| Intelligence a întrebat:

Ma simt SINGIURA.desi sunt inconjurata de oameni dragi mie care ma iubesc.
Tousi,nu am ce-mi doresc, nu simt ca sunt fericita..pentru ca nu am ce simt s ce cred eu ca m-ar face fericita.
Se spune ca nemultumitului i se ia darul.
In fiecare seara prin rugaciune, imi doream acelasi lucru..si probabil l-am primit, dar altfel. poate e un test..Cum fac sa-mi gasesc linistea..si..cum fac sa nu ma mai simt vinovata in fata LUI..ca desi El mi-a dat ceva,totusi nu e ceea ce-mi doresc eu cel mai mult.
P.S.: sufletul mi-e foarte zbuciumat, nu stiu daca reusiti sa-mi intelegeti of-ul. sper..Ma scuzati daca am facut unele greseli.

15 răspunsuri:
| Qinz a răspuns:

Cauti fericirea? ''Nu cauta fericirea, caci te pierzi''
Mie greu sa-mi dau seama, pentru ca nu ai precizat ce iti doresti...Simti cumva un gol in sufletul tau care nu are sens cumva, sau sti ce iti doresti si nu primesti ca nu ai precizat?

| Intelligence explică (pentru Qinz):

Stiu ce imi doresc, dar nu primesc. Ma simt vinovata.pt ca intr-un fel EL imi da..si poate eu nu stiu sa apreciez.dar. n-am primit exact ce "mi-am dorit".e egoist din partea mea.dar, nu neaparat ca virgula caut fericirea..stiu cum o pot gasi stiu ce m-ar fce fericita, incefc sa fac lucruri bune ca sa merit sa fiu rasplatita bine, nu am un suflet rau..insa mi se pare ca fericirea mea e ..atat de departe..si toata rabdarea care ama vut-o paana acum.n-o mai am..am pierdut-o..si acum ma obsedeaza gandul ca nu am ce-mi doresc..si ca sunt nevoita sa vad in jur oamenii fericiti( n`as vrea sa nu fie asa)..insa as vrea sa pot fi si eu.

| tavadaresti a răspuns:

Asa este un gol pe care oricat am incerca sa il umplem cu lururi omenesti care sun doar de scurta durata nu vom reusi niciodata

Psalmii 51

1. (Catre mai marele cantaretilor. Un psalm al lui David. Facut cand a venit la el prorocul Natan, dupa ce intrase David la Bat-Seba.) Ai mila de mine, Dumnezeule, in bunatatea Ta! Dupa indurarea Ta cea mare, sterge faradelegile mele!

2. Spala-ma cu desavarsire de nelegiuirea mea si curata-ma de pacatul meu!

3. Caci imi cunosc bine faradelegile, si pacatul meu sta necurmat inaintea mea.

4. Impotriva Ta, numai impotriva Ta, am pacatuit si am facut ce este rau inaintea Ta; asa ca vei fi drept in hotararea Ta si fara vina in judecata Ta.

5. Iata ca sunt nascut in nelegiuire, si in pacat m-a zamislit mama mea.

6. Dar Tu ceri ca adevarul sa fie in adancul inimii: fa, dar, sa patrunda intelepciunea inauntrul meu!

7. Curata-ma cu isop, si voi fi curat; spala-ma, si voi fi mai alb decat zapada.

8. Fa-ma sa aud veselie si bucurie, si oasele pe care le-ai zdrobit Tu, se vor bucura.

9. Intoarce-Ti privirea de la pacatele mele, sterge toate nelegiuirile mele!

10. Zideste in mine o inima curata, Dumnezeule, pune in mine un duh nou si statornic!

11. Nu ma lepada de la fata Ta si nu lua de la mine Duhul Tau cel Sfant.

12. Da-mi iarasi bucuria mantuirii Tale si sprijina-ma cu un duh de bunavointa!

13. Atunci voi invata caile Tale pe cei ce le calca, si pacatosii se vor intoarce la Tine.

14. Dumnezeule, Dumnezeul mantuirii mele! Izbaveste-ma de vina sangelui varsat, si limba mea va lauda indurarea Ta.

15. Doamne, deschide-mi buzele, si gura mea va vesti lauda Ta.

16. Daca ai fi voit jertfe, Ti-as fi adus: dar Tie nu-Ti plac arderile de tot.

17. Jertfele placute lui Dumnezeu sunt un duh zdrobit: Dumnezeule, Tu nu dispretuiesti o inima zdrobita si mahnita.

18. In indurarea Ta, varsa-Ti binefacerile asupra Sionului si zideste zidurile Ierusalimului!

19. Atunci vei primi jertfe neprihanite, arderi de tot si jertfe intregi; atunci se vor aduce pe altarul Tau vitei.

| CryChristiAN a răspuns:

Poate e vorba de anxietate.

| Qinz a răspuns (pentru Intelligence):

Uite. Daca ai zis ca Dumnezeu ti-a dat, dar nu destul, dar poate Dumnezeu poate crede ca nu esti pregatita, si nu sti ce iti doresti, si poate ti-a dat cat sa-ti fie bine, mi-e greu ca nu-mi spui ce lucru, mi-ar fi mult mai usor sa te ajut, dar poate este o chestie personala si de aceea nu vrei, da poti sa zici ca nimeni nu stie cine esti aicea pe TPU...happy
Daca mi-ai zice lucru, sau acel ''ceva'' pe care il ceri, te-as putea ajuta cred...

| dark91shadow a răspuns:

Ca sa iti gasesti fericirea urmaza un sfat foarte bun:

Eu iti propun sa te duci in Africa unde copii care mor de : dezhidratare, foamete, malarie si SIDA sunt mai fericiti decat tine. Poate asa realizezi ca esti destul de fericita.

| M25M a răspuns:

Ce ar fi daca ai incerca sa faci ceva ca sa obtii acel ceva care te va face fericita?
Rugaciunea este de prisos, este o stare de autoamagire si autosugestie, care iti acord un sprijin fals.

| EmaS a răspuns:

El stie ce este cel mai bine pentru tine.De multe ori lucrul care noi credem ca este bun pentru noi, nu este bun.Trebuie sa ne incredem in El.El cunoaste viitorul.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Dorintele aduc nefericire, scapa de ele.
Cautarea fericiri aduce cunoasterea nefericiri, Nu o cauta.
Gaseste echilibrul prin Meditatie si nu mai trai in viitor/trecut, cu gandul la un sine vesnic.

| Inferno a răspuns:

Mai bine ai pune mana pe o carte, nu pe Biblie, pe o carte de psihologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Golul ce-l simti tu, il simt si eu, si tot omul traitor pe fata pamantului indiferent ce natie si religie este.acel gol nu-l poate implini decat cel ce l-a lasat acolo.noi oamenii,incercam sa-l umplem,cu; lucruri frumoase, cu distractie, cu cumparaturi scumpe, cu satisfacerea patimilor, fiecare dupa cum este rob.dar nu vom reusi. putini reusesc.cei ce se straduiesc sa devina desavarsiti.

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Raspunsul la ceea ce intrebi aici il poti afla dar trebuie mult timp si spatiu.Trebuie sa intelegi menirea ta pe pamant, mai exact sa te autocunosti apoi sa fli voia Celui Atotputernic, Adevarul, care te va face slobod, adica libera abia de atunci incolo vei gasi pacea, linistea si in cele din urma dragostea lui Dumnezeu care este fericirea desavarsita.Pe acest drum ai nevoie de o calauza pentru a ajunge acolo unde vrei si nu in capcanele spirituale intinse de sarlatani pentru ati exploata buna ta credinta sau nestiinta!

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Drumul e greu calea e stramta dar daca altii au reusit de ce nu ai reusi si tu!

Răspuns utilizator avertizat