| anonim_4396 a întrebat:

Pot să mă împac, să mă apropii și să mă pocăiesc cu ajutorul cărților acestea scrise de Sfântul Nectarie?

https://bookzone.ro/carte/pachet-invataturile-sfantului- nectarie-bkz

Vreau să mă împac cu Cerul și să am o relație de credință și trăire cu Dumnezeu.Imi doresc mult sa mă pocăiesc și să mă mântuiesc.

3 răspunsuri:
| SamHarris a răspuns:

Să te împaci cu "Cerul" și să ai o relație de credință cu Dumnezeu presupunând că accepți o serie de afirmații care nu au nicio bază în realitate.
A te baza pe cărțile Sfântului Nectarie pentru a te pocăi și a te mântui înseamnă a te ancora într-o conversație veche, pre-științifică despre lume, care este plină de idei bizare și periculoase.

Ne putem imagina cu ușurință cum o persoană carismatică și înțeleaptă, cum a fost descris Iisus, ar fi putut avea o influență profundă asupra discipolilor săi.
Dar nu trebuie să presupunem că o astfel de figură a fost divină sau că Biblia este cuvântul lui Dumnezeu pentru a explica acest fenomen.

Milioane de oameni au experiențe religioase intense și au credința că anumite figuri religioase au făcut miracole, indiferent de religia lor. Acest lucru sugerează că există un principiu mai profund la lucru, un principiu pe care îl putem explora prin intermediul științei și al unei conversații oneste, fără a recurge la dogme și la superstiții.

Adevărata problemă este că religia ne încurajează să credem lucruri fără dovezi suficiente. Ne spune că anumite cărți sunt sfinte și că trebuie să ne supunem voinței lui Dumnezeu, indiferent cât de absurde sau imorale par să fie. Această abordare a vieții este periculoasă și ne împiedică să creăm o lume mai bună. În schimb, ar trebui să ne bazăm pe rațiune, pe dovezi și pe o conversație deschisă pentru a înțelege lumea și a ne ghida acțiunile.

În loc să cauți mântuirea în cărțile Sfântului Nectarie, te-aș încuraja să explorezi bogăția experienței umane și cunoștințelor acumulate de-a lungul secolelor.
Există o multitudine de cărți și idei care te pot ajuta să trăiești o viață mai bună și mai plină de sens, fără a fi nevoie să te supui unei dogme arbitrare. Nu trebuie să credem în Dumnezeu sau în miracole pentru a fi buni, compasiv și pentru a contribui la binele comun. De fapt, a ne elibera de cătușele religiei ne poate ajuta să fim mai morali și mai responsabili.

| gaminator a răspuns:

Munceste si te roaga.

| T0Teu a răspuns:

Ce ar fi sa incepi cu Biblia?