| Henry34 a întrebat:

O intrebare pentru Ortodocsi rasariteni [pentru a nu se confunda cu cei orientali].
Ce dovada aduceti in sprijinul credintei voastre? Adica nu dovezile existentei lui D-zeu, ci dovezile acestei religii. De ce Ortodoxia Rasariteana e considerata "singura credinta mantuitoare sau dreapta" si nu alte confesiuni din sfera crestinismului ca Catolicii sau Evanghelici?

17 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Catolicismul are aspecte gresite, de exemplu purgatoriul si multe altele.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu stie care o fi religia adevarata dar adevarat va spun ca sectancti sunt cei mai mari blasfematori de biblie, acesti farisei au propia lor biblie si fac erezi de fiecare data

https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
https://www.youtube.com/watch?v=c3jzTRedjJ4
https://www.youtube.com/watch?v=Bf_5Fjy0Tr4
https://www.youtube.com/watch?v=OZ3wDvaMhUg

| Celcestietot a răspuns:

,,Dumnezeu stie care o fi religia adevarata dar adevarat va spun ca sectancti sunt cei mai mari blasfematori de biblie, acesti farisei au propia lor biblie si fac erezi de fiecare data '' vorbesti despre El, cand tu esti ateu, interesant... ca vorbesti numai cu ura. Un ateu nu crede, acela esti tu, vorbesti despre ceva ce nu crezi.

| RAY a răspuns:

Sectanctule ma urmaresti cum urmareau farisei pe iisus

„Voi, fariseii, curăţaţi partea din afară a paharului şi a farfuriei, dar înăuntru sunteţi plini de jaf şi de răutate. Oameni fără minte! Oare cel care a făcut partea din afară n-a făcut şi partea dinăuntru?" (Luca 11:39, 40).

| Celcestietot a răspuns:

,,Sectanctule ma urmaresti cum urmareau farisei pe iisus ''

Urmaresc intrebarea old man ce esti, si nu cred ca eu sunt fariseul in situatia de fata. Hai sa intrebam restul credinciosilor care are dreptate, ca aici suntem pe categoria religie.

Esti penibil ca vorbesti despre ceea ce nu crezi... trist

| chuckmanson a răspuns:

Singura religie adevărată este Islamul! Nu este niciun zeu decat Allah!
Glumeam, singura religie corectă e Iudaismul, YHWH a făcut legământ doar cu evreii! Evreii sunt poporul ales de YHWH!

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| milan9 a răspuns:

- Hristos leagă Biserica de transmiterea,, HARULUI" prin intermediul,, PREOŢIEI" şi de ierarhia bisericească (distincţia dintre episcopi, diaconi şi preoţi). Există în acest sens peste 50 de citate despre preoţie, episcopi, diaconi. Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o!
- Biserica reprezintă comunitatea celor care păstrează neschimbate învăţăturile Mântuitorului, nicidecum o comunitate confuză, eterogenă de creştini! (Fapte 20, 28: „să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." sau Efeseni 4, 5:,, Este un Domn, o credinţă, un botez,")
- Printr-o serie întreagă de argumente diferite, Fiul lui Dumnezeu confirmă faptul că "BISERICA SA" este "UNA SINGURĂ"! Ale oamenilor sunt câteva mii, toate diferite (cele care pot oferi speranţe de mântuire la kilogram, dar nu pot oferi mântuirea – doar Hristos şi Singura Sa Biserică o poate oferi!)!
- Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA. Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| RAY a răspuns (pentru chuckmanson):

In nici un caz sectancti man

| slayer09 a răspuns:

Si eu sunt ortodox, nu religia conteaza, ce-i drept religia te aduce mai aproape de Dumnezeu prin faptul ca iti impune un anumit stil de viata ca sa Il poti urma pe Dumnezeu. Daca esti de orice religie si pazesti poruncile Domnului si crezi in El: Fiind bun la suflet si te ghidezi dupa IUBIRE (iubirea nefiind cea pe care o stie omul: ca faci pentru oricine orice, chiar si moarte de ai face pentru cineva pe care "iubesti" aceea nu este iubire, ci mai degraba orgoliu. Iubirea e acea stare in care iti vine sa iei in brate pe toti si sa ierti pe toti care ti-au gresit si sa te bucuri cu ei ca niste frati si toata lumea sa iti fie frumoasa si sa faci cu bucurie orice fara sa te gandesti la ceea ce alti iti pot oferi. Iubirea din inima fiind si cea care iti face sufletul sa fie vesel si fericit. Am fost si pe la baptisti, si cert este ca ei chiar se bucura si se ajuta si au chiar unele programe care fac omul sa fie bucuros si fericit si plin de iubire pentru aproapele, dar nu este de ajuns, pentru ca pentru Dumnezeu trebuie si smerenie, care smerenia te ajuta sa ajungi la adevarata bucurie a inimii si adevarata dragoste, iar smerenia am vazut-o la ortodocsi, avand in vedere ca in ziua de azi smerenia este ceea ce lipseste din lume. Dar nu este batut in cuie. Iar cea mai veritabila smerenie se afla in oamenii bolnavi, acolo vezi amaraciunea sufletulu, si neputinta trupului, dar daca Il ai pe Dumnezeu in inima, in cei bolnavi vezi adevartata smerenie si adevarata dragoste. Nu degeaba poporul asta este plin de boli, pentru ca Dumnezeu iubeste omul, si prin iubirea lui da cate o boala fiecaruia, ca poate asa va cunoaste adevarul, si se va intoarce catre Tatal ceresc prin smerenie. Prin boala omul devine atat de neputincios astfel incat stie ca moarte este aproape, si cand moartea este aproape, nimeni nu il mai poate salva decat Dumnezeu, si asa unii se intorc la Dumnezeu prin boala, altii devin mai buni, altii nu...

| pacatosulBogdan a răspuns:

Singura credinta mantuitoare este credinta in Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu si Mantuitorul lumii:
Ioan 6:47 "Adevarat, adevarat zic voua: Cel ce crede in Mine are viata vesnica."
Domnul Iisus Hristos este de-o fiinta cu Tatal si cu Sfantul Duh:
Ioan 10:30 "Iar Eu si Tatal Meu una suntem."
I Ioan 5:7 "Caci trei sunt care marturisesc in cer: Tatal, Cuvantul si Sfantul Duh, si Acesti trei Una sunt."

Deci, practic, credinta in Iisus Hristos este credinta in Sfanta Treime, deoarece Unul din Treime S-a intrupat si a rascumparat cu pretul jertfei Sale de pe Cruce intreg neamul omenesc.

O singura credinta are dogma corecta despre Iisus Hristos si Sfanta Treime! Restul de credinte nici macar nu stiu cui se roaga si cui i se inchina!
Franco-papistasii hulesc, impotriva Scripturii, ca Sfantul Duh purcede si de la Fiul (erezia Filioque) si ca harul lui Dumnezeu este creat (Dumnezeu, pentru ei, este creatura!). Deci, practic, ei au alta dogma despre Dumnezeire si se roaga altui dumnezeu decat cel real si revelat in Scriptura si Traditie.
De sectantii neoprotestanti, ce sa mai spunem! Ei hulesc ca Domnul Iisus Hristos a avut mai multi frati trupesti, adica de sange, fiind doar unul dintre fiii Sfintei Fecioare Maria. Deci si ei se roaga altui hristos decat cel real si au alte dogme decat cele corecte.

Singur Ortodoxia are dogma intreaga si neschimbata despre Dumnezeul Treimic si despre Fiul Cel Unul Nascut si Dumnezeu-Cuvantul Care S-a nascut fara stricaciune din Sfanta si Pururea Fecioara Maria.

Acum, depinde de cel care crede drept sa si traiasca drept, deoarece Ortodoxia este Ortopraxie. Traim precum credem? Eu inca nu...
Mantuirea se dobandeste in Biserica Ortodoxa, dar nu fara sa avem credinta dreapta si vietuire dreapta si impartasire cu Sfintele Taine, adica cu harul Duhului Sfant!
Sfantul Serafim din Sarov spunea ca tot telul vietii omenesti este dobandirea Duhului Sfant, caci asa cum spune Biblia: "In har sunteti mantuiti, prin credinta, si aceasta nu este de la voi: este darul lui Dumnezeu". Efeseni 2:8

| doctorandus a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

„Dată fiind iuțeala cu care se răspândea creștinismul, e lesne de imaginat și repeziciunea cu care manuscrisele autografe erau copiate în zeci și sute de exemplare pentru aria, din ce în ce mai largă, a comunităților creștine. Așa se explică faptul că o bună parte din ele au înfruntat secolele și că până în zilele noastre au ajuns nu mai puțin de 2500 de manuscrise, dintre care 167 cuprind Noul Testament în întregime. Desigur, originalele nu ni s‘au păstrat, dar codici precum Sinaiticus (sec. IV), Vaticanus (sec. IV), Alexandrinus (sec. V), Parisiensis (sec. V), Freesianus (secolele IV-V), ca să cităm doar pe cele mai importante, se constituie în tot atâtea mărturii asupra vechimii textelor noutestamentare. De aici, și imensele posibilități ale filologilor biblici de a alcătui ediții critice tot mai bune și mai utile, pe care le pun la îndemâna traducătorilor. Evoluția acestor ediții, pe de-o parte, și evoluția fiecărei limbi naționale, pe de alta, sunt principalele rațiuni pentru care Biblia se cere tradusă – sau cel puțin revizuită – periodic, spre folosul și desfătarea cititorilor ei."
—Bartolomeu Anania, Biblia, 2001

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru doctorandus):

Nu este doar "Bartolomeu Anania", ci "Leul Ardealului", Inalt-Preasfintitul Mitropolit al Clujului si Feleacului. Nu a fost oricine...
Dar totusi nu inteleg de ce mi-ai trimis acest citat din IPS Bartolomeu Anania, in afara de faptul ca sunt intru totul de acord ca a citi Biblia este o desfatare! Chiar zilele trecute citeam capitole din proorocul Isaia si ma minunam cum Dumnezeu-Cuvantul vorbea la trecut despre viitoarele Sale patimiri si despre mantuirea pe care avea sa o aduca tuturor neamurilor.

| doctorandus a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Cei certați cu știința de carte vor vedea o conspirație diavolească în citatul de mai sus. Nu înțeleg: ce-ar fi trebuit să facă Anania, să-i mintă frumos că BOR-ul a păstrat Biblia-n original?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru doctorandus):

Dar cine are Biblia originala, adica papirusurile si pergamentele cu textele sacre? Daca BOR n-ar fi pastrat canonul biblic original, ci l-ar fi copiat si modificat asa cum au facut altii, atunci nu am fi fost ortodocsi, ci protestanti sau neoprotestanti sau de alta denominatie!
Dreapta credinta a Bisericii Ortodoxe Romane, demonstreaza ca pastreaza intacta revelatia sacra din textele scripturale si din Traditie.
Toti cei care au lepadat cinstirea sfintelor icoane, au renuntat la dreapta credinta si au cazut in erezie!

| doctorandus a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Ei dom'le, din punct de vedere teologic tu ești la bucle și bastonașe. Nimeni nu mai are textele originale ale Bibliei, nicio biserică.

Bart Ehrman afirma faptul că potrivit celor mai de seamă cercetători biblici de limbă engleză (William L. Petersen, Eldon J. Epp, AnneMarie Luijendijk, Kim Haines-Eitzen și David C. Parker) „originalele Bibliei" nu mai există și de fapt nu mai are niciun sens să discutăm despre ele, fiind un concept absurd.

| Helper07 a răspuns:

Fiecare biserica crede ca are dreptate, chiar si a ta (daca faci parte dintr-una). Invearca mai bine sa raspunzi la intrebarea ta in dreptul bisericii tale si apoi cerceteza crezul celorlalte biserici si poate ca Dumnezeu iti va arata care are dreptate.