| OctavianDanielMaria a întrebat:

Oare cum cum de stiau Adam si Eva sa faca lucruri pentru arat, sapat, etc? Stiind ca in evolutie oamenii nu stiau prea multe. Dar sa mergem pe sistemul creationismului. Sunt si dovezi ca nu stiau. Cred ca asta era Adam https://www.mediafax.ro/......o-10682458

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam si Eva, doi oameni, o singura gradina, care mai era si udata de nu stiu cate rauri.
Sapat? Pentru ce, zarzavaturi?
Ei traiau vesnic inainte de pacat si se desfatau din pomi fructiferi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Au mancat pe saturate din acela, erau nemuritori, dar cand au muscat din pomul cunoasterii au devenit muritori prin pacat, prin cunoasterea pacatului, iar pomul i le-a fost interzis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dupa?
Pai nu stiu, vezi cum se adaptau oamenii preistorici inainte.
Parca tu erai cel care credea in evolutie.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Le-a pus Dumnezeu in ADN-ul lor tot ce e necesar pentru ca omul sa se descurce in viață. Pe animale cine le-a învățat cum sa trăiască?

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce contează. Dumnezeu l-a creat pe om cu ADN. Altfel nu aveau ce descoperii oamenii de știinta.

| halogen001 a răspuns:

Asa sunt povestile fanteziste, false si fara legatura cu realitatea si cu adevarul. Cei care le-au scris erau primitivi si le-au scris tot pentru primitivi, nestiutori si naivi, ca sa ii prosteasca mai bine si sa se poata folosi de ei.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu a creat omul așa cu este. Daca omul descopera cate ceva mărunt despre creatia lui Dumnezeu si ii da nume, asta nu înseamnă ca nu a existat de la creație. Biblia nu este o carte de Anatomie. Este o carte despre istoria omenirii de la creație si pana la sfârșitul istoriei omenirii in mare si despre mântuirea omenirii după căderea in păcat.

Răspuns utilizator avertizat