| Dorugar a întrebat:

Plecand de la faptul ca crestinii spun ca Biblia lor este un text inspirat de Dumnezeu, pun intrebarea:

Nu vi se pare ciudat faptul ca Dumnezeu a inspirat crestinilor niste texte care au fost scrise de rabinii evrei cu multe sute sau chiar mii de ani inainte de aparitia crestinismului?

Oare cum va explicati faptul ca pe acel Dumnezeu nu l-a dus capul sa inspire crestinilor un text original conceput de El insusi... sau ce motive ar fi avut Dumnezeu sa fure textele de tip "cronica istorica" ale rabinilor si ce l-o fi determinat sa fure niste texte scrise de rabini si sa se impauneze cu ele?

56 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cei care au scris Biblia au fost 40 de barbati, primul dintre ei a fost Moise, iar ultimul Ioan.Toti erau evrei.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Nu toti au fost evrei.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

La cine te referi, ca nu a fost evreu?

| Dorugar explică (pentru danut):

Evident ca au fost si niste extraterestrii, de ex unu pe care-l chema Yahwe!

| Dorugar explică (pentru danay72):

Yahwe este ala care nu a fost evreu!

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

In istoria evreilor, Iehova sau Yahwe este Dumnezeul lor.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Normal, si Yahve este un extraterestru deoarece nu locuieste pe terra. La asta nu te- a dus unicul neuron care se zbate in calculatorul tau? laughing

| danut a răspuns (pentru danay72):

Dumnezeu care a inspirat pe oameni pentru a scrie Biblia.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

De fapt YHWH nu locuieste nicaieri pentru ca este o idee.
Cand ii aud pe astia cu extraterestrii antici imi vine sa imi sterg contul de pe TPU si sa arunc si PC-ul pe geam sad

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Asta crezi tu dar eu cred altceva iar in acel spirit raspunsul meu este unul real.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Da,Dumnezeu este Autorul Bibliei, dar au scris-o 40 de barbati, care erau evrei. 2Petru1:20,21

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Realitatea este obiectiva. Daca un nebun se crede Napoleon, luand logica ta atunci el are dreptate si chiar este imparatul francez.
Oricum, nu am nici o problema cu oamenii credinciosi (atat timp cat sunt lasat in pace), doar sa recunoasteti ca nu aveti o baza in realitate si sa nu incercati sa faceti ce fac idiotii aia de creationisti. Cine respecta asta, din partea mea poate sa creada si in Maradona (e o religie care crede in el).

| Dorugar explică (pentru danut):

Esti dashtept de dai in gropi, Yahwe nu este un personaj extraterestru ci unu mitologic! Nu ti s-ar parea o culme a prostiei daca cineva ar spune despre Greuceanu ca este un extraterestru? Pai tot asa este si in cazul tau!

| Dorugar explică (pentru danut):

Nu uita ca Dumnezeu a inspirat NUMAI RABINI ai religiei mozaice, si nu crestini! Asa ca voi crestinii nu aveti o scriptura sfanta decat atunci cand "dumnezeul" vostru va sfinti minciuna si furtul asa cum sfinteste acum criminalii ca de ex. criminalul in serie Constantin cel Mare sau de ce nu Stefan cel Mare!

| Dorugar explică (pentru danay72):

Ce minciuna este sa spzui ca Dumnezeu este autorul Bibliei cand se stie clar ca doar Deuteronomul adica Legea este data de Dumnezeu, restul sunt scrieri RABINICE unele sub forma de cronici istorice, altele culese de rabini din viata de zi cu zi si acele texte a fost nevoie sa fie SFINTITE tocmai din cauza ca ele nu au fost scrise de Dumnezeu!
Sau la cata minte ai tu in cap crezi poate ca vorbele lui Dumnezeu nu erau sfinte si ca trebuiau sa le sfinteasca niste amariti de Rabini?
Cum gandesti? Chiar nu te duce mintea sa intelegi asemenea lucruri simple?
Sau Tatal Minciunii a pus atata stapanire pe tine ca esti orb si nu vezi adevarul desi se STIE clar ca textele Bibliei evreiesti au fost SFINTITE ca sa poate fi considerate sfinte! Ia cauta pe Wikipedia sa vezi in care secol s-a intamplat acest lucru!

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Oau, Moise a fost rabin, parca a fost fiu de faraon, de sclav, cioban si conducator de oameni, unde ai citit tu ca a facut ceva scoli rabinice, cum se numea "scoala" respectiva mai dasteptu lu tati.

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Tu spui ca realitatea este obiectiva deci adevarul se poate gasi oriunde.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Am gresit, tu esti extraterestru, asa e bine? laughing

| Dorugar explică (pentru danut):

Rabin inseamna invatator, si el in calitate de personaj care a discutat cu Yahwe i-a invatat pe evrei Legile pe care i le-a dat Yahwe, si daca i-a invatat a fost si invatatorul, in traducere Rabinul! Cam subtirel stai cu capitolul "lojica" oare nu cumva din cauza ca doar crezand uiti sa mai rationezi`?

| Dorugar explică (pentru danut):

Vrei sa spui ca sunt asemenea lui Dumnezeu, adica extraterestru?
Multumesc de onoare.Si ma gandesc ce porunci sa iti dau in aceasta noua calitate divina!

| Dorugar explică (pentru danut):

Moise nu a avut nevoie sa faca scoli rabinice ca sa invete Legea lui Dumnezeu ci l-a avut ca profesor chiar pe Dumnezeu, asa ca Moise in calitate de conducator spiritual al evreilor era si RABIN

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

De unde sti tu asta? Ti-a dat Moise vreo consultatie sau interviu.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Vreau sa spun ca imi este mila de un asa om ca tine.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Ce tare esti in cunoastere, ce-ti place sa te invarti, un invatator pentru a fi recunoscut trebuia sa urmeze niste "cursuri". Lui Moise nu i s-a spus rabin.

| Dorugar explică (pentru danut):

Mai bine ti-ar fi mila de copii tai ca au un tata care le distruge mintea si le fura libertatea de a gandi! De mine nu ai de ce sa-ti fie mila pentru ca sunt intr-o situatie in care sunt invidiat de foarte multi!

| Dorugar explică (pentru danut):

De unde stiii tu cine si cum i s-a adresat lui Moise?
Ti-ai trait viata langa el?

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Cat de destept esti, repeti aidoma unei pasari foarte simpatice si colorate.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Am citit ce a scris el.

| Dorugar explică (pentru danut):

Doar atat te duce capul? Adica sa faci atac la persoana?
Nu crezi ca erai mai destept daca raspundeai la intrebare...sau asta este prea greu pentru nivelul la care te situezi?

| Dorugar explică (pentru danut):

Nu zau?

| Dorugar explică (pentru danut):

Tu faci doar SPAM!
Vad ca nu te duce capul sa discuti rezonabil si argumentat...asa ca de acu inainte vei canta la alta masa, ca la a mea nu te mai primesc!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorugar,eu nu o sa ma refer decat la partea de logica,deci de judecata,arma pe care o flutura orice ateu:
-ai gasit tu in vreo carte sau dctrina care se refera la credinta evreilor,ca ea a fost scoasa din capul vreunui rabin si nu inspirata de divnitate? Indica-mi-o si mie.
-Daca vei studia sensul verbului "a inspira", vei constata ca il poti usor inlocui (mai ales in cazul in discutie) cu "a sugera".Pai tie, in cursul dialogurilor noastre recente, cate nu ti-am sugerat eu.Ce ai tinut cont de vreuna in ce mi-ai raspuns? Tot cam asa ceva cred ca s-a intamplat si cu cei care au scris Biblia.Au scris ca i-a inspirat D-zeu, dar au uitat sa spuna ca au scis dupa capul lor (cred ca au facut-o pentru o mai mare credibilitate).

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Evident ca DA! Absolut tot ce este legat de religia mozaica este conceput de rabini, si absolut nimic de Dumnezeu. Asa ca daca vrei sa vezi acea carte, iata ai la dispozitie tot Tanachul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Inseamna ca habar nu ai de religia mozaica. Unde scrie in Tanach, Torah, ca si creatie, ca sunt facute de rabini.Una este conceptia si alta creatia.La fel si Biblia a fost conceputa (Noul Testament) de apostoli la "inspiratia" lui D-zeu.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Bati campii rau de tot! Biblia nu este adresata crestinilor, iar faptul ca crestinii au FURAT-o " si au schimbat in MINCIUNA ADEVARUL lui Dumnezeu" "si au slujit si s'au închinat fapturii în locul Facatorului"...asta au facut crestinii!
Numai Biblia minciunii este formata din Testamente, Tanachul nu este un testament si nici Evangheliile care anunta nasterea Diavolului nu sunt Legi!
Sau nu stii ca in Tanach nu exista Diavol si ca Satan este ingerul de incredere a lui Dumnezeu? Asa ca Dracu s-a nascut exact cand cei trei magi= vrajitori au identificat pe pruncul ce va deveni intruparea Diavolului!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Ce legatura are cuprinsul si problemele de "furt" de care vorbesti cu esenta dscutiei :INSPIRATIA, sau pe romaneste "ce legatura are sula cu prefectura"Faci divagatii, uitand de la ce am plecat in dialog.Ti-o redau pentru aduceri aminte:
"
19 Februarie 2015 18:31
metanie a răspuns:
Dorugar, eu nu o sa ma refer decat la partea de logica, deci de judecata, arma pe care o flutura orice ateu:
-ai gasit tu in vreo carte sau dctrina care se refera la credinta evreilor, ca ea a fost scoasa din capul vreunui rabin si nu inspirata de divnitate? Indica-mi-o si mie.
-Daca vei studia sensul verbului "a inspira", vei constata ca il poti usor inlocui (mai ales in cazul in discutie) cu "a sugera".Pai tie, in cursul dialogurilor noastre recente, cate nu ti-am sugerat eu.Ce ai tinut cont de vreuna in ce mi-ai raspuns? Tot cam asa ceva cred ca s-a intamplat si cu cei care au scris Biblia.Au scris ca i-a inspirat D-zeu, dar au uitat sa spuna ca au scis dupa capul lor (cred ca au facut-o pentru o mai mare credibilitate)"

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce prefecturi cu sule ai tu in cap din moment ce tot pomenesti de ele, dar eu ti-am raspuns foarte clar ca exista o carte a evreilor si chiar o doctrina bazata pe aceasta carte a evreilor ai cartea se numeste Tanach si doctrina este Torah adica Legea care reglementeaza credinta evreilor ...asta pe scurt pentru ca daca vrei mai pe larg poti gasi pe Wikipedia!

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Te inseli! Rabinii nu spun ca Biblia a fost inspirata de Dumnezeu ci doar ca Legea a fost inspirata de Dumnezeu. Restul textelioor din Biblie se numesc "Scrieri Rabinice" tocmai din cauza ca rabinii si-au asumat paternitatea acelor texte!
Faptul ca toata Biblia a fost inspirata de Dumnezeu este o minciuna uriasa raspandita in lumea crestina si bagata cu forta in mintea crestinilor inculti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Pai in Noul Testaent (Vechiul Testamet este de fapt preluat de la erei), Evangheliile au cate un nume :dupa Matei, Marcu, Luca Ioan.Deci scrise de respectivii. Spun ei ca au scris la inspiratia lui Dumnezeu? Si restul scrierilor din NT apar clar ca au fost scrise de oameni si nici unul nu afirma ca a scris la inspiratia lui Dumnezeu Nmai in VT, deci partea luata e la evrei, apar afirmatii de genul acesta (vezi cele 10 porunci), asa ca...
In al doilea rand, te asigur ca multi crestini au o cultura mult mai serioasa decat a ta. Spun asta bazandu-ma atat pe dialogul avut pana acun, cat si pe faptul ca pui semnul egalitatii intre crestini si incultura

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Da Matei Marcu Luca sau Ioan spun ca au fost inspirati de Dumnezeu, doar ca problema este ca Dumnezeul lor este Satana si nu Iahwe, si tot ei recunosc ca au primit de la Christos (seful Dracilor) putere si stapanire peste toti draci, pentru ce? Evident ca pentru a scrie textele Evangheliei! Si daca scrii textele Evangheliei cu ajutorul dracilor ...este clar ca NT este scriptura Diavolului!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

DA-mi textual din scierile respective unde se spune ca AU FOST inspirati de Dumnezeu. Daca nu poti inseamna ca ce spui sunt simple pareri.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Vad ca ai lacune foarte grave de cultura religioasa, asa ca ma mir ce cauti sa te dai batzos pe aria religie. In Scriptura religiei iudaice (care NU este Biblia FURATA si interpretata in mod mincinos) exista doar 1 carte inspiratA de Dumnezeu credinciosilor, acea carte se numeste deuteronom denumire care se traduce cu "Aici este CUVANTUL" bineinteles al lui Dumnezeu. Si aceasta carte se mai numese LEGEA (pe care Moise a primit-o de la Dumnezeu, in rest Dumnezeu nu a inspirat nimic altceva in acea scriptura.
Adevarul este totusi acela ca Biblia crestina se datoreaza unei inspiratii "divine" si anume inspiratia la FURT si MINCIUNA care vine de la Dumnezeul crestin care este numit Dumnezeul veacului acesta sau Tatal Minciunii, de-i mai zice si Lucifer sau Satan!

| Lucică1998 a răspuns:

Ma omule cine ți-a zis ți-e ca aia care au scris Biblia erau rabini? O sa îți dau o scurta lecție de istorie primul scriitor al Bibliei, Moise era o specie numita profet nu rabin, apoi Iosua era conducătorul politic al evreilor deci nu rabin urmează cărțile scrise de Samuel care de asemenea era Profet nu rabin si tot așa lista continua dar nici unul din scriitorii Bibliei nu era rabin pentru ca rabini au apărut in perioada Nou Testamentala unde deja apăruse Creștinismul de câteva zeci de ani deci deși scriitori acestuia erau evrei nu erau rabini.

| Dorugar explică (pentru Lucică1998):

Nu trebuia sa-mi spuna nimeni ca Biblia era scrisa de rabini si nu de preotii crestini pentru ca Biblia este un text scris prin anul 1500 i.e.n. adica intr-o perioada si intr-o zona geografica cand preotii crestini NU existau, dar existau NUMAI rabini! Moise era profet din cauza ca a inventat o religie noua, dar in acelasi timp era si Rabin, si ca sa.ti dau eu o lectie, afla ca NU Moise a scris Biblia ci doar a primit Legile de la Dumnezeu si le-a pus in 5 carti numite Pentateuch (Legi pe care crestinii isi fac necesitatile firesti) Dar restul Bibliei este scris de Rabini motiv pentru care sunt numite Scrieri Rabinice! Faptul ca esti paralel cu adevarul prin faptul ca zici ca rabinii au aparut doar in perioada "nou testamentara"... ceea ce este aiurea in tramvai, pentru ca toata Biblia in afara de Lege Adica Torah este o cronica istorica a poporului evreu scrisa de Rabinii Marii Sinagoge pe parcursul a multe sute de ani.

| Lucică1998 a răspuns:

Eu nu am zis nimic de preoti crestini nu am nici o treaba cu ei ca nu sunt ortodox si nici nu am spus ca Moise a scris toata Biblia a si parteain care ai zis ca restul Bibliei este scris de rabini pai ma omule David era rabin eu aveam impresia ca era rege si Solomon la fel altii erau agricultori cum ar fi Mica si Amos si multe altele. Nici nu aveau cum sa fie altceva pentru ca rabinii au aparut in perioada exilului poporului evreu in Babilon, perioada in care majoritatea Vechiului Testament era scrisa

| Dorugar explică (pentru Lucică1998):

Povestile cu David si Solomon sau alte personaje istorice NU au fost scrise personal de David ca ala era rege si a pus pe altii sa-i scrie istoria, iar cei care stiau sa scrie in Israel erau rabinii si din cauza asta Tanachul (numit in mod mincinos VT) este numit si Scrierile Rabinice!

| Lucică1998 a răspuns:

Pe ce bazezi tu toata teoria asta ca Isus este Diavolul si chestia ca VT a fost "furat

| Dorugar explică (pentru Lucică1998):

Eu afirm mereu ca Isus a fost un Dulgher si nu un Diavol, si in functia de dulgher nu te UNGE nimeni nici macar Dumnezeu. Deci nu Isus este UNSUL (adica Christosul) pentru ca din Biblie nu rezulta ca Isus ar fi fost UNS de Dumnezeu.
Prin urmare nu Isus este Christosul si astfel personajul Isus Christos este unul fictiv din moment ce Isus nu a fost UNS adica Christos.
Prin urmare eu in numesc Diavol pe cel care este Potrivnicul lui Dumnezeu si care este FALSUL Isus care este un Christos, adica un UNS in functia de Sef al Iadul(vezi Apoc 1:18), si acesta este Lucifer, cel care singur se recunoaste sub acest nume in Apoc 22:16, dar si cel slavit in biserica crestina ca fiind Dumnezeu Fiul.
Asa ca eu atunci cand ma refer la Diavol, nu ma refer la dulgherul Isus din Nazaret ci la falsul Isus Christos.
2) VT nu a fost furat de nimeni, ci el insusi este un FURT, al Tanachului care este scriptura religiei mozaice. Si imi bazez aceasta afirmatie pe faptul ca Tanachul a fost scris cu cca 1800 de ani inainte de aparitia Bibliei care contine acelasi text ca si Tanachul, si cred ca realizezi ca iudeii nu au avut o masina a timpului sa parcurga 1800 de ani in viitor ca apoi sa se intoarca inapoi in trecut cu Biblis furata din viitor. Asa ceva nu se poate decat in literatura SF, deci este logic faptul ca cei care au furat acele texte sunt crestinii din moment ce acele texte ale VT sunt identice cu cele ale Tanachului!

| Lucică1998 a răspuns:

Bă ai impresia ca toată Biblia trebuie interpretata cuvânt cu cuvânt? Ia zi ce semnifica ungerea cuiva ( de către Dumnezeu ) intr-o slujba, in cadrul Bibliei? Înseamnă alegerea cuiva de către Dumnezeu pentru slujba respectiva astfel Isus nu avea nevoie sa fie uns in mod practic. Si pana la urma a avut si El parte de un fel de ungere dar tot metaforic vorbind in momentul botezului in apa.
Si Tanachul tău nu a fost furat de nimeni pentru ca Dumnezeul căruia i se închina creștinii e același cu cel al evreilor deci mi se pare normal ca o parte din Biblie sa fie comuna cu legile evreilor, doar partea de unde cele doua religii s-au despărțit una de cealaltă sa fie diferită.

| Dorugar explică (pentru Lucică1998):

Ce intrebare de trei lulele pui! Faptul ca un om a fost UNS sau NU a fost UNS face diferenta intre a fi messiah si un rahat in ploaie.
Este adevarat ca Isus nu avea nevoie sa fie UNS in mod practic ca pentru meseriile pe care le-a practicat, adica cea de dulgher si cea de sarlatan nu trebuia sa fie UNS.
3 Gresit, crestinii si mozaici NU au acelasi Dumnezeu. De ex Dumnezeul religiei mozaice NU are copii facut cu femei, in timp ce Dumnezeul crestin este cica "tata " lui Isus!
Intelegi diferenta? Asa ca Tanachul FURAT de la un Dumnezeu Nemuritor nu este una si acelasi lucru cu Biblia in care Dumnezeu inainte de a muri si-a scris testamentele, dar si pe alea cu inteles modificat, asa ca crestinii NU au niciun Dumnezeu pentru ca religia lor NU vine de la niciun Dumnezeu ci de la o banda de sarlatani aflati sub stapanirea lui Lucifer, cel care este slavit la Vatican ca fiind "dumnezeul" crestinilor!

| Prodromu_CalugarAthonit_1980 a răspuns:

Ce rost are sa pui o intrebare la care ti-ai raspuns singur inainte de a posta intrebarea?

| Dorugar explică (pentru Prodromu_CalugarAthonit_1980):

Am pus niste intrebari logice... si vad ca nu am primit niciun raspuns care sa corespunda temei din intrebare.