| Ihaveadream a întrebat:

Observ ca se repeta tot mai mult pe site ca ateismul este starea naturala a omului? E o justificare ca ateismul asumat este la fel ca si ateismul pre-educational? In aceasta ordine de idei, analfabetismul este tot o stare naturala a omului. Amoralitatea la fel. Insa nu e un motiv sa nu stii sa scrii sau sa nu respecti normele sociale. Nu este ateismul vostru, al ateilor de pe site, tot un produs al culturalizarii si (auto)educatiei, la fel ca si religia?

62 răspunsuri:
| adrian1419 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ateismul are valori. Trebuie sa fii o persoana buna respectabila nu IPOCRITA. Ateii n-au nevoie de pedeapsa ca sa se comporte frumos, dar crestinii da

| Alphawolf a răspuns (pentru adrian1419):

Nu, ateismul nu are valori. Ateii au valori, dar ele sunt individuale, nu comune. Ateismul pentru a avea valori ar presune un set de reguli prestabilite, comune.