| TrăieşteClipa a întrebat:

Marcu 14:62
Iar Iisus a zis: Eu sunt şi veţi vedea pe Fiul Omului şezând de-a dreapta Celui Atotputernic şi venind pe norii cerului.

Deci aparatul de zbor il conduce Tatal lui Isus si are comenzile pe stanga?

7 răspunsuri:
| Darr1u5 a răspuns:

Psalmi 4:2
Fiii oamenilor, până când va fi batjocorită slava mea? Până când veţi iubi deşertăciunea şi veţi umbla după minciuni?

Psalmi 74:18
Adu-Ţi aminte, Doamne, că vrăjmaşul Te batjocoreşte, şi un popor nechibzuit huleşte Numele Tău!

Proverbe 9:12
Dacă eşti înţelept, pentru tine eşti înţelept; dacă eşti batjocoritor, tu singur vei suferi.

Galateni 6:7
Nu vă înşelaţi: „Dumnezeu nu Se lasă să fie batjocorit." Ce seamănă omul, aceea va şi secera.

Iuda 1:18
Cum vă spuneau că în vremurile din urmă vor fi batjocoritori, care vor trăi după poftele lor nelegiuite.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Nebunul zice in inima lui : "Nu exista Dumnezeu", prostu' striga in gura mare."

| TrăieşteClipa explică (pentru BogdantheDreamer):

"Kavod" tradus gresit slava sau glorie inseamna obiect greu.
Acel obiect greu in Ezechiel scoate flacari, are 4 chestii detasabile,face curent de aer" ruach", face zgomot, se ridica in aer.
Ruach in ebraica inseamna si curentul de aer facut de un ventilator.
Traducatorii vremii au tradus cu spirit.
Cand pe norii cerului vine Dumnezeu cu "Gloria" lui si Iisus sta in dreapta nu m-am referit ca nu exista Dumnezeu.
Doar ca cel biblic era dotat din punct de vedere tehnologic, si ca cel mai probabil avea comenzile pe stanga.

Sunt convins ca exista un creator.
Doar ca nu are legatura cu Yahve-ul evreilor.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Exista si picturi de genul http://www.efemeride.ro/......ne-bizare.

Fenomenul este destul de proaspat, nu am argumente. Observ ca se pune accent pe "nori".

"Atunci vor vedea pe Fiul omului venind pe un nor cu putere şi slavă mare."

"Iată că El vine pe nori. Şi orice ochi Îl va vedea; şi cei ce L-au străpuns"

" Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei, în nori, "

| TrăieşteClipa explică (pentru Darr1u5):

Multi crestini extrag din Biblie doar ce le convine.
Lucrezi sambata?
Exod 31:14.
Să ţineţi Sabatul, căci el va fi pentru voi ceva sfânt. Cine îl va călca va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta va fi nimicit din mijlocul poporului său.

Asculti de Dumnezeu sau de unul Saul evreu cu dubla cetatenie care doar a afirmat ca a avut ceva vedenii pe drumul Damascului?
El a decis nerespectarea sabatului,a circumciziei, a consumului de carne de porc etc.
Iisus a spus clar ca legea veche ramane valabila.
Matei 5:17-19
17. Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc.

De ce nu omori ateii?

2 Cronici 15:13
13. şi oricine nu căuta pe Domnul Dumnezeul lui Israel trebuia omorât,
fie mic fie mare, fie bărbat, fie femeie.

De ce nu omori vrajitoarele de la tv?

Exod 22:18
18. Pe vrăjitoare să n-o laşi să trăiască.

De ce nu-i ucizi pe cei de alta religie?

Exod 22:20
20. Cine aduce jertfe altor dumnezei decât Domnului singur să fie nimicit cu desăvârşire.

Homosexualii de ce ii tolerezi?

Levitic 20:13
13. Dacă un om se culcă cu un om, cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiţi cu moartea: sângele lor să cadă asupra lor.

| Darr1u5 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

2 Timotei 3:16
Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,

Deci, in primul rand, Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu iar eu nu extrag doar ce imi convine, extrag tot ce este necesar pentru a da explicatii, invataturi, si in unele cazuri mustrari.
Insa ce trebuie sa stim, e faptul ca biblia are doua parti: Vechiul Testament si Noul Testament. Fiecare din aceste doua parti corespunde a doua legaminte intre Dumnezeu si oameni. Primul legamant a fost facut intre Dumnezeu si poporul Israel, numit si Vechiul Legamant, acesta corespunde Vechiului Testament. Ce presupune acesta:
Geneza 15:18
În ziua aceea, Domnul a făcut un legământ cu Avram şi i-a zis: „Seminţei tale dau ţara aceasta, de la râul Egiptului până la râul cel mare, râul Eufrat"

Dumnezeu a dat cele 10 porunci si multe altele care sunt scrise pe paginile Vechiului Testament, toate valabile acestui legamant, intre Dumnezeu si poporul evreu. Acest Legamant este si azi valabil pentru evrei.

Dar, Dumnezeu a trimis in lume pe Fiul Sau Isus Hristos nu ca sa desfinteze vechiul Legamant ci ca sa faca unul mai bun. Noul Legamant este intre Dumnezeu si toti cei ce cred in Fiul Sau, care se fac copii ai Lui.

Acestui Nou Legamant ii corespunde Noului Testament, iar aici Dumnezeu a dat noi porunci si legi, care ne privesc pe noi, pe toti care Nu suntem evrei.

Acum sa revenim. Da, lucrez sambata, pentru ca ce scrie in Exodul 31:14 este strict pentru evrei. Noi nu mai suntem in Vechiul Legamant.
Apoi, normal ca ascult de Dumnezeu si de Cuvantul Lui care este biblia. Ceea ce Dumnezeu a spus prin Pavel (Saul) sunt indemnuri pentru noi, care daca le implinim va fi ferice de noi, iar daca nu va fi vai… Saul, nu a avut doar niste vedenii, el s-a intalnit acolo cu Dumnezeu.
Referitor la Matei 5:17, Isus a fost singurul care a respectat toata legea si nu a pacatuit in nici o privinta. Am spus mai sus, Dumnezeu nu a trimis pe Isus pe Pamant ca sa desfinteze vechiul Legamant ci pentru a face unul mai bun.

Galateni
"Atunci oare Legea este împotriva făgăduinţelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Dacă s-ar fi dat o Lege care să poată da viaţa, într-adevăr, neprihănirea ar veni din Lege.
Dar Scriptura a închis totul sub păcat, pentru ca făgăduinţa să fie dată celor ce cred prin credinţa în Isus Hristos.
Înainte de venirea credinţei, noi eram sub paza Legii, închişi pentru credinţa care trebuia să fie descoperită.
Astfel, Legea ne-a fost un îndrumător spre Hristos, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţă."

Normal, ca trebuie sa respectam legea, insa din dragoste pentru Dumnezeu, nu din obligatie ca vom fi ucisi, sau vom fi trimisi in iad pentru nerespectarea unei porunci.

Matei 5:19
„Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor."

"De ce nu omori ateii?", deja pot zice ca ai gresit intrebarea laughing E bine sa omori pe cineva?, e bine sa faci rau cuiva? Dimpotriva, daca cineva iti face rau tu trebuie sa ii faci bine, si astfel vei pune "carbuni aprinsi" pe capul lui.

In plus, nu trebuie judecati oamenii, pentru ca avem sus un Dumnezeu care ii va judeca cu mare dreptate pe fiecare dupa faptele lui. La fel si cu vrajitoarele. Porunca din Exod 22, e valabila tot pentru evrei. La noi, domneste dragostea, si vrajitoarele sunt fiintele lui Dumnezeu, insa sunt stapanite de Satan. Dar nu ele trebuie condamnate ci Diavolul, care a pus stapanire pe fiinta lor.

Nu poti sa ucizi pe cei de alta religie, se incadreaza la ceea ce am spus mai sus. Iar noi la fel ca si Dumnezeu, nicidecum nu toleram pacatul, fie el curvia, homosexualitatea, vrajitoria, uciderea, minciuna sau furtul. In biblie ne sunt expuse cateva intamplari in care Dumnezeu s-a razbunat pe cei ce savarseau multe pacate, fara sa mai tina cont de nimic: potopul de ape din vremea lui Noe si Ploaia de foc si pucioasa asupra Sodomei si Gomorei.

Deci nu toleram pacatul fie el de orice fel. Noi nu trebuie sa judecam homosexualii dar nu putem sa ii acceptam. Mintea lor e invaluita de Diavolul, care i-a orbit de tot si a pus stapanire pe fiinta lor.

| TrăieşteClipa explică (pentru Darr1u5):

Daca legea veche este pentru evrei de ce mai dai citate din ea?
Deci cand va convine este buna pentru citate, cand nu, inseamna ca se refera la evrei.
Ori este valabila toata legea veche ori o dam la gunoi toata.