| Dorugar a întrebat:

Plecand de la faptul ca crestinii spun ca Biblia lor este un text inspirat de Dumnezeu, pun intrebarea:

Nu vi se pare ciudat faptul ca Dumnezeu a inspirat crestinilor niste texte care au fost scrise de rabinii evrei cu multe sute sau chiar mii de ani inainte de aparitia crestinismului?

Oare cum va explicati faptul ca pe acel Dumnezeu nu l-a dus capul sa inspire crestinilor un text original conceput de El insusi... sau ce motive ar fi avut Dumnezeu sa fure textele de tip "cronica istorica" ale rabinilor si ce l-o fi determinat sa fure niste texte scrise de rabini si sa se impauneze cu ele?

56 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cei care au scris Biblia au fost 40 de barbati, primul dintre ei a fost Moise, iar ultimul Ioan.Toti erau evrei.

| danut a răspuns (pentru danay72):

Nu toti au fost evrei.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

La cine te referi, ca nu a fost evreu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorugar,eu nu o sa ma refer decat la partea de logica,deci de judecata,arma pe care o flutura orice ateu:
-ai gasit tu in vreo carte sau dctrina care se refera la credinta evreilor,ca ea a fost scoasa din capul vreunui rabin si nu inspirata de divnitate? Indica-mi-o si mie.
-Daca vei studia sensul verbului "a inspira", vei constata ca il poti usor inlocui (mai ales in cazul in discutie) cu "a sugera".Pai tie, in cursul dialogurilor noastre recente, cate nu ti-am sugerat eu.Ce ai tinut cont de vreuna in ce mi-ai raspuns? Tot cam asa ceva cred ca s-a intamplat si cu cei care au scris Biblia.Au scris ca i-a inspirat D-zeu, dar au uitat sa spuna ca au scis dupa capul lor (cred ca au facut-o pentru o mai mare credibilitate).

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Evident ca DA! Absolut tot ce este legat de religia mozaica este conceput de rabini, si absolut nimic de Dumnezeu. Asa ca daca vrei sa vezi acea carte, iata ai la dispozitie tot Tanachul!

| Dorugar explică (pentru danut):

Evident ca au fost si niste extraterestrii, de ex unu pe care-l chema Yahwe!

| Dorugar explică (pentru danay72):

Yahwe este ala care nu a fost evreu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Inseamna ca habar nu ai de religia mozaica. Unde scrie in Tanach, Torah, ca si creatie, ca sunt facute de rabini.Una este conceptia si alta creatia.La fel si Biblia a fost conceputa (Noul Testament) de apostoli la "inspiratia" lui D-zeu.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Bati campii rau de tot! Biblia nu este adresata crestinilor, iar faptul ca crestinii au FURAT-o " si au schimbat in MINCIUNA ADEVARUL lui Dumnezeu" "si au slujit si s'au închinat fapturii în locul Facatorului"...asta au facut crestinii!
Numai Biblia minciunii este formata din Testamente, Tanachul nu este un testament si nici Evangheliile care anunta nasterea Diavolului nu sunt Legi!
Sau nu stii ca in Tanach nu exista Diavol si ca Satan este ingerul de incredere a lui Dumnezeu? Asa ca Dracu s-a nascut exact cand cei trei magi= vrajitori au identificat pe pruncul ce va deveni intruparea Diavolului!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Ce legatura are cuprinsul si problemele de "furt" de care vorbesti cu esenta dscutiei :INSPIRATIA, sau pe romaneste "ce legatura are sula cu prefectura"Faci divagatii, uitand de la ce am plecat in dialog.Ti-o redau pentru aduceri aminte:
"
19 Februarie 2015 18:31
metanie a răspuns:
Dorugar, eu nu o sa ma refer decat la partea de logica, deci de judecata, arma pe care o flutura orice ateu:
-ai gasit tu in vreo carte sau dctrina care se refera la credinta evreilor, ca ea a fost scoasa din capul vreunui rabin si nu inspirata de divnitate? Indica-mi-o si mie.
-Daca vei studia sensul verbului "a inspira", vei constata ca il poti usor inlocui (mai ales in cazul in discutie) cu "a sugera".Pai tie, in cursul dialogurilor noastre recente, cate nu ti-am sugerat eu.Ce ai tinut cont de vreuna in ce mi-ai raspuns? Tot cam asa ceva cred ca s-a intamplat si cu cei care au scris Biblia.Au scris ca i-a inspirat D-zeu, dar au uitat sa spuna ca au scis dupa capul lor (cred ca au facut-o pentru o mai mare credibilitate)"

| danay72 a răspuns (pentru Dorugar):

In istoria evreilor, Iehova sau Yahwe este Dumnezeul lor.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Normal, si Yahve este un extraterestru deoarece nu locuieste pe terra. La asta nu te- a dus unicul neuron care se zbate in calculatorul tau? laughing

| danut a răspuns (pentru danay72):

Dumnezeu care a inspirat pe oameni pentru a scrie Biblia.

| drutzix a răspuns (pentru danut):

De fapt YHWH nu locuieste nicaieri pentru ca este o idee.
Cand ii aud pe astia cu extraterestrii antici imi vine sa imi sterg contul de pe TPU si sa arunc si PC-ul pe geam sad

| danut a răspuns (pentru drutzix):

Asta crezi tu dar eu cred altceva iar in acel spirit raspunsul meu este unul real.

| danay72 a răspuns (pentru danut):

Da,Dumnezeu este Autorul Bibliei, dar au scris-o 40 de barbati, care erau evrei. 2Petru1:20,21

| drutzix a răspuns (pentru danut):

Realitatea este obiectiva. Daca un nebun se crede Napoleon, luand logica ta atunci el are dreptate si chiar este imparatul francez.
Oricum, nu am nici o problema cu oamenii credinciosi (atat timp cat sunt lasat in pace), doar sa recunoasteti ca nu aveti o baza in realitate si sa nu incercati sa faceti ce fac idiotii aia de creationisti. Cine respecta asta, din partea mea poate sa creada si in Maradona (e o religie care crede in el).

| Dorugar explică (pentru danut):

Esti dashtept de dai in gropi, Yahwe nu este un personaj extraterestru ci unu mitologic! Nu ti s-ar parea o culme a prostiei daca cineva ar spune despre Greuceanu ca este un extraterestru? Pai tot asa este si in cazul tau!

| Dorugar explică (pentru danut):

Nu uita ca Dumnezeu a inspirat NUMAI RABINI ai religiei mozaice, si nu crestini! Asa ca voi crestinii nu aveti o scriptura sfanta decat atunci cand "dumnezeul" vostru va sfinti minciuna si furtul asa cum sfinteste acum criminalii ca de ex. criminalul in serie Constantin cel Mare sau de ce nu Stefan cel Mare!

| Dorugar explică (pentru danay72):

Ce minciuna este sa spzui ca Dumnezeu este autorul Bibliei cand se stie clar ca doar Deuteronomul adica Legea este data de Dumnezeu, restul sunt scrieri RABINICE unele sub forma de cronici istorice, altele culese de rabini din viata de zi cu zi si acele texte a fost nevoie sa fie SFINTITE tocmai din cauza ca ele nu au fost scrise de Dumnezeu!
Sau la cata minte ai tu in cap crezi poate ca vorbele lui Dumnezeu nu erau sfinte si ca trebuiau sa le sfinteasca niste amariti de Rabini?
Cum gandesti? Chiar nu te duce mintea sa intelegi asemenea lucruri simple?
Sau Tatal Minciunii a pus atata stapanire pe tine ca esti orb si nu vezi adevarul desi se STIE clar ca textele Bibliei evreiesti au fost SFINTITE ca sa poate fi considerate sfinte! Ia cauta pe Wikipedia sa vezi in care secol s-a intamplat acest lucru!

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce prefecturi cu sule ai tu in cap din moment ce tot pomenesti de ele, dar eu ti-am raspuns foarte clar ca exista o carte a evreilor si chiar o doctrina bazata pe aceasta carte a evreilor ai cartea se numeste Tanach si doctrina este Torah adica Legea care reglementeaza credinta evreilor ...asta pe scurt pentru ca daca vrei mai pe larg poti gasi pe Wikipedia!

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Te inseli! Rabinii nu spun ca Biblia a fost inspirata de Dumnezeu ci doar ca Legea a fost inspirata de Dumnezeu. Restul textelioor din Biblie se numesc "Scrieri Rabinice" tocmai din cauza ca rabinii si-au asumat paternitatea acelor texte!
Faptul ca toata Biblia a fost inspirata de Dumnezeu este o minciuna uriasa raspandita in lumea crestina si bagata cu forta in mintea crestinilor inculti!

| Dorugar explică (pentru remus1007):

Da numai tu!
Mozaismul spune ceva adica da o Lege, crestinii arunca acea lege la gunoi si fac una nou, iar islamul le arunca pe amandoua la gunoisi vine cu una noua si mai diabolica decat celelalte doua la un loc!

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar explică (pentru remus1007):

Da, si anume ca religiile au fost si mai sunt si astazi niste pericole pentru umanitate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Pai in Noul Testaent (Vechiul Testamet este de fapt preluat de la erei), Evangheliile au cate un nume :dupa Matei, Marcu, Luca Ioan.Deci scrise de respectivii. Spun ei ca au scris la inspiratia lui Dumnezeu? Si restul scrierilor din NT apar clar ca au fost scrise de oameni si nici unul nu afirma ca a scris la inspiratia lui Dumnezeu Nmai in VT, deci partea luata e la evrei, apar afirmatii de genul acesta (vezi cele 10 porunci), asa ca...
In al doilea rand, te asigur ca multi crestini au o cultura mult mai serioasa decat a ta. Spun asta bazandu-ma atat pe dialogul avut pana acun, cat si pe faptul ca pui semnul egalitatii intre crestini si incultura

| Prodromu_CalugarAthonit_1980 a răspuns:

Ce rost are sa pui o intrebare la care ti-ai raspuns singur inainte de a posta intrebarea?

| Lucică1998 a răspuns:

Ma omule cine ți-a zis ți-e ca aia care au scris Biblia erau rabini? O sa îți dau o scurta lecție de istorie primul scriitor al Bibliei, Moise era o specie numita profet nu rabin, apoi Iosua era conducătorul politic al evreilor deci nu rabin urmează cărțile scrise de Samuel care de asemenea era Profet nu rabin si tot așa lista continua dar nici unul din scriitorii Bibliei nu era rabin pentru ca rabini au apărut in perioada Nou Testamentala unde deja apăruse Creștinismul de câteva zeci de ani deci deși scriitori acestuia erau evrei nu erau rabini.

| Dorugar explică (pentru Prodromu_CalugarAthonit_1980):

Am pus niste intrebari logice... si vad ca nu am primit niciun raspuns care sa corespunda temei din intrebare.