| CryChristiAN a întrebat:

Pentru atei.Sa presupunem prin absurd ca, daca Edwin Hubble nu ar mai fi elaborat teoria Big-Bang si nu ar mai fi fost dezvoltata de Amo Penzias sau Hawking. Adica pur si simplu sa nu fi auzit vreodata de aceasta, Bun. Va intreb: ati mai fi ramas crestini sau tot ati incerca sa cautati si sa aflati noi raspunsuri ( sau rezultate) in contradictie cu teoria creationista?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Edwin Hubble nu a elaborat teoria big bang, un preot catolic a emis idea,apoi au tot gasit dovezi ca big bang chiar a existat

cumva trebia sa se afle ca fost un big bang, un inceput a avut universul nostru
ca o teorie sa vie valabila trebuie sa poate fi dovedita prin dovezi
teoria creationsta nu-i teorie e cel mult spus ipoteza

personal de cand ma stiu cred in simplitate spre complexitate, desi da, as cerceta, as cauta

| CryChristiAN explică (pentru RAY):

Tocmai de-asta. Credeam ca nu o sa-si dea nimeni seama, dar in fine. Daca zicea un om catolic, lumea nu l-ar fi crezut( si nu l-a crezut multi). Dar a fost nevoie de stiinta pentru ca sa demonstreze si evident, de un cercetator si oricum, conteaza mai putin cine a emis-o.

Revenind la subiect, mersi de raspuns, dar crezi ca ai fi gasit raspunsuri daca ai cerceta? Adica, ai sti de unde sa pornesti? Nu ar fi fost mai bine daca ramaneai crestin?

| RAY a răspuns (pentru CryChristiAN):

Mas baza pe logica,cred ca logica e regula universului de la inceput pana in prezent,ce daca ramaneam crestin cu ce ma facea asta mai bun? crestini nu omoara, fura, violeaza, mint?
nu conteaza religia si educatia, mentalitatea omului

| Inferno a răspuns:

Hubble a emis teoria Big Bang? Doamne fereste, nu are nicio legatura.
Hawking nu are contributii in cea ce priveste teoria Big Bang.
Ai venit cu cercetatori oarecum contemporani si spui ca au contribuit la formarea unei teorii destul de veche.

| Inferno a răspuns:

Daca nu se mai inventa teoria atomica, mai credeai in ea?

| Mădă0611 a răspuns:

Pai, in cazul meu, teoria Big-Bang poate sa existe, sau nu, tot nu cred in prieteni imaginari, sunt alte chestii care ma fac sa cred ca nu exista (repartitia geografica a religiilor, mecanismul creierului, inexistenta sufletului...)
Ar fi observat altcineva ca galaxiile se indeparteaza si ar fi tras concluzia ca erau apropiate, apoi daca se formeaza noi galaxii, inseamna ca erau mai putine, mai putin decat acele putine ar fi dus la un punct, tot aici se ajungea, asa e si cu teoria evolutiei, despre care lumea stie ca e a lui Darwin, insa exact in aceeasi perioada, Alfred Russel Wallace afirma acelasi lucru, daca nu erau ei, erau altii.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Încă sunt atee.
Pe curând!

| Alphawolf a răspuns:

In opinia mea nu teoria Big Bang exclude creatia, eu exclud entitatea fara inceput, incredibil de potenta si incredibil stiutoare. Eu exclud fantasticul, pentru ca totul ar fi incert si instabil.
Nu pot accepta o entitate fara inceput, care creeaza o realitate pocnind din degete. El face energie, materie, tot. Dar din ce? Sa zicem... din burta!? Dar burta cu ce si-o sustine, mintea cu ce si-o sustine?

| yanira4u a răspuns:

Nu sunt alee pentru ca cred in teoria big band.sunt atee pentru ca pur si simplu cred ca nu exista un zeu care a facut universul.sincer nu am o parere exact despre cum a aparut tot da sigur nu creationismul.deci chiar daca nu exista teoria big bang tot atee eram

| CryChristiAN explică (pentru Alphawolf):

DIn nimic dragule. Dumnezeu ne-a creat din nimic.

| CryChristiAN explică (pentru Inferno):

Ai deviat mult de la subiect si nici macar nu raspunsesi la intrebare.

Ba da. SI Hawking are contributii in ceea ce priveste Bang-ul, alaturi de Wilson etc.

Da. Pentru ca acesta a fost unul dintre multele motive, as putea spune chiar principale, pentru care Universul nu a fost creat de YHWH.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"teoria creationista"... realizezi ca mai sunt multe alte religii, fiecare cu propria versiune nu? "Teoria" (nu merita titlul de teorie) creationista are exact aceleasi "dovezi" ca alte religii adica 0.

Cineva a zis ceva asemanator: Daca ar fi fost sa dispara totul (stiinta si religia) si sa o luam de la inceput, oamenii ar fi avut alti zei si alte reguli. Religiile si zeii de pana acum ar fi fost "pa" definitiv. Stiinta insa, chiar daca ar fi fost sa dispara si ar fi trebuit descoperita din nou, ea ar fi ramas neschimbata. Asta ar trebui sa-ti dea de gandit la partea cu "zeii mei exista".

Acum sa revenim la o chestie anume. Ce legatura are stiinta cu ateismul? Daca nu ar fi fost Big Bang-ul ce? Mai sunt multe alte variante nu doar cea crestina. Si dupa cum am zis mai sus, toate au aceleasi dovezi, adica 0. Crezi ca nu ar mai fi fost atei? Cele 2 nu au nici o legatura.

Si ca o mini completare, de ce doar creationismul? De ce nu ai bagat si alte religii? De ce te-ai oprit doar la "ati mai fi ramas crestini"? Ai impresia ca ateismul are "legatura" doar cu crestinismul sau ca este anti-crestinism? Tot timpul aud idiotenii de genul "esti ateu deci nu crezi in dumnezeu", "ca sa fi ateu, citeste biblia" si altele de genul. Pana si definitia din dex este penibila. Din pacate, si partea cu "ati mai fi ramas crestini" intra tot la categoria "idiotenii" si sper ca ai inteles de ce.

| Thunderstruck a răspuns (pentru CryChristiAN):

Tu practic intrebi "Nu ar fi fost mai bine sa fii un ignorant care sa nu caute dovezi, dar totusi, dupa regulile religiei mele sa ajungi in rai?".

| relian a răspuns:

Daca am fi ramas crestini? In primul rind cei care nu cred adica cei mai multi ce nu cred in divinitati asa se nasc.Bine ca sint si altii care pe parcurs adera la ateism dar nici ei nu poti spune ca erau crestini. Daca e sa o luam asa citi sint crestini sau ce este de fapt un crestin? Unu care merge la biserica duminica si se roaga acolo saruta o iciooana si maina popii si hai acasa ala e crestin? Poate o sa spui ca nu ala nu e crestin dar sa stii ca 99% dintre cei care zic ca sint crestini asta fac.Ateii asa de mici au avit intrebari nelamuriri si nu lau imbratisat pe Dzeu doar ca asa a zis popa sau maica sau mai stiu eu cine.Deci indifferent ce ar fi si sa admitem ca toti oamenii ar fi crestini pe plante asta te asigur ca se vor gasi destui la un moment dat sa puna intrebari si care vor dori sa si primeasca rasp; unsuri care sa ii multumeasca. Iara atunci cind vor vedea ca nu primesc un raspuns decit ca asa a facut sau a zis Dzeu acei oamenii care sa zic ca erau crescuti crestineste vor spune stop eu nu pot sa fac asta.Cine se naste curios pai asa va si muri.Va cauta mereu sa vada cum merge un luicru de ce merge asa si de ce nu altfel si etc.Cine nu este curios si nu-i pasa si vrea sa nusi bata capul cu nimic Acela va spune da Dzeu a facut Dzeu a dres.Cei care nu cred nu cer alora care cred sa nu mai creada.Cei care nu cred cere celui ce crede sa explice daca are o explicatie la ceea ce el crede.Si atunci cind nu ai o explicatie ce pot sa fac? Sa zic ca tine? Nu cred.Cei care nu cred si au cautat explicatii au gasit destule pina la ora asta.Acum ca nu au gasit pe acel Dzeu al religiei sau al cui este, ii va vei rindul daca omenirea o sa supravietuiasca.Incet incet oamenii isi explica fenomene care erau atribuite lui Dzeu si care acum si tu si ateii si credinciosii sint de accord ca sint niste feniomene doar si stiu cum apar si de ce si restu.Deci nu ar fi ramas oamenii la crestinism indifferent ce ar fi fost, sau nu ar fi fost.

| Inferno a răspuns (pentru CryChristiAN):

"Ba da. SI Hawking are contributii in ceea ce priveste Bang-ul..."
N-am auzit de asa ceva, poate cand spui contributii de referi la acele lucruri insignifiante ce nu prea au legatura cu Big Bang-ul.
Si ma rog, care este intrebarea? "...incerca sa cautati si sa aflati noi raspunsuri ( sau rezultate) in contradictie cu teoria creationista?"
Daca acesti oameni nu ar fi existat ca sa "inventeze" Teoria Big Bang (in realitate cei enumerati de dumneata nu au nicio legatura cu Big Bang-ul), atunci ar fi fost "inventata" de altii. SI chiar daca, presupunand, teoria Bi Bang nu ar mai aparea deloc, tot ar mai exista domenii ale stiintei ce intra in contradictii cu dogma crestina. Un exemplu este reactia Vaticanului fata de negarea de catre Galileo Galilei a dogmei geocentrice.Altul este teoria evolutiei.

| Alphawolf a răspuns (pentru CryChristiAN):

Si cum iti poti explica? Vad ca de afirmat nu iti este greu, dar cum poti afirma ceva ce nu poti intelege? Nu este vorba doar de creatie, ci si de cum se sustine entitatea creatoare. O minte eterna are nevoie de energie eterna.

| William a răspuns:

Daca nu ar exista teoria creationista crestinii nu ar avea ce sa combata.