| Lizzu a întrebat:

--Oare un ateu, intr-o situatie de disperare, sa zicem intr-o situatie in care o persoana draga lui sufera un accident sau este in coma, se simte cumva impins spre rugaciune si implorare pentru ajutor fata de ceva de sus de undeva?

Ma intreb.Vi s-a intamplat vreodata in viata sa aveti impulsiunea asta cand simteati ca nimeni dintre oameni nu va mai poate ajuta cu nimic?

48 răspunsuri:
| Lizzu explică (pentru ErrorFound):

laughing eu ma prind ceva mai greu...

| Lizzu explică (pentru anonim_4396):

Nu te enerva...e stilul lui, nu o zice cu rautate.
Mersi pentru raspuns happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Cu placere! Nu m-am enervat deloc, doar ca, probabil, unii se prind un pic mai greu cand e treaba lor si cand nu intr-o discutie. Iar eu nu ma jenez sa o zic, pentru ca nu am de ce.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai habar ce insemna superstitie? Eu nu cred, raspunsul tau imi argumenteaza asta. Nu ma obosesc sa-ti explic... Vorbeai de orgoliu? Prin acelati raspuns te-ai caracterizat cu el, nu duci lipsa deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Dispari odata!

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

"unii se prind un pic mai greu cand e treaba lor si cand nu intr-o discutie"

A fost treaba ta sa faci pe desteapta, sa arunci cu ironii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ma hartuiesti?

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te hartuieste draga, dar si tie iti sare cate-o data mustarul prea repede. Raman totusi surprins cum doi oameni inteligenti ( va cunosc pe amandoi) se incaera asa repede. Hai, pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Nici o pace ca l-am ignorat. Nu mi-a sarit mustarul deloc, doar ca ma seaca frecatorii la cap. Aia care nu spun nimic, de fapt.

| Lizzu explică:

laughing

| Dumniezău a răspuns (pentru Lizza):

Nu..chiar deloc.Am reusit chiar sa ajung sa nu am sentimente de acest fel.

| Miauti a răspuns:

DA! indiferent ca nu vor recunoaste, ei se vor inlina in credinta. Si asta am vazut-o la toti ateii care se credeau 100% atei, dar dupa ce ii lovea o boala gandirea lor de a fi ateu scadea.

De aceea sustin ca conceptia ateismul are un anumit nivel.

----

Si nu numai la atei am vazut asta ci si la un teist (mai concret la un crestin) cand pericolul este mare gandirea de a crede in divinitate scade.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu, soare cu dinti... poti continua linistita sa te amuzi! Chiar ajuta!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Hombre):

"Raman totusi surprins cum doi oameni inteligenti ( va cunosc pe amandoi)..." - am observat si eu ca radiaza de atata inteligenta! E sclipitoare...l-a ignorat pe Alphawolfhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Fix fara aprecierea ta era sa mor. Distractie faina si tie!

| Calininio a răspuns:

Nu.(cel putin eu) Tu intr-o situatie de disperare te-ai simtit impinsa sa faci rugaciuni musulmane?

| Lizzu explică (pentru Calininio):

Nu happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu stiu dar daca ii intrebi pe ei care mi se par ilogici, daca spun ca nu exista de ce mai injura de dumnezei, dracuie etc