| Kramerwalt a întrebat:

Noi toti oamenii suntem pacatosi, facem pacate pe care le realizam sau nu, Unii cred in Dumnezeu iar altii nu, dar cand si cei care nu au crezut toata viata lor ajung in fata Lui ce fac, vor primi candva iertare sau vor arde in Iad pentru totdeauna?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Dumnezeu este drept si corect in orice situatie!

4 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Dumnezeu azi oferă omului şansa de a se pocăi, de a se întoarce la El crezând în Jertfa lui Isus Hristos.
Cât timp eşti în viaţa ai ocazia să crezi în El, să Îl cauţi şi cu siguranţă îl vei găsi.

„Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu". Ioan 1:12.

Deaceea cât se spune "Azi" întoarce-te pentru că ziua de mâine nu-i a ta, iar după moarte nu se mai poate face nimic, deoarece în Rai ajung doar cei care au luptat lupta cea bună a credinţei pentru că Raiul nu este o evadare, Raiul nu este pentru oamenii laşi ci este un premiu pentru învingători.
Dacă n-ai luptat ce pretenţie ai să primeşti premiu?
La şcoală iei premiu dacă nu înveţi?
Viaţa este o luptă continuă "„Ferice de cel ce rabdă ispita! Căci după ce a fost găsit bun, va primi cununa vieţii, pe care El a promis-o... celor care Îl iubesc." Iacov 1:12.

| Kramerwalt explică (pentru Esperança):

Dar oare nu exista nici o sansa pentru cel pacatos pe lumea de apoi sa se mantuiasca?

| Esperança a răspuns (pentru Kramerwalt):

Cuvântul lui Dumnezeu este Da şi Amin! Este clar pentru fiecare om. Aşa cum eu pot să cred în El şi să merg pe calea Lui indiferent de ce zice lumea aşa şi tu poţi.
Dumnezeu este drept, dacă tu ţi-ai trăit viaţa după bunul tău plac, n-ai crezut în Dumnezeu şi ai făcut ce ai crezut tu că e bine, iar eu mi-am trăit viaţa ascultând de Dumnezeu şi împlinind Scriptura, pe lângă faptul că sunt mii de oameni care au murit pentru El, din cauză că nu au vrut să renunţe la credinţă şi la urmă tu ai avea aceeaşi răsplată că şi cel credincios unde ar mai fi atunci dreptatea lui Dumnezeu?
ţi se pare că mai e Dumnezeu drept din moment ce amândoi avem acelaşi premiu, pentru care eu am luptat iar pe tine te-a durut în cot? Sincer vorbind acum.

| Esperança a răspuns:

Majoritatea bogatilor au acele bogatii din furturi si inselari omenesti, iar cat despre saracii care nu au case sunt multe orfelinate si azile facute de crestini.
Unii nu vor sa stea acolo pentru ca ii invata despre Dumnezeu, asa ca ce vina are Dumnezeu in treaba asta?