| Ryuuzuka a întrebat:

Nu credeti ca lumea se transforma in tot mai rau... Unii dintre ei au devenit insensibili,nu ne pasa de binele celuilalt, ci doar de noi insine.Ce parere aveti? Acum nu stiu...asa gandesc eu, poate voi vedeti altfel situatia.

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Cauta dragostea mai presus de orce, cauta iubire fata de aceasta planeta, gaseste doar binele in cea ce faci si inlatura cea ce faci rau, si atunci vei intalni si oameni care cauta ''bunatatea'' ce o cauti si tu.

23 răspunsuri:
| Silviuloan a răspuns:

Asa este.

| Inferno a răspuns:

Categoric.

| Inferno a răspuns:

Era mai bine la inceput, in primul minut dupa Big Bang.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate asa este si cred ca toate acestea din cauza apropierii sfarsitului. Un semn se spune ca va fi cand nu va mai carare de la un vecin la altul. Adica lumea nu va mai avea prieteni si vor fi toti dusmani.

| 4b a răspuns:

Ai dreptate...la inceput n-a fost asasad

| Chrisa28 a răspuns:

In ziua de azi lumea nu mai are nevoie de Dumnezeu, de aceea au ajuns asa!

| AnonimDeOcazie a răspuns:

Fetiţă dragă, insensibilitatea, ignoranţa şi egoismul sunt de când lumea, nu de când a apărut internetul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand va disparea dragostea si respectul intre oameni; sfarsitul va fi aproape.dar asta o poate spune unul de 90-100 de ani care a vazut multe si a trait vremuri diferite.nu un mucea care asa s-a nascut in apucaturile astea si crede ca asa a fost intodeauna.sant oameni care stiu cum arata floarea rusinii, care a disparut demuuuult.ai auzit ca in una din cele doua corei de nord paremise sant cazuri de canibalism. poti spune ca asria isi mancau semenii din dragoste? se poate spune nu? asa si hanibal lecter spunea; merg la un prieten la cina.mergea sa-l manance.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 4b):

Nu? La inceput au fost varsari de sange la greu, oameni aruncati la lei, dusi in sclavie, batuti pana la sange... mai citeste istorie si o sa intelegi.

| Cosmin86 a răspuns:

Normal ca NU!

Citeste despre antichitate si evul mediu, cum erau oamenii aruncati la lei, arsi de vii pe rug, torturati ( chiar de biserica ) cu fiare inrosite in foc, dusi in sclavie, copiii mici batuti la sange si pusi sa munceasca toata ziua in lanturi, etc.
Mai citeste istorie

| 4b a răspuns (pentru Cosmin86):

A fost pace pana a intrat pacatul in om, lamurit?winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru 4b):

Nu, ala e un argument pentru babele needucate de la tara. Eu ti-am dat un argument prin care dovedeam clar ca in zilele noastre NU e mai rau decat in trecut, bazandu-ma pe dovezi istorice.

| Ryuuzuka explică (pentru Cosmin86):

Adica atunci intamplarea cu Adam si Eva este doar o poveste? Din ce spui tu eu asta inteleg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ryuuzuka):

Normal... biblia cand vorbea de inceputuri trebuia sa mentioneze dinozauri si alte lucruri de acest gen, ciudat cum a "omis" niste animale atat de mari.

Dar topicul era altul si voiam sa demonstrez ca acum NU e mai rau decat inainte. E chiar mult mai bine, acum nu urli noaptea de la o infectie, nu urli cand iti cad dintii ca exista dentist si anestezice si multe altele, nu vine nimeni sa te puna in lanturi sa muncesti in sclavie, NU vine nimeni sa bage sabia in tine, etc. Mai citeste istorie si o sa intelegi.

| Ryuuzuka explică (pentru Cosmin86):

Aha ...deci vrei sa zici ca tu citesti istorie.Am inteles ba.Ai zis asta de sute de ori. Uite-te si mai sus la raspunsurile tale. Bravo esti documentat, eu nu am cerut sa vad cat de destepti sunteti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ryuuzuka):

Incerc sa-ti argumentez logic... si da, e o poveste gen folclorul romanesc, atunci cand zmeul ii interzicea printesei sa intre intr-o camera anume si fix acolo intra, la fel si Adam si Eva cu marul. Obsesia "lucrului interzis" apare in multe povesti si opere happy

| 4b a răspuns (pentru Cosmin86):

laughing lucrurile merg din rau in mai rau...stiu ca e dureros adevarul, dar asta-i viata

| Cosmin86 a răspuns (pentru 4b):

Da, asa e... abolirea sclaviei ( rau, nu? ), legi IMPOTRIVA aruncarii oamenilor la lei pentru distractie ( rau, nu? ), medicamente si cercetari medicale care au redus mortalitatea infantila enorm de mult si au marit speranta de viata ( foarte foarte rau, nu? ), eliminarea inchizitiei care te ardea pe rug pentru orice nimic ( era bine sa arda oameni, nu? ) si multe altele.

Intelegi ceva sau esti un copil de 12 ani indoctrinat care nu are nicio treaba cu istoria, stiinta si logica?

| Cosmin86 a răspuns (pentru 4b):

CONTINUARE : infrangerea nazismului ( care a exterminat milioane de oameni in lagare ), prabusirea URSS si a comunismului ( care la fel, responsabil pentru moartea a milioane de oameni ), etc.

Asa e. evoluam spre rau. Sincer, chiar nu vede nimeni ca PROGRESAM pe toate planurile si ca nivelul de trai e MULT MAI RIDICAT si mai COMOD decat INAINTE?

| 4b a răspuns (pentru Cosmin86):

Mister cosmin... spre dezamagirea ta, nu sunt nici batut in cap, nici expert in logica (asa ca tine)si nici om de stiinta; da stiu ca la inceput (si baga bine la cap la ce inceput ma refer eu), inainte sa fi aparut pacatul, omul a trait in pace si liniste...ce mi-ai tat insirat tu acilea, e dupa caderea in pacat, si n-am spus ca n-au urmat si astea, dar eu m-am referit la alta perioada; pricepusi acum? a da, si inca ceva, stai lin ca nu esth singurul care are habar de istorie

| Cosmin86 a răspuns (pentru 4b):

Topicul era despre cum evolueaza lumea in momentul de fata, nu raportat cu inceputul. "Inainte sa fi aparut pacatul", please, traim intr-o perioada cand s-au inviat celule moarte cu ADN sintetic ( deci cam pica expresia Dumnezeu = viata ) si vrei sa cred in Adam si Eva? ( ca aia e perioada de care vorbesti tu ). Pe preoti ii inteleg sa sustina asemenea CRETINITATI, ca doar fac o gramada de bani de pe urma lor, nu inteleg oamenii normali de ce sustin asemenea lucruri.

P.S. : tema "fructului interzis" apare in multe basme, si in cele romanesti ( ex. zmeul care ii interzicea nu stiu cui sa intre intr-o camera anume si fix acolo intra ), de ce ar fi cea din biblie mai importanta? (o carte care pretinde ca are tot dar NICI MACAR nu mentioneaza despre DINOZAURI, cum au omis niste animale atat de mari? )

| 4b a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok, am inteles predica ta... daca tu nu crezi in cine cred eu, n-ai decat...

| Cosmin86 a răspuns (pentru 4b):

Ca sa cred in ceva am nevoie de dovezi stiintifice, masurabile, etc.
Eu ti-am adus argument stiintific si dovedit ca se poate viata fara Dumnezeu. Pe masura ce stiinta o sa progreseze, or sa apara si alte dovezi, cu toate ca e deja destul de clar.

P.S. : din biblie reiese ca pamantul are 6-7000 de ani vechime si e dovedit stiintific ca NU e asa ( pai ori e toata adevarata ori "pe bucati"? )

P.P.S. : biblia accepta sclavia ( vezi vechiul testament, daca nu stii iti dau verset exact ), iar eu nu pot fi de acord cu asa ceva.

Sa stii ca nu sunt incuiat la minte, daca mi se demonstreaza ceva ( dar ca lumea, nu cu argumente infantile ) imi schimb opinia si punctul de vedere. Din pacate crestinismul nu prea are argumente, doar superstitii sad

Si un ultim comentariu despre suflet, acesta daca exista si chiar traieste dupa moarte, atunci el nu o sa mai stie nimic, toate informatiile ( sentimentele, amintirile tale, etc. ) sunt in celulele creierului, cand aceste celule se distrug se pierde orice informatie, sufletul nu va mai stii nimic ( spre exemplu cei care se lovesc la cap si sufera de amnezie... sufletul lor, daca exista, NU mai are acces la nicio informatie, nu mai recunosc nici macar oamenii iubiti, ori sufletul daca ar fi ceva imaterial - cum sustine biblia - ar trebui sa nu fie afectat de distrugerea unor celule ).

Multa bafta in studiile tale viitoare, indiferent in ce crezi happy