li se zice). Si prin puterea rugaciunii te poti vindeca, la fel cum ar fi un gand placebo, adica o credinta ca te vei vindeca. Deci gandul placebo = credinta adevarata = lege a supranaturalului = lege a lui Dumnezeu=> Dumnezeu exista, pentru ca cine altcineva a pus legile care nu sunt legi pamantesti ci sunt niste legi ale sufletului, pe care daca le respecti, vei duce o viata frumoasa si buna si plina de iubire. Crezi in legile "karmei", in legile nevazute ale sentimentelor? Daca da, atunci stii ca Dumnezeu este in inima ta, numai ca inca nu l-ai descoperit.

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Culmea e ca crestini intre ei spun ca nu sunt adv acele minuni, faza cu dumnezeu e in inima ta =propaganda sectacta emotionala, zeus este in inima ta, inca nu l-ai descoperit

| slayer09 explică (pentru RAY):

RAY, ramane sa ne auzim peste cativa ani, atunci o sa te mai luminezi si o sa descoperi "nedescoperitul" care stiu ca e in inima ta, dar orgoliul nu te lasa sa il accepti. Deci abia astept sa ne auzim peste cativa ani sa imi povestesti povestea vietii tale si cum l-ai descoperit pe Dumnezeu big grin. Pana atunci noi doar ne tachinam, si nu ajungem la un consens, pentru ca fiecare avem principiile si convingerile noastre.

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Care dumnezeu omule, care religie, cand o sa il descoperi si tu pe zeus,sa imi povestesti si tu atunci,voi nu puteti accepta gandirea altora, cine nu e cu mine e impotriva mea, in iad cu el, asa orgoliu am eu cum tu ai care negi mii de zeitati, mai ales ca in vt scrie ca dumnezeu tau judeca in mijlocul altor zeii

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Pana atunci noi doar ne tachinam, si nu ajungem la un consens, pentru ca fiecare avem principiile si convingerile noastre.

aici te inseli, a nu crede in ceva nu este o convingere, tu ai convingeri bazata pe credinta oarba, eu nu am convingeri bazate pe scrieri dintr o carte vechi de 2800 de ani

| slayer09 explică (pentru RAY):

Dumnezeu: Cel care a facut cerul si pamantul, Cel care ne-a creeat, Cel care ne-a dat sufletul, Cel care L-a dat pe unicul sau fiu Iisus Hristos sa il omoram noi pacatosii si necredinciosii pe cruce, Acel Dumnezeu.
Si eu nu am spus vreodata ca neg miile de zei, asa cum ti-am mai explicat si in alte postari, da, o fi mii de zei, o fi 100 de dumnezei la care lumea se inchina, este strict treaba lor. Dar eu doar unul singur cunosc, cel ce mi s-a aratat in sufletul meu, pentru ca nu am descoperit altul, nu i-am descoperit si pe ceilalti 100 de dumnezei, ci doar unul singur, care a facut cerul si pamantul si lumea si universul, si cu fiul Sau IIsus Hristos. Cam atat pentru ziua de azi, mai e si maine o zi, poate stam si in seara de revelion sa discutam despre astalaughing

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Si tu esti convins ca doar zeul tau exista si doar religia ta e singura adevarata

| slayer09 explică (pentru RAY):

Aici te inseli, a nu crede in ceva nu este o convingere, tu ai convingeri bazata pe credinta oarba, eu nu am convingeri bazate pe scrieri dintr o carte vechi de 2800 de ani

In primul rand, credinta nu este oarba, pentru ca simt si stiu ca exista, prin multe evenimente din viata mea. Si prin cercetare, prin cercetarea mintii si analiza a celor ce mi se intampla si s-a intamplat. Toate au un rost, toate sunt puse exact asa cum trebuie sa fie puse, toate au o armonie.
in al doilea rand convingerile mele sunt bazate pe experienta vietii mele. Ia sa iti faci si tu introspectii de viata si sa te gandesti la ce este viata asta si de ce este viata asta asa grea si de ce suntem noi pe pamant si pentru ce e suferinta asta asa mare? nu oare noi suntem de vina pentru suferinta? nu noi ne facem rau prin gandurile noastre pline de ura si de rautate? Si ne umplem sufletul cu tot felul de placeri ca sa scapam de suferinta. Pe cand daca te duci pe calea Domnului si pazesti poruncile Lui, vei avea parte de bucurie iar placerea e frectie la picior de lemn in compatatie cu bucuria iubirii. Dar, toti alegem ceea ce credem ca e bine pentru noi in viata. Alegerile ne apartin. Tu stii daca vrei sa traiesti ca un om plin de patimi si placeri in viata asta sau bucuros si vesel prin Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Ce credinta oarba omula?

| slayer09 explică (pentru RAY):

NU ma intereseaza alte religii, dumnezeii, budisti, etc. Respect alegerea omului pentru alte religii, dumnezeii, etc. nu ma bag in viata lor, este alegerea lor. Si da, din punctul meu de vedere numai Dumnezeul meu exista, nu am alt Dumnezeu decat Cel ce mi s-a aratat mie, Dumnezeul cerului si pamantului. Iar religia mea, este cea mai veche de acum 2000 de ani, deci cea mai putin probabil sa nu fie adevarata, pentru ca celelalte religii sunt nascute mai recent, deci tot din religia mama s-au nascut, dar asta nu inseama ca nu pot fi bune si ele. Pentru ca Dumnezeu nu are o religie anume prin care se arata, El a pus legile sufletului pe care trebuie sa le respectam, iar religiile sunt doar niste "slefuiri" pentru a ajunge la Dumnezeu. Si da, unele religii nu sunt religii pentru a-L cunoaste pe Dumnezeu, si mai degraba pe satana. Sau sunt rataciri.

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Cum respecti daca spui ca doar tu ai dreptate iar restul vor ajunge in iadul vesnic plus ca faci si propaganda mincinoasa, alte religi sunt de la satana care din cele 6000, toate cele 5999 am inteles, tu deti adevarul absolut

| slayer09 explică (pentru RAY):

RAY, vad in sufletul tau o lupta, te cam chinui, esti nedumerit, esti debusolat, cauti ceva dar nu stii ce, cauti viata, dar orgoliul te urmareste peste tot si nu te lasa sa te odihnesti. Daca am dreptate, incearca mai intai sa fii om, si lasa-L pe Dumnezeu in pace, nu mai zice nimic rau de El, lasa-L acolo in inima ta sa stea si tu vezi-ti de treaba si de viata ta, si incearca sa fii un om mai bun, lasa iubirea sa intre in inima ta, si arunca-ti orgoliul, asa iti vei gasi si tu cat de cat pacea. Pace tie si minte luminata sa ai Ray!

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Slayer09,vad in sufletul tau o lupta, te cam chinui, esti nedumerit, esti debusolat, cauti ceva dar nu stii ce, cauti viata, dar orgoliul te urmareste peste tot si nu te lasa sa te odihnesti. Daca am dreptate, incearca mai intai sa fii om, si lasa-L pe Dumnezeu in pace, nu mai zice nimic rau de El, lasa-L acolo in inima ta sa stea si tu vezi-ti de treaba si de viata ta, si incearca sa fii un om mai bun, lasa iubirea sa intre in inima ta, si arunca-ti orgoliul, asa iti vei gasi si tu cat de cat pacea. Pace tie si minte luminata sa ai slayer09

| slayer09 explică (pentru RAY):

Parca ai fi oglinda mea laughing, macar e bine ca gandim la fel, in unele privinte big grin

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Incerci sa ma manipulezi emotional, fii calm ca cunosc astfel de tactici folosite de sectancti

| slayer09 explică (pentru RAY):

Ahaaa...deci esti informat, esti imun impulsurilor mele elecromagnetice ce vin spre creierul tau, si eu te bombardam degeaba cu puterea mea mistuitoare, dar nah.ce sa vezi, nu toti imi cad pradalaughing

P.S. Acum serios, alegerile iti apartin, dar eu tot am o stare in care cred ca sufletul tau e zbuciumat. Nu vreau sa te oblig sa faci nimic, totul iti apartine, si zic asta fara sa te manipulez psihologic, aici este strict alegerea ta. D-asta nici nu vreau sa ma contrazic cu tine, pentru ca stiu ca ne vom contrazice la nesfarsit.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Stiinta nici nu se "apropie", nici nu se "departeaza" de Dumnezeu: stiinta n-are nimic de a face cu Dumnezeu, nici pro, nici contra. Dumnezeu nu e un concept stiintific, iar stiinta nu poate face experimente care sa confirme sau infirme existenta lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Omule nu trebuie sa te contrazici cu mine,dar urasc mincinosi,ai bagat acolo stiinta cu religia,ele nu au legatura, credinta inseamna o convingere in ceva anume,stiinta inseamna cunoastere,lasale serapabile asa cum sunt, un savant poate crede in orice vrea el,treaba lui, dar nu poate spune eu stiu ca exista =ca trebuie sa dovedeasca ceea ce nu poate, desi este agnostic, in fapt orice teist sau ateu este agnostic ca nu s-a demonstrat ca exista sau ca nu exista, fii un om corect, sincer, tu imi ceri sa nu fiu orgolios sa fiu moral pai fii tu, spune sunt un teist agnostic

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

O sa studiez, multumesc de link, da-mi un rezumat

| slayer09 explică (pentru doctorandus):

Dar stiinta a inceput sa cerceteze din ce in ce mai mult si sa descopere unele "teorii" care sunt legi atribuite Divinitatii.

| slayer09 explică (pentru doctorandus):

Bun, atunci noi ce sa credem? unii savanti spun ca rugaciunea ajuta, altii de pe wikipedia spun ca nu ajuta. Tu ce crezi? Nu tinzi sa crezi in ceea ce crezi tu? Adica eu daca cred in Dumnezeu, voi crede ca rugaciunea vindeca, daca tu nu crezi, vei crede ca rugaciunea nu vindeca, si totusi sunt cazuri multe in care oamenii sau vindecat din cazuri foarte grave datorita rugaciunii si a credintei ca se va face bine.

| slayer09 explică (pentru RAY):

RAY, daca urasti mincinosii si ma crezi mincinos, inseamna ca ma urasti, deci inseamna ca trebuie' sa ma bagi din nou la ignore. Nu e mai usor asa? Dar esti sigur ca eu sunt mincinos ca sa ma poti ura?

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Eu am spus ca urasc mincinosi, nu ca te urasc pe tine, ai folosit un argument deductiv eronat, nu am spus ca te consider cumva

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

De fapt sunt multi crestini educati care cred ca ideea ca rugaciunea vindeca este caracteristica unor escroci sectanti.

| slayer09 explică (pentru RAY):

Bun, atunci aici am gresit eu ca am dedus eronat. Imi retrag cuvintele. Dar acum veni vremea sa plec si eu la somn, seara linistita sa ai!

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

E noapte, deci nu pot avea seara in nici un fel, noapte buna

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Adica din studii de calitate nu prea a rezultat ca rugaciunea imbunatateste rezultatele medicinii. La un studiu cu cei operati de inima, cei pentru care s-a rugat un grup de credinciosi, iar cei operati stiau ca grupul se roaga pentru ei au iesit mai prost decat restul.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Pai creștini intre ei se contrazic in privinta minunilor, miracolelor

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Da, sunt unii crestini care fie nu cred in miracole, fie considera ca dupa Antichitate nu s-au mai intamplat miracole.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mi se pare retard si de-a dreptul bleasfemetor sa-L faci pe Dumnezeu subiect de teste de laborator si sa supui rugaciunea la teste stiintifice. E absurd si nu-si are rostul. Daca inima ta nu poate sa stea la rugaciune n-o sa stea nici cu toate dovezile stiintifice in fata.

| Holiday a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Mi se pare retard si de-a dreptul bleasfemetor sa-L faci pe Dumnezeu subiect de teste de laborator si sa supui rugaciunea la teste stiintifice."

Nu degeaba a facut unul misto de voi spunand ca mergeti pe principiul "crede (ca prostul), si nu cerceta". Pana la urma cam despre asta e crestinismul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Holiday):

Nu e vorba de asta dar nu ma astept ca creierul tau limitat sa inteleaga treburile astea. Chestia cu "crede si nu cerceta" e o mema inventata de atei. Majoritatea chiar au impresia ca asta scrie in Biblie. Ei doar cred si nu cerceteaza daca fraza "crede si nu cerceta" chiar se afla in Biblie. Ironie maxima. Efevtic clovni. Nimeni n-o sa-ti ceara credinta oarba. E absurd. Nu cercetarea in sine e problema ci cercetarea de laborator. De parca Dumnezeu ar fi o substanta si nu o categorie transcendentala metafizica. Propui sa facem teste de laborator daca etica exista sau nu? Vrei sa gasesti etica la microscop? Vrei sa gasesti concepte sub microscop? Incredibil cat de retard poate sa gandeasca un ateu...

| Holiday a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Chestia cu "crede si nu cerceta" e o mema inventata de atei."

De fapt e emisa de un filosof grec care nu era ateu.
Si e evident ca a avut dreptate, fapt ce reiese si din ce afirmi tu.

"Propui sa facem teste de laborator daca etica exista sau nu? Vrei sa gasesti etica la microscop?"

Ai o perceptie complet retarda in ceea ce priveste cercetarea si notiunea de "laborator". Si da, ceea ce numim generic etica, este studiat stiintific. Altfel ar intra si asta in categoria spiridusilor gen Dumnezeu in care unii cred orbeste.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Holiday):

"Si da, ceea ce numim generic etica, este studiat stiintific. Altfel ar intra si asta in categoria spiridusilor gen Dumnezeu in care unii cred orbeste."

Afirmatii de genul asta sunt motivul pentru care nicio persoana cu un IQ de 3 cifre nu ia ateii in serios. Clovnul asta chiar crede ca poti studiezi "stiintific" etica. HONK HONK

| Holiday a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Clovnul asta chiar crede ca poti studiezi "stiintific" etica."

De fapt tu nu stii ce e etica...de aici si cretinatatile pe care le debitezi.

"etic, ~ă [At: CANTEMIR, I. I. I, 13 / V: (înv) it~, ithic, itichi, ithichi sf / S și: ethic / Pl: ~ici, ~ice / E: fr éthique, lat ethicus, cf ngr ήθος] 1 sf Știință care se ocupă cu studiul teoretic al valorilor și al condiției umane, din perspectiva principiilor morale, și cu rolul acestora în viața socială.

E prima definitie. In esenta, Dumnezeu e un intrus in etica, e doar un instrument cu ajutorul caruia se incearca sa determine unora o anumita linie etica. De fapt franturi dintr-o etica anacronica. De altfel si crestinii s-au dezis de 90% din regulile propriilor lor credinte, ramanand doar cele implementate de organizatiile crestine in scopul atragerii de venituri de la fraieri.
Atata vreme cat crezi ca etica are origine metafizica, ori esti un profitor de pe urma ideii asteia, ori un fraier de care se folosesc cei din prima categorie. Te suspectez ca faci parte din a doua categorie. Asa-i?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Holiday):

Etica este literalmente metafizica clovn prost ce esti. Cat timp ceva nu e facut din materie e metafizic (dincolo de materie). Etica nu facuta nici din carbon, nici din fier, nici din azot. Etica este un concept metafizic cap sec idiot. Nici macar nu stii care e diferenta dintre fizic si metafizic si ai impresia ca imi poti vorbi mie despre existenta lui Dumnezeu?! Termina clasa a 5a prima data!

| Holiday a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Cat timp ceva nu e facut din materie e metafizic (dincolo de materie)."

Te alinti degeaba. Prostia ta nu e metafizica.

"Cat timp ceva nu e facut din materie e metafizic"

"Metafizic" nu e antonimul lui "fizic".

"...ai impresia ca imi poti vorbi mie despre existenta lui Dumnezeu?!"

Cum spuneam, tu chiar nu intelegi ce citesti. Eu vorbeam despre INEXISTENTA spiridusului.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Profesorul meu de metafizica, Ilie Parvu, este ateu materialist.

| Digikey a răspuns:

Cred ca de vina sunt "sectancti" si "propaganda sectacta".
rolling on the floor

| Algo098 a răspuns:

Realitatea e una si credinta e alta. A crede inseamna ca nu esti sigur de ceva si accepti fara demonstratie un anumit lucru. Credinta nu inlocuieste cunoasterea. Una e sa stii ce faci si alta e sa faci ceva care nu e demonstrat serios. Daca vrei sa te vindeci de o boala prin rugaciuni si credinta nu vei reusi. Daca ai probleme cu un dinte si nu mergi la stomatolog poti sa te rogi cat vrei si la cine vrei ca nu vei obtine nimic. Daca vrei sa te conectezi la internet fara calculator, numai prin credinta nu poti. Practic prin credinta nu faci nimic. Ca sa faci ceva, trebuie sa ai cunostinte in domeniu, trebuie sa muncesti. Citind texte fara valoare, neverificabile, urmarind clipuri false facute de diversi indivizi dornici de publicitate si castiguri usoare, nu castigam nimic. Realitatea e ceea ce se poate verifica. Nu tot ce spun unii sau altii e adevarat. Trebuie sa fim rationali si sa nu ne lasam inselati de tot felul de scamatori.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Algo098):

Omul a inventat calculatorul cu tot echipamentul necesar pentru a il putea folosi. Dar daca nu cunoști nimic despre el,stai si il privești fara sa il poți folosi. Pentru a cunoaște totul despre calculator si internet trebuie sa studiezi. Doar cel ce studiază manualul de utilizare il poate folosi.
Tot la fel este si cu credinta in Dumnezeu. Dumnezeu a creat pe om si a lăsat un manual (Biblia) pe care daca il studiază si crede se poate conecta la Dumnezeu si avea o relație personala cu El, prin rugăciune. Insa așa cum cel ce nu știe sa utilizeze calculatorul, nu știe nici cum relationeaza cei ce il folosesc, la fel si cei care nu cred in Dumnezeu nu au cum ști despre relația creștinului cu Dumnezeu. Este o relație strict personala, care chiar daca o faci publica nu poate fi crezuta daca nu e experimentata. Mintea omului tine loc de calculator, iar Duhul Sfânt de internet.Descărcarea de date spre Dumnezeu si dinspre Dumnezeu nu poate fi cercetata de știință in schimb poate fi experimentata de orice ființă care crede in Dumnezeu, indiferent de categoria sociala din care face parte.
Nu degeaba a scris Pavel:"Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii ca sa facă de ras pe cele tari, si nu degeaba a ales Dumnezeu lucrurile nebune ale lumii ca sa facă de ras pe cele înțelepte". Cine citește sa înțeleagă!

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Eu n-am vazut nici un rezultat la utilizarea lui Dumnezeu, in comparatie cu calculatorul. Daca nu muncesti si nu iti faci datoria, Dumnezeu nu te poate ajuta cu nimic. Mie Dumnezeu nu imi este de folos absolut la nimic. Eu nu traiesc cu iluzii, cu sperante false, cu miracole. A astepta un miracol e ca si cum ai astepta sa castigi la loto in loc sa mergi la munca. Eu traiesc acum, nu in viata de apoi. Nu am cum sa cred in basmele pe care le spun unii sau altii, nu am cum sa cred lucruri neverificabile. Eu traiesc cu apa, mancare, cu lucruri reale, cum traieste toata lumea. De ce sa ma mint sau sa ma las mintit ca exista viata vesnica sau minuni sau ca ma ajuta cineva inexistent. Nu am nevoie de asa ceva si nici nu pot crede asa ceva. E ca la reclamele de produse. Daca un lucru nu se poate verifica, vanzatorul ca sa-si vanda obiectul il descrie ca si cand ar avea caracteristici mult mai bune decat in realitate. Mergi sa cumperi o baterie externa si iti spune ca are 20 000 mAh cand dupa dimensiuni vezi ca are cel mult 5000. Asa e si cu credinta. Esti indemnat sa crezi ceva fals fara sa verifici si chiar ti se spune ca nu ai voie sa te indoiesti, ca esti pedepsit si ca nu esti ajutat daca te indoiesti, sau ca nu te ajuta ca nu ai fost destul de credincios, iar daca din intamplare iti iese ceva bine atunci ti se spune imediat ca Dumnezeu te-a ajutat. De asa ceva nu am nevoie. Evident ca fiecare poate sa creada ce vrea si sa isi traiasca viata asa cum i se pare mai bine. Eu insa nu apreciez minciuna sau inselatoria sub nici o forma. E frumos sa mi se zica sa cred in ceva, sa nu verific si sa ma supun neconsitionat? Nu suna asta a inselatorie? Asta e parerea mea despre Dumnezeu. Mi se promite viata vesnica? Cum pot eu verifica asa ceva? Am stat eu de vorba cu strabunica si mi-a confirmat? Nu. Atunci voi face distinctie intre real si fals asa cum imi spune logica elementara si nu ma voi lasa inselat sub nici o forma. De sa cred in ceva care nu exista? De ce sa-mi fac sperante false? Nu e mai corect sa cred doar ceea ce pot verifica? Pentru mine asa este corect.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Algo098):

Nu este minciuna, nu se poate dovedii științific pentru ca aceste trăiri țin de conștiința si aceasta nu poate fi cercetata de oamenii de știință. Insa oricine dorește poate sa ajungă sa experimenteze comuniunea sa cu Dumnezeu. Dumnezeu este spirit, nu site creat de oameni la care sa te conectezi prin internet sau WI- FI.Cine crede in Dumnezeu nu o face din interes,o face din iubire,ii place principiile Lui si dorește sa trăiască conform lor. Citeam pe descoperă.ro ca oamenii de știință cercetează in laborator pe oameni sănătoși ieșirea din corp despre care se vorbește ca au experimentat-o unii pacienți aflați in moarte clinica. Dar ce nu stiu acești oameni de știință este ca sunt oameni sănătoși scare experimentează ieșirea din corp.Dar aceasta nu poate fi cercetata de nimeni,o știe doar cel ce o trăiește. Acea persoana poate trece prin zidurile casei si se poate deplasa oriunde este călăuzit de Duhul lui Dumnezeu,precum Isus după înviere,sau proorocii VT, sau apostolii NT. Dar si in zilele noastre sunt cazuri, numai ca nu sunt crezuți daca fac public lucrul acesta. Eu am stat de vorba cu o persoana care nu crede in Dumnezeul Bibliei, crede in reancarnare, si mi-a spus ca si ea a avut astfel de experiente, si ca daca doresc ma ajuta sa învăț tehnicile. Am refuzat, știind din Biblie ca si Satan poate face astfel de lucruri nu numai Dumnezeu. Cert este ca nici Dumnezeu, si nici Satan nu pot fi cercetați prin experimente științifice.

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

E corect. Eu cred mai greu lucrurile pe care nu le pot vedea si nu sunt interesat nici de viata vesnica, nici de reincarnare si nici de alte lucruri de genul asta. Toate informatiile de genul asta mi se par facaturi. Eu sunt responsabil de ce fac si accept orice pedeapsa sau recompensa din partea divinitatilor atotputernice si invizibile (care nu pot sau nu doresc sau nu au ce sa comunice cu mine, eu avand valoarea 0 evident), indiferent daca sunt drepte sau nu dupa parerea mea care din nou este neglijabila. Cat despre informatiile legate de spirite, am sa le accept ca fiind veridice doar in momentul in care eu insumi voi fi subiectul unei asemenea intamplari.

| slayer09 explică (pentru Algo098):

Bun, nu crezi in Dumnezeu, atuncii fii om si fii drept si o sa Il cunosti la un moment dat in viata ta. Nu te mai gandi ca nu exista ci fa tot ce vrei in viata asta, dar incearca sa le faci drept si cu constiinta buna, prin iubire, si vei vedea ca iti vei da seama ca unele lucruri nu pot exista fara Dumnezeu, ti se va aprinde in minte un beculet si vei cunoaste unele lucruri, si poate atunci o sa cercetezi si Il vei afla pe Dumnezeu.

| Algo098 a răspuns (pentru slayer09):

E corect ce zici, dar am convingerea ca nu trebuie sa credem orice.

Cand cumpar un obiect de la un magazin, primesc o garantie, chiar daca acel obiect nu are valoare mare si toti dorim acea garantie.
De aceea consider ca si pentru viata noastra ar trebui sa avem o garantie. Viata noastra e mai importanta decat un simpu obiect. Cum se face ca putem accepta solutii de viata si promisiuni fara acoperire si fara cea mai mica garantie? Daca cineva imi spune ca voi trai o alta viata si lucrul asta e fals, atunci dupa ce am murit cum il trag la raspundere pe cel care m-a inselat?
Ce dorim de la divinitate?
1- O viata mai buna? - nu o sa avem asa ceva de la o divinitate. Existenta divinitatii e "demonstrata" prin minuni, adica lucruri false inventate sau lucruri obisnuite intamplatoare.
Minunile se intampla cam rar. Seamana cu castigul de la loto si chiar mai rau de atat. La loto, se castiga rar, dar se castiga. Minunile sunt mai rare decat cstigurile la loto. Eu traiesc secunda de secunda, sunt ca o lumanare care arde pana se termina. Mu-mi pot baza viata pe minuni. Ar fi ca ar fi ca si cand as trai bazat pe castigul de la o loterie.
2- Viata vesnica? - e o minciuna si o inselatorie, un vis ce nu mi-l poate garanta nimeni.

Ce ramane de facut?
Sa credem mai putin in fantezie, minciuna, inselatorie si sa credem mai mult in faptele reale verificabile.
Nu e nici un castig pentru nimeni daca ma las inselat de povesti ireale si cu o logica stramba. Pot sa fiu om si fara sa imbratisez minciuna si inselatoria. Pot sa fiu om, sa muncesc cinstit, sa nu fac rau nimanui, sa nu fur, sa nu insel, sa ajut. Nu e nevoie pentru asta sa mi se promita viata vesnica, sa fiu amenintat cu "pedepse divine", sa mi se promita minuni. Nu pot accepta in locul realitatii povesti, fantezie si minciuna.

| slayer09 explică (pentru Algo098):

Foarte bine gandit, la punctul ca nu trebuie sa crezi pe toti despre ce se vorbeste si despre ce se spune despre minuni si Dumnezeu fara sa cercetezi. Dar aici este vorba sa asculti o opinie care crezi tu ca ti s-ar parea cat de cat adevarata si apoi sa cercetezi sa vezi daca e adevarata, nu sa te bagi cu capul inainte. Dar ca sa cercetezi din punct de vedere spiritual, adica adevarul spiritual, tu ar trebui sa ai niste cunostinte, simturi, constiinta treaza, sa fii un pic invatat in ale duhovniciei, ca sa "vezi" unele lucruri. Trebuie sa iti deschizi mintea sa accepti lucrurile dar sa nu le bagi la inima, si deschizandu-ti mintea si lepadandu-te de tot ceea ce te enerveaza, streseaza, supara, de toate gandurile negative si de tot ceea ce iti face placere si tot ceea ce te tine de pamantul asta lipit de el, vei vedea lumea cu alti ochi, vei simti acea energie care curge prin tine, acea energie a universului care te face sa fii bucuros si plin de pace si vei stii cine este Dumnezeu. Noi suntem cu mintea si cu sufletul legati de pamantul asta si de toate problemele lui si de tot stresul lumesc si uitam sa mai si traim, uitam sa ne bucuram, uitam sa fim noi, sa fim noi cu sufletul cand eram copii. Nu trebuie sa stai ca momaia si sa vina bani din cer, Dumnezeu nu vrea asta, si El vrea ca noi sa fim plini de iubire si sa ne iubim unul pe altul, ca in inima noastra sa se sadeasca EL, si sa uitam de griji, probleme, lupta aceasta din lumea asta, lupta cu noi insine, ca vrem sa fie bine si alegam dupa bani si averi ca sa ne fie bine, ca nu putem sa ne impacam cu noi si din cauza ca nu putem sau nu vrem sa ne impacam cu noi suntem nefericiti si neimpliniti. Cautarea asta in a avea toata lumea nu iti aduce implinire sufleteasca ci mai multa agonie. Daca ne oprim un pic si ne uitam la copaci, si ascultam ciripitul pasarilor, ne uitam la lumina soarelui si la adierea vantului, si ne conectam cu natura, vom uita de probleme si vom cunoaste pacea si maretia Domnului. Dar fiecare cu alegerile lui. Eu sunt de parere ca orice teorie buna, trebuie crezuta si cercetata, pentru ca nu are cum sa iti faca rau, daca ea e buna.

| Algo098 a răspuns (pentru slayer09):

Existenta sufletului sau a spiritului e o minciuna. Sufletul si spiritul nu exista in afara corpului. Daca ar fi independente de corp, atunci la un medicament, la o lovire, operatie pe creier nu s-ar pierde cuosintele, amintirile. Daca iti lipseste putin din creier dupa o operatie, fie nu mai poti vorbi, fie pierzi din amintiri sau nu mai stii sa citesti. In creier e totul inregistrat. Nu exista ceva inteligenta separata de materie. Ai murit, gata, s-a terminat cu tot ce ai avut in minte. Asa ca cine zice de suflete si spirite ca exista e un simplu mincinos. Cine zice ca a fost in moarte clinica si ca s-a separat de corp si alte minuni de genul asta, ori minte ca sa aiba si el putina audienta, ori ne povesteste ce a visat.

| Algo098 a răspuns (pentru slayer09):

Cu viata vesnica e clar, nu e garantata. Cu problemele din viata te ajuta sau nu dupa criterii nedefinite. Deci e o poveste cu o logica stramba, care are raspunsuri la orice si nu ajuta la nimic.
Daca esti bolnav si vrei ajutor divin: daca te-ai vindecat ti se spune ca divinitatea te-a ajutat. Daca nu te-ai vindecat ti se spune ca ori esti pacatos, ori nu te-ai rugat destul, ori nu ai fost destul de credincios, ori ca ai fos pus la incercare si ca asa trebuie sa fie sa nu-ti fie bine. Deci oricum ar fi, povestea e perfecta. In orice situatie ai fi, povestea are raspuns la toate. Daca nu ne lasam inselati de logica stramba si viclenia care e continuta in poveste, vedem ca avem in fata ceva inutil. Ne pierdem timp pretios din viata reala, ne facem sperante degeaba, facem lucruri inutile doar sub influenta unei povesti.

| slayer09 explică (pentru Algo098):

Bun, tu pleci de la premisa ca Dumnezeu nu exista, deci din start elimini spiritele si experientele pe care le au unii oameni despre moartea clinica. Si intrebarea mea e: esti tu sigur ca ceea ce au experimentat acei oameni nu este adevarat? Tu doar pleci doar de la premisa asta, si iti impui sa nu fie adevarat. Dar in realitate, tu nu stii prin ce au trecut acei oameni, ce au vazut acei oameni, ce au simtit acei oameni, pentru ca nu ai fost acolo si nu ai experimentat ce au experimentat ei. Asa si cu Dumnezeu, tu nu crezi in El, si zici ca toti crestinii mint pentru folosul lor (unii da, asa fac, dar aia nu se pot numi crestini), dar tu nu stii viata lor, nu stii prin ce au trecut, nu stii ce s-a intamplat in viata lor de au inceput sa creada in Dumnezeu. Mintea umana este foarte complexa, ea lucreaza cu electricitate, care este energie, energia asta de unde provine? Cine a facut energia asta din creier pe care neuronii tot o arunca de la unul la altul pentru a creea sentimente? Energia asta din noi este sufletul. atunci cand gandesti negativ energia care ar trebui sa alimenteze inima, sau starea de bine (noi crestinii ii spunem suflet) se pierde si devii din ce in ce mai posomorat, obosit. Poate notiunile astea de suflet si Dumnezeu, eu ma gandesc ca sunt interpretare intr-un mod prea materialistic fizic, prea materialistic, si din cauza asta pare prea ireal. Dar aici e vorba de energie, o energie nu poti sa o vezi, dar poti sa o simti. Asa cum intr-o apa calda cand dai de un curent rece simti ca e un curent rece, fara sa vezi apa aceea rece. Asa si cu energiile Universului, sunt energii bune si energii rele, ganduri bune si ganduri rele, pe care tu le alegi. De aici diavolii si ingerii care iti tot soptesc mintii si tu doar sa alegi.

| slayer09 explică (pentru Algo098):

Sunt multe povesti pe lumea asta care poate nu ar trebui crezute, si despre Dumnezeu si despre tot, dar, important e ceea ce crezi tu in sufletul tau. O scanteie in sufletul tau trebuie sa existe despre Dumnezeu si lumea cealalta, spirituala. Sunt multe teorii, multe filozofii, fiecare cu interpretarile lui despre viata si Dumnezeu, si eu iti zic unele din perspectiva mea pe care eu le-am simtit si le cunosc, acum nu stiu ce simt altii, si cred ca fiecare din lumea asta se intalneste intr-un anumit mod cu Dumnezeu, pentru ca toti suntem diferiti. Ce ar fi daca noi toti am fi la fel, aceleasi ganduri, aceleasi fapte, aceeasi forta de munca si totul ar fi tras la indigo? Nu cred ca ar fi un lucru bun, si de aici si multitudinea de teorii si interpretari care poate nu sunt bune pentru sunt din orgoliu, sau mandrie, sau altele care nu au treaba cu Dumnezeu. Eu stiu ca Dumnezeu exista, am avut experienta cu El, stiu in sufletul meu cine este, cunosc spiritual unele lucruri, nu le stiu pe toate, doar atat cat imi arata Dumnezeu. Pentru ca poate daca le-as sti pe toate din prima, m-as crede superman laughing. Dar Dumnezeu dezvaluie fiecaruia dupa smerenia lui. Daca te crezi superior, si le crezi ca le stii pe toate, atunci sigur vei avea greutati si stres in viata ta.

| Algo098 a răspuns (pentru slayer09):

Un om cand are probleme cu creierul, pierde tot, nu mai este el, nu mai are amintiri, nu mai are nimic. Deci, spiritul definit ca ceva ce e in om si ramane dupa moarte e fals. Omul care a pierdut o parte din creier a pierdut o parte din amintiri, deci spiritul omului s-a micsorat cu o cantitate de informatii, deci spiritul = creierul. Daca spiritul ar fi ceva ce ramane dupa moartea omului, nu ar trebui sa fie afectat cand omul ramane cu mai putin creier. In concluzie, omul exista doar cat traieste si atat. Spiritul si sufletul sunt inventii fara legatura cu realitatea. Daca nu stiu de ce s-a intamplat un lucru, e corect sa spun ca nu stiu. Sa spun ca acel lucru l-a facut Dumnezeu nu inseamna nimic. E doar o explicatie fara explicatie. Religia e facuta ca sa fie crezuta. Se bazeaza pe o logica falsa si nu poate ajuta la nimic. Eu nu pot inlocui nestiinta cu Dumnezeu. Daca nu stiu cum a aparut lumea, nu pot nici sa spun ca a facut-o Dumnezeu. Daca unii spun ca Dumnezeu a facut-o si nu au cum dovedi decat spunand ca nu trebuie sa am dubii, e problema lor. Nu am de ce sa mai cred in povesti. Adevarul se vede clar.

| slayer09 explică (pentru Algo098):

Nici eu nu stiu adevarul complet, nu stiu cum e cu spiritul, poate doar sa imi imaginez si sa vorbesc, dar nu stiu cat de relevant ar fi. Eu cred ca dupa moarte ceva va fi, si asta o simt, dar nu stiu cum, nu stiu in ce mod va fi. Simt ca moartea e doar o trecere, si zic asta pentru ca daca stau si ma gandesc, la complexitatea lucrurilor din lumea asta, la perfectiunea cu care Dumnezeu (ca eu nu cred ca din big-bang, din haos, a iesit o asa ordine) a facut lumea, universul si tot ce e pe pamantul asta, cu legile stiintei, prin care toate sunt reduse la protoni (un exemplu) care si ei la randul lor la cat de mici sunt au "sateliti" (electroni) care orbiteaza perfect in jurul protonilor. Pamantul care orbiteaza in jurul soarelui cu cele 7 planete. Deci eu nu cred ca dintr-un haos al big-bangului a rasarit atata perfectiune. Pana si corpul uman este o "masinarie" perfecta, numai ca noi o stricam prin alegerile proaste si indreptate catre ura, ne dezechilibram...si de la dezechilibrul asta vin bolile. Atunci cand trupul este in perfecta stare de echilibru, boala nu exista. De aceea ne facem sanatosi si de la un cancer, daca noi atingem "perfectiunea" pe care Dumnezeu o vrea de la noi, adica desavarsirea. Desavarsirea inseamna deconectarea de la toate problemele lumesti si de la toate patimile lumesti si conectarea la elergiile Divine, si la natura. Dar asta este doar simtamantul experientelor mele, pentru ca am experimentat episoade in care am fost conectat pentru cateva zeci de secunde la energia naturii si deconectat de la tot ce inseamna problemele lumii. Si aici pot sa zic ca m-am intalnit cu Dumnezeu. Si daca ai sti si tu ce am simtit eu, nu cred ca ai mai vedea lucrurile astfel cum le vezi acum. De aceea nici nu te oblig sa vii spre Dumnezeu sau sa iti impun sa faci ceva, eu doar iti povestesc despre ceea ce am simtit si experimentat eu. Acum daca tu vrei sa vezi si sa incerci si partea asta a credintei, este alegerea ta, eu doar mi-am spus parerile si ceea ce traiesc eu. Dar asa cum nu crezi ca cei ce au fost in moarte clinica l-au simtit pe Dumnezeu, nici asa nu o sa ma crezi pe mine. Dar mie imi place sa vorbesc despre Dumnezeu, pentru ca stiu ce inseamna pentru mine, si suntem si la categoria care trebuie deci nu cred ca am gresit cu nimic.

| Algo098 a răspuns (pentru slayer09):

Corect happy
Simt cum Dumnezeu mi-a intrat in suflet. Puterea Lui nemarginita ma face fericit. Sunt creatia lui Dumnezeu, chiar de atunci cand...(mama si cu tata... ) si s-a facut voia Lui si am aparut eu cu suflet cu tot.
La fiecare pas ii simt prezenta, simt cum ma ajuta si nu ii ies din cuvat. Daca uneori nu-mi este asa de bine, ori imi pune El credinta la icercare, (desi ma indoiesc ca El care le stie pe toate nu ar sti ca eu am o credinta neclintita), ori forte melefice incearca in zadar sa se interpuna intre mine si El. Orice s-ar intampla, mai bine sau mai rau, stiu ca El e cu mine si nu ma va lasa fara ajutor, apoi cand voi muri, nu voi muri, caci El ma va lua alaturi de El si imi va darui o viata vesnica plina de fericire si numai bucurii. Chiar daca El nu ma va lua la El, eu nu ma voi supara pe El, deoarece tot ce face El este bun, corect si nu greseste niciodata.

| slayer09 explică (pentru Algo098):

Textul e scris de altcineva, banuiesc. Dar ca sa stii, in unele momente chiar asta simti ce mi-ai scris mai sus. Poate parea cam absurd pentru unii, poate prea siropos, poate prea "fake", dar asta este doar parerea cuiva care nu traieste cu Dumnezeu, si nu L-a simtit, si nu simte energia buna, si iubirea Lui. Si ca sa iti dau un exemplu: este acel sentiment de iubire cu care un baietel nevinovat se indragosteste de o fata, si o soarbe din priviri, si vrea sa nu o supere si sa o faca fericita, asa ci noi, copii Domnului, cat putem, si cum putem, si cand avem momentele acelea in care ne simtim atat de liberi cu Dumnezeu incat nimic nu mai conteaza si simtim o pace extraordinara si o implinire extraordinara. Iar viata ni se pare o firmitura din ceea ce ni s-a dat ca dar, din toata energia iubirii pe care o simtim atunci.

| Algo098 a răspuns (pentru slayer09):

Foarte corect, am uitat sa scriu de Iubirea Lui, dar se intelege de la sine ca exista si ea, din moment ce face atat de multe pentru noi happy

| slayer09 explică (pentru Algo098):

Esti ironic? sau din sufletul tau s-a desprins brusc iubirea pentru Dumnezeu? big grin
Sa stiu daca am ajuns la finalul povestilor mele despre Dumnezeu cu tine big grin

| Algo098 a răspuns (pentru slayer09):

Dumnezeu ne-a facut si nu ne paraseste, chiar daca noi mai uitam de El.

| slayer09 explică (pentru Algo098):

Aici ai dreptate. Pace tie fratee! big grin