| slayer09 a întrebat:

Las si eu asta aici:
https://www.youtube.com/watch?v=f9fYrDQEA7U

Pentru cei ce inca au dubii in Dumnezeu. A inceput stiinta sa se indrepte cu pasi repezi catre Dumnezeu.
Puteti sa va spuneti parerile si opiniile.

62 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Video cu propaganda mincinoasa,stim e plin Youtube de ele,de ce amestecati stiinta cu credinta,nu au legatura una cu alta, stiinta nu are legatura cu credinta in dumnezeu, plus ca am putea discuta de care dumnezeu, care religie, secta, cult, numa voi crestini interpretati nt in 6000 de feluri,numai vb de iudaism, islam, intrebarea ta nu este intrebare este o concluzie eronata, savanti spun ca zana maseluta exista, savanti stiu totul, deci e adv, asta e stiinta omule, sa vad si eu dovada aia
https://www.youtube.com/watch?v=tO8I3jzQhFU

| slayer09 explică (pentru RAY):

Hellou Ray big grin. Bun, dar in clipul pe care l-am postat eu, se zice ca s-a facut teste pe apa sfintita, pe rugaciune, si ce mai zice acolo? deci s-au facut teste, de oamenii de stiinta si au constatat ca prin rugaciune mintea umana intra intr-o alta stare fata de cele cunoscute: de veghe, somn si somn adanc (sau cum li se zice). Si prin puterea rugaciunii te poti vindeca, la fel cum ar fi un gand placebo, adica o credinta ca te vei vindeca. Deci gandul placebo = credinta adevarata = lege a supranaturalului = lege a lui Dumnezeu=> Dumnezeu exista, pentru ca cine altcineva a pus legile care nu sunt legi pamantesti ci sunt niste legi ale sufletului, pe care daca le respecti, vei duce o viata frumoasa si buna si plina de iubire. Crezi in legile "karmei", in legile nevazute ale sentimentelor? Daca da, atunci stii ca Dumnezeu este in inima ta, numai ca inca nu l-ai descoperit.

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Culmea e ca crestini intre ei spun ca nu sunt adv acele minuni, faza cu dumnezeu e in inima ta =propaganda sectacta emotionala, zeus este in inima ta, inca nu l-ai descoperit

| slayer09 explică (pentru RAY):

RAY, ramane sa ne auzim peste cativa ani, atunci o sa te mai luminezi si o sa descoperi "nedescoperitul" care stiu ca e in inima ta, dar orgoliul nu te lasa sa il accepti. Deci abia astept sa ne auzim peste cativa ani sa imi povestesti povestea vietii tale si cum l-ai descoperit pe Dumnezeu big grin. Pana atunci noi doar ne tachinam, si nu ajungem la un consens, pentru ca fiecare avem principiile si convingerile noastre.

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Care dumnezeu omule, care religie, cand o sa il descoperi si tu pe zeus,sa imi povestesti si tu atunci,voi nu puteti accepta gandirea altora, cine nu e cu mine e impotriva mea, in iad cu el, asa orgoliu am eu cum tu ai care negi mii de zeitati, mai ales ca in vt scrie ca dumnezeu tau judeca in mijlocul altor zeii

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Pana atunci noi doar ne tachinam, si nu ajungem la un consens, pentru ca fiecare avem principiile si convingerile noastre.

aici te inseli, a nu crede in ceva nu este o convingere, tu ai convingeri bazata pe credinta oarba, eu nu am convingeri bazate pe scrieri dintr o carte vechi de 2800 de ani

| slayer09 explică (pentru RAY):

Dumnezeu: Cel care a facut cerul si pamantul, Cel care ne-a creeat, Cel care ne-a dat sufletul, Cel care L-a dat pe unicul sau fiu Iisus Hristos sa il omoram noi pacatosii si necredinciosii pe cruce, Acel Dumnezeu.
Si eu nu am spus vreodata ca neg miile de zei, asa cum ti-am mai explicat si in alte postari, da, o fi mii de zei, o fi 100 de dumnezei la care lumea se inchina, este strict treaba lor. Dar eu doar unul singur cunosc, cel ce mi s-a aratat in sufletul meu, pentru ca nu am descoperit altul, nu i-am descoperit si pe ceilalti 100 de dumnezei, ci doar unul singur, care a facut cerul si pamantul si lumea si universul, si cu fiul Sau IIsus Hristos. Cam atat pentru ziua de azi, mai e si maine o zi, poate stam si in seara de revelion sa discutam despre astalaughing

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Si tu esti convins ca doar zeul tau exista si doar religia ta e singura adevarata

| slayer09 explică (pentru RAY):

Aici te inseli, a nu crede in ceva nu este o convingere, tu ai convingeri bazata pe credinta oarba, eu nu am convingeri bazate pe scrieri dintr o carte vechi de 2800 de ani

In primul rand, credinta nu este oarba, pentru ca simt si stiu ca exista, prin multe evenimente din viata mea. Si prin cercetare, prin cercetarea mintii si analiza a celor ce mi se intampla si s-a intamplat. Toate au un rost, toate sunt puse exact asa cum trebuie sa fie puse, toate au o armonie.
in al doilea rand convingerile mele sunt bazate pe experienta vietii mele. Ia sa iti faci si tu introspectii de viata si sa te gandesti la ce este viata asta si de ce este viata asta asa grea si de ce suntem noi pe pamant si pentru ce e suferinta asta asa mare? nu oare noi suntem de vina pentru suferinta? nu noi ne facem rau prin gandurile noastre pline de ura si de rautate? Si ne umplem sufletul cu tot felul de placeri ca sa scapam de suferinta. Pe cand daca te duci pe calea Domnului si pazesti poruncile Lui, vei avea parte de bucurie iar placerea e frectie la picior de lemn in compatatie cu bucuria iubirii. Dar, toti alegem ceea ce credem ca e bine pentru noi in viata. Alegerile ne apartin. Tu stii daca vrei sa traiesti ca un om plin de patimi si placeri in viata asta sau bucuros si vesel prin Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Ce credinta oarba omula?

| slayer09 explică (pentru RAY):

NU ma intereseaza alte religii, dumnezeii, budisti, etc. Respect alegerea omului pentru alte religii, dumnezeii, etc. nu ma bag in viata lor, este alegerea lor. Si da, din punctul meu de vedere numai Dumnezeul meu exista, nu am alt Dumnezeu decat Cel ce mi s-a aratat mie, Dumnezeul cerului si pamantului. Iar religia mea, este cea mai veche de acum 2000 de ani, deci cea mai putin probabil sa nu fie adevarata, pentru ca celelalte religii sunt nascute mai recent, deci tot din religia mama s-au nascut, dar asta nu inseama ca nu pot fi bune si ele. Pentru ca Dumnezeu nu are o religie anume prin care se arata, El a pus legile sufletului pe care trebuie sa le respectam, iar religiile sunt doar niste "slefuiri" pentru a ajunge la Dumnezeu. Si da, unele religii nu sunt religii pentru a-L cunoaste pe Dumnezeu, si mai degraba pe satana. Sau sunt rataciri.

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Cum respecti daca spui ca doar tu ai dreptate iar restul vor ajunge in iadul vesnic plus ca faci si propaganda mincinoasa, alte religi sunt de la satana care din cele 6000, toate cele 5999 am inteles, tu deti adevarul absolut

| slayer09 explică (pentru RAY):

RAY, vad in sufletul tau o lupta, te cam chinui, esti nedumerit, esti debusolat, cauti ceva dar nu stii ce, cauti viata, dar orgoliul te urmareste peste tot si nu te lasa sa te odihnesti. Daca am dreptate, incearca mai intai sa fii om, si lasa-L pe Dumnezeu in pace, nu mai zice nimic rau de El, lasa-L acolo in inima ta sa stea si tu vezi-ti de treaba si de viata ta, si incearca sa fii un om mai bun, lasa iubirea sa intre in inima ta, si arunca-ti orgoliul, asa iti vei gasi si tu cat de cat pacea. Pace tie si minte luminata sa ai Ray!

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Slayer09,vad in sufletul tau o lupta, te cam chinui, esti nedumerit, esti debusolat, cauti ceva dar nu stii ce, cauti viata, dar orgoliul te urmareste peste tot si nu te lasa sa te odihnesti. Daca am dreptate, incearca mai intai sa fii om, si lasa-L pe Dumnezeu in pace, nu mai zice nimic rau de El, lasa-L acolo in inima ta sa stea si tu vezi-ti de treaba si de viata ta, si incearca sa fii un om mai bun, lasa iubirea sa intre in inima ta, si arunca-ti orgoliul, asa iti vei gasi si tu cat de cat pacea. Pace tie si minte luminata sa ai slayer09

| slayer09 explică (pentru RAY):

Parca ai fi oglinda mea laughing, macar e bine ca gandim la fel, in unele privinte big grin

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Incerci sa ma manipulezi emotional, fii calm ca cunosc astfel de tactici folosite de sectancti

| slayer09 explică (pentru RAY):

Ahaaa...deci esti informat, esti imun impulsurilor mele elecromagnetice ce vin spre creierul tau, si eu te bombardam degeaba cu puterea mea mistuitoare, dar nah.ce sa vezi, nu toti imi cad pradalaughing

P.S. Acum serios, alegerile iti apartin, dar eu tot am o stare in care cred ca sufletul tau e zbuciumat. Nu vreau sa te oblig sa faci nimic, totul iti apartine, si zic asta fara sa te manipulez psihologic, aici este strict alegerea ta. D-asta nici nu vreau sa ma contrazic cu tine, pentru ca stiu ca ne vom contrazice la nesfarsit.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Stiinta nici nu se "apropie", nici nu se "departeaza" de Dumnezeu: stiinta n-are nimic de a face cu Dumnezeu, nici pro, nici contra. Dumnezeu nu e un concept stiintific, iar stiinta nu poate face experimente care sa confirme sau infirme existenta lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Omule nu trebuie sa te contrazici cu mine,dar urasc mincinosi,ai bagat acolo stiinta cu religia,ele nu au legatura, credinta inseamna o convingere in ceva anume,stiinta inseamna cunoastere,lasale serapabile asa cum sunt, un savant poate crede in orice vrea el,treaba lui, dar nu poate spune eu stiu ca exista =ca trebuie sa dovedeasca ceea ce nu poate, desi este agnostic, in fapt orice teist sau ateu este agnostic ca nu s-a demonstrat ca exista sau ca nu exista, fii un om corect, sincer, tu imi ceri sa nu fiu orgolios sa fiu moral pai fii tu, spune sunt un teist agnostic

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

O sa studiez, multumesc de link, da-mi un rezumat

| slayer09 explică (pentru doctorandus):

Dar stiinta a inceput sa cerceteze din ce in ce mai mult si sa descopere unele "teorii" care sunt legi atribuite Divinitatii.

| slayer09 explică (pentru doctorandus):

Bun, atunci noi ce sa credem? unii savanti spun ca rugaciunea ajuta, altii de pe wikipedia spun ca nu ajuta. Tu ce crezi? Nu tinzi sa crezi in ceea ce crezi tu? Adica eu daca cred in Dumnezeu, voi crede ca rugaciunea vindeca, daca tu nu crezi, vei crede ca rugaciunea nu vindeca, si totusi sunt cazuri multe in care oamenii sau vindecat din cazuri foarte grave datorita rugaciunii si a credintei ca se va face bine.

| slayer09 explică (pentru RAY):

RAY, daca urasti mincinosii si ma crezi mincinos, inseamna ca ma urasti, deci inseamna ca trebuie' sa ma bagi din nou la ignore. Nu e mai usor asa? Dar esti sigur ca eu sunt mincinos ca sa ma poti ura?

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

Eu am spus ca urasc mincinosi, nu ca te urasc pe tine, ai folosit un argument deductiv eronat, nu am spus ca te consider cumva

| doctorandus a răspuns (pentru slayer09):

De fapt sunt multi crestini educati care cred ca ideea ca rugaciunea vindeca este caracteristica unor escroci sectanti.

| slayer09 explică (pentru RAY):

Bun, atunci aici am gresit eu ca am dedus eronat. Imi retrag cuvintele. Dar acum veni vremea sa plec si eu la somn, seara linistita sa ai!

| RAY a răspuns (pentru slayer09):

E noapte, deci nu pot avea seara in nici un fel, noapte buna

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Adica din studii de calitate nu prea a rezultat ca rugaciunea imbunatateste rezultatele medicinii. La un studiu cu cei operati de inima, cei pentru care s-a rugat un grup de credinciosi, iar cei operati stiau ca grupul se roaga pentru ei au iesit mai prost decat restul.