| Ioanaaaaa1234 a întrebat:

Pot invoca vrăjmașul printr un gand involuntar? De exemplu daca imi vine un gand de genul asta: "invoc pe x" va rog sunt ff speriata fiindca mi au mai venit ganduri de genul!

2 răspunsuri:
| EestiSodalane a răspuns:

Gândurile nu sunt ale tale. Mintea noastră e un organ de percepție la fel ca urechile, nasul sau ochii. Ochii percep imagini, urechile sunete, iar mintea percepe gânduri. De asta nu trebuie să te îngrijorezi deloc. Doar ignoră acele gânduri rele și concentrează-te pe cele bune.

| Seba2013 a răspuns:

Ca sa iti adaptezi gandirea la iconomia si gandirea lui Iisus trebuie sa acumulezi cunostinta despre El. Cand citesti din Sfanta Scriptura iti adaptezi mintea la liniile generale din ea.

Noi suntem departe de El si cu mintea si cu umblatul. Insa ne apropiem cand sceptam Duhul Sfant iar Duhul Lumii i-l respingem. Citeste Efeseni capitolul 2 cand spune " din fire, eram fiii mâniei ca şi ceilalţi. Si noi am mostenit o fire pacatoasa care trebuie sa isi educe inclinatiile judecatii. Putem sa avem un sistem de judecata sanatos. Mintea se poate indreapta prin metanoia. Poate ajunga ca la inceput atunci cand oamenii stiau sa aleaga binele si sa respinga raul.

J. R. Searle in cartea, Minds, Brains and Science spune ca mintea are multe capacitati. Aici deja intram in activitati neuronale, programaré, software, etc. Franz Brentano are o carte care vorbeste despre studiul intentionalitatii. Noi suntem peste compiuter, nimeni nu ne poate masiniza sau mecaniciza. Teleologismul este peste mecanicism. Vezi teoria identității minte-creier.