| Steregoi a întrebat:

Mișcarea nu are început. Aceasta idee nu are nici o legătură cu notiunea de perpetuum mobile. Perpetuum mobile are legătură cu conservarea energiei in lumea materiala in cadrul unui sistem. Nu exista perpetuum mobile material perfect pentru ca se pierde o parte din energia sistemului pana la epuizarea ei iar sistemul devine in cele din urma inert. Vorbeam despre faptul ca miscarea nu provine decat din miscare. Cum comentați?

10 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Miscarea este data de o forta aplicata asupra unui obiect, facand astfel un transfer de energie. Schimbarii de stare se opune inertia, iar miscarii se opune frecarea.

Astea sunt notiuni elementare pe care le inveti la primul an de fizica. Bineinteles ca are un inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenas, lasa vrăjeala cu știință ca nu are sens, te miști, te miști, ce sa analizezi și asta? Cu ce te ajuta răspunsul? Ca nu cred ca te apuci de făcut mașini laughing Lasă lucrurile de genu și ocupa-te de lucuri mai importante și mai normale, gen fa-to o casa, gasesti o prietena, etc laughing) PerpetueMobile lasă-l de o parte de vrei treaba cu mobile, apuca-te de bișnițarit mașini de pe Mobile.de ce Perpetue vorbesti acolo? Lasă sistemele pentru oamenii din domeniu

| DeyCj a răspuns:

Fizic, corect.În cazul unui perpetuum mobile impulsul mișcării este dat chiar de obiectul mișcat.Dar, dacă acest sistem nu are un impuls, nu poate fi pornit.E ceva asemănător cu motorul termic, normal că sunt principii de funcționare total diferite, dar ca pornire sunt identice.
E interesant faptul că ai postat întrebarea la religie și nu la tehnologie sau știință, că mai degrabă e de domeniul științei nu religiei. happy.

| Steregoi explică (pentru DeyCj):

Am pus intrebarea la religie pentru ca eu combin stiinta cu elemente spirituale si tema de baza a intrebarii este incercarea de a explica cum a aparut materia. In Facerea 1:2 scrie:"Pământul era pustiu şi gol; peste faţa adâncului de ape era întuneric, şi Duhul* lui Dumnezeu Se mişca pe deasupra apelor." Stiu ca Duhul fiind imaterial se poate misca si poate exercita actiune asupra materiei. Materia e imaterie concentrata. Fiind imaterie concentrata Duhul imaterial poate interactiona cu materia. Prin imaterie inteleg forma de energie nedetectabila de om a carei nivel e sub constanta Planck. Materia fiind imaterie concentrata evident ca are nivele de energie peste constanta Planck detectabile de catre om. Ceva concentrat e o cantitate mai mare in unitate de volum. Imateria exista pe distante si volume mult mai mari decat materia. Imateria are densitate si presiune foarte scazuta in timp ce materia are densitate si presiune ridicata. Vidul cosmic este aproape imaterial deoarece are presiune scazuta. Imateria e rece iar materia e calda. Cu cat presiunea si densitatea creste cu atat caldura creste. Cu cat ceva e mai rece cu atat este mai ordonat si mai predictibil si mai stabil. De aceea calculatoarele cuantice lucreaza la rece deoarece predictibilitatea creste la temperaturi din ce in ce mai scazute. Imateria desi are nivele sub constanta Planck nu este zero Joule * secunda adica are valori cuprinse intre [0 J*s ÷ 6.6 * 10^(-34) J*s].

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru anonim_4396):

Necredinta promoveaza masini sau sisteme biologice ( oameni ) ce sunt duse la dezmembrat.

| Steregoi explică (pentru Doja):

Imateria sau duhul e rece poate chiar zero Kelvin in timp ce materia e calda peste zero Kelvin. Caldura se disipa spre rece. Recele ( imateria, vidul ) nu e incalzit pentru ca e mult mai mult decat caldura ( materia, stelele ). Caldura provine din frig. Caldura are tendinta sa mearga de unde a provenit adica din frig. Frigul nu merge spre caldura. Frigul invaluie caldura si o absoarbe.

Asta ai invatat la scoala?

| Steregoi explică (pentru DracuIa):

Se vede clar cat de interesat este curentul necredintei de explicatia mea stiintifica de mai sus cu materia si imateria. Curentul necredintei nu pune la contributie mintea. Pacat de capul ce il au pe umeri cei care accepta curentul necredintei. Necredinta promoveaza asteptarea mura in gura de la oamenii de stiinta care se contrazic intre ei in teorii. Tehnologia nu are legatura cu teoria care depaseste domeniul de actiune al omului.

| Doja a răspuns (pentru Steregoi):

Daca vrei sa ai discutii despre zero absolut, atunci vei afla ca nici macar in vidul spatiului nu exista zero absolut. Temperatura in spatiu e mai mare decat 0k

| Steregoi explică (pentru Doja):

Stiam asta. Altceva mai mult de atat poti sa spui?