| Jardelin a întrebat:

Pentru trogloditii (vorba amicului Baubau) care viseaza cai verzi pe pereti, si carora cojile de piine din strainatate li se par mai dulci decit cozonacul de acasa, pentru cei care cred ca noi romanii sintem retardatii Europei deoarece avem o biserica veche, bizantina, cu traditii crestinesti depasite, priviti documentarul de mai jos si va minunati!

Traditiile noastre presupun sa ne casatorim feciori, sa mergem cu colindul, sa ne imbracam frumos duminica si sa mergem la biserica urmind chemerea clopotelor, ale lor… dar mai bine e sa va convingeti singuri. Fiti vigilenti cei care ajungeti prin Columbia!

https://www.youtube.com/watch?v=_VKWLC87Uzw

Pareri?

19 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Si columbienii sunt foarte religiosi, daca nu stii. Niste catolici devotati. Iar traditiile frumoase nu te fac mai destept. Faptul ca avem traditii frumoase e o dovada ca exista d-zeul crestin, sau ce vrei sa zici?

| мαяdυк a răspuns:

Concluzie: daca esti magar nu te duce in Columbialaughing)doar daca esti un magar gay

| costis a răspuns:

Biserica e veche, bizantina, dar societatea e noua, nu stiu daca americana, poate americano-turca.
Mai mult de jumatate din locurile de munca sunt pe videochat si saloane de masaj.

| BîlcStefan a răspuns:

Cum a spus Papa Ioan Paul al II-lea.Romania este intr-adevar Gradina Maici Domnului si in ea traiesc cei credinciosi oamenii ai globului.

NOname
| NOname a răspuns:

Da, genial! Hai să ne luăm de tradiţiile altora, în speranţă că ale noastre prin comparaţie vor părea mai puţin bizare, dar să scoatem ochii oricui se ia de ale noastre!
La fel şi cu religiile!
Tipic ipocriţilor.

| Mădă0611 a răspuns:

Cat de trogloditi ar fi romanii, ca sunt din moment ce tara e cum e, latino americanii sunt mult mai trogloditi, asta o stie orice om cu cel putin 2 neuroni functionali. Nu mai stiu pe ce insula din zona, parca, regele trebuia sa dezvirgineze fiecare fata.
Ce mandre sunt alea ca barbatii spun "femeile sunt mai bune ca... fac si altceva", unde nu e creier, nu poti cere minte (mintea e activitatea creierului). Imi vine sa vars. Ce dracu nu-i omoara nimeni pe aia? Psihopati.

| Jardelin explică (pentru NOname):

Nu e ipocrizie, draga NOname! Nu fac parte dintre cei care cred ca Romania si romanii sint buricul pamintului, pentru ca avem si noi imperfectiunile noastre (vorba ta). Dar nu imi plac nici cei care ii vad pe romani ca fiind retardatii lumii, cei mai prosti, indobitocitii Europei, si care chiar aici pe acest site le atribuie cele mai josnice insusiri! Doar vezi si tu cu ochii tai ce se intimpla, nu?

Eu am vrut sa scot in relief ca pe la alte popoare sint obiceiuri cu adevarat timpite si ca un pic (macar un pic) de respect de sine ca natiune nu ar strica!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Pai daca vorbesti de Europa, unde chiar suntem de rasul curcii, cei mai religiosi cu o biserica noua la doua zile si cu cele mai multe avorturi, cu cel mai mare procent de tinere care fac avort, copile chiar, cu inteligenti care iau antibiotice pentru orice si contribuie sau sunt cauza dezvoltarii rezistentei bacteriilor la medicamente, asta din lipsa de creier, da exemple din Europa, Columbia o poti compara cu India, sau vreo tara musulmana, unde fara un litru de domestos baut pe ora nu ai putea sa supravietuiesti, sau hai sa spun spirt sanitar, ca poate nu intelegi gluma, desi doar expresia e gluma, restul nu.

| RAY a răspuns:

Sunteti geniile ue mergeti la furaciuni prin europa apoi cica sunteti distrimiati ce sa spun isi amintesc ca Romania e nr la hotie,violenta,prostie,coruptie, birocratie, incultura, si da un popor indobicit cu basme care merg pupa moaste apoi se blestema si se injura atat lasa-ma cu de astea, nu spun toti sunt la fel dar majoritatea asa sunteti

| RAY a răspuns:

Vezi tu suedia, norvergia, danemarca, Olanda tarii mici auzi tu vreodata de vreun hot din tariile alea sau ca europa se sperie cand aud de ei eu n-am auzit culmea sunt ateii care dupa voi sunt imorali nu, se vede in Germania cum a crescut nr de ateii cum e nr 1 in lume la exporturi, ateism egal bogatie, bunastare, cultura etc
aeul ala de ceausescu a facut locuri de munca pentru 20 de milioane de persoane acuma mergi ca sclavu dincolo unde muncesti pe un salar decent privit ca un nimic de alti cu mandria de a fi roman nu, ca doar se fac biserici nu fabrici ce naiba noi sa muncim da ce neam tampit la cap, avem destule cladiri reci ce fac ele bun o cantina nu fac pentru cei saraci da vile au, mercedes de la saraci mai lasa-ma cu de astea du-te tu dati banii la biserica toti nu cred ca majoritatea ar da

| Esperança a răspuns:

Şi câţi în ziua de azi se mai căsătoresc feciori? Câte căsătorii nebiblice oficializează preoţii? Câte cazuri în care un bărbat şi-a lăsat nevasta şi s-a recăsătorit, în biserica, cu amanta, sunt în ţara noastră?
Suntem buni la teorie, dar practica ne omoară!

| Jardelin explică (pentru Esperança):

Auzi, da la voi toti tineri se casatoresc vigini? Tu crezi ca traiesc pe alta planeta si nu am vazut sectanti in viata mea? Va cunosc, stiu prea bine cine sinteti si cit de mult va straduiti sa raspinditi imaginea neprihanirii trupesti in ochii celor cu care va intilnesc! Nu spune nimeni ca nu sint sectanti care se casatoresc virgini, da sint, dar sint o multime si care nu sint virgini. Dupa cum si la ortodocsi sint tineri care pasesc in fata altarului curati trupeste pentru ca respecta invataturile crestine.

| Jardelin explică (pentru RAY):

Ray, ce naiba e cu tine? Te credeam mai inteligent! Sincer iti spun, parca erai unul din ateii mai aerisiti la creier de pe aici!

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Spun adevarul

| Jardelin explică (pentru RAY):

Parerea ta!

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

De ce celelalte întrebări le ignori şi te legi doar de ce îţi convine?
Nu a zis nimeni că toţi tinerii se căsătoresc feciori! Calmează-te!

| Jardelin explică (pentru Esperança):

Pentru ca n-am timp sa raspund la toate ineptiile!

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Inepţii?! Sunt fapte reale, dragul meu! Vezi, asta îmi place la voi...mereu ignoraţi ceea ce se întâmplă şi luaţi de bună doar ce vă convine!

| Jardelin explică (pentru Esperança):

Atitea fapte reale stiu si eu despre voi sectantii, draga mea! (Chiar imi esti draga!) Daca m-as apuca sa scriu toate faptele reale pe care le stiu despre voi cred ca ar iesi ceva ca un roman! In concluzie, calmeaza-te! Hai sa discutam despre niste lucruri frumoase daca vrei, care ne-ar lumina putin sufletele, ca la cite mizerii si minciuni am vazut pe aici, m-am cam saturat de polemica!