| anonim_4396 a întrebat:

Pariul lui Pascal va rog sa urmariti acest video http://www.youtube.com/watch?v=gyLRshVqKmA&feature=relat ed

6 răspunsuri:
| DomineRex a răspuns:

Sunt aproape de acord cu tot mai putin cu partea "iti pierzi viata cu religia asta" (nu a zis-o chiar asa dar in genu).Nu ai ce sa pierzi, viata pe axa eternitatii nu inseamna nimic, nu poti pierde ceva neinsemnat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Isi pierzi viata asta man, prin biserici la asta se refera e doar una

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai ce pierde viata este nimic, nu poti pierde nimicul, doar" uita-te pe axa eternitatii" si vezi ce valoare are viata ta pe langa moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Are valoare e doar una man, oricum e de ce so pierzi prin biserica? cu iluzia ca exista basme, tu esti ateu?

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

Ja ja sunt ateu, dar nu cred ca viata e mai valoroasa doar pentru ca este doar una. Daca omu vrea sa isi piarda viata prin biserica e problema lui, tu vrei sa iti pierzi viata invatand stiinta care peste ~20 de ani se va schimba radical, altii vor sa isi piarda viata destrabalandu-se, orice ai face viata tot o pierzi.Nu e nimic special la viata ca sa spui ca ai pierdut ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Da asa e tot mori, parerea mea daca tot ai so iubesti ca o data mort, mori pe vecie, imi place de discursul lui steven jobs inainte de moarte cand spunea cand traiesti fiecare zi ca pe ultima numai ti frica de moarte si asa e, asa ar fi bine so traim fiecare zi so pretuim