| Serenade a întrebat:

Puteti sa faceti un top 3 crime(cele mai imorale) ale zeului iudeo-crestin(dati si versetul)? Daca vreti puteti sa scrieti si de zeul musulman, dar sa nu spuneti nimic de Mohamed ca va treziti cu o bomba in casa(sa nu spuneti ca nu v-am avertizat).

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu a omorat 42 de copii pentru ca au jignit un chelios:

2Imparati 2:23-24~
23De acolo s-a suit la Betel. Si pe cînd mergea pe drum, niste baietasi au iesit din cetate, si si-au batut joc de el. Ei îi ziceau:,, Suie-te, plesuvule! Suie-te, plesuvule!``
24El s-a întors sa -i priveasca, si i -a blestemat în Numele Domnului. Atunci au iesit doi ursi din padure, si au sfîsiat patruzeci si doi din acesti copii.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu a omorat toti nou nascutii din Egipt.

Exodus 12:29-30~
29La miezul-noptii, Domnul a lovit pe toti întîii nascuti din tara Egiptului, dela întîiul-nascut al lui Faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pîna la întîiul-nascut al celui închis în temnita, si pîna la toti întîii-nascuti ai dobitoacelor.
30Faraon s-a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti Egiptenii; si au fost mari tipete în Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort.

| RAY a răspuns:

Omorati femei, barbati si copii.

Ezechiel 9:5-7~
5Iar celorlalti le -a zis, în auzul meu:,, Treceti dupa el în cetate, si loviti; ochiul vostru sa fie fara mila, si sa nu va îndurati!
6Ucideti, si nimiciti pe batrîni, pe tineri, pe fecioare, pe copii si pe femei; dar sa nu va atingeti de nici unul din ceice au semnul pe frunte! Începeti însa cu Locasul Meu cel sfînt!`` Ei au început cu batrînii, cari erau înaintea Templului. 7Si El le -a zis:,, Spurcati casa, si umpleti curtile cu morti! Iesiti...`` Ei au iesit, si au început sa ucida în cetate.

| Serenade explică (pentru RAY):

Hmm, trebuia sa le pui intr-o singura postare, dar nu sunt rele.

| AnghelB a răspuns:

L-ai pus pe bietul raymusic sa caute cu goagal versete. Cred ca e transpirat acum.

Oricum meriti sa-ti raspunda el. Va meritati.

O sa fiti prieteni buni.

| cristi202 a răspuns:

Pai vezi, in cazul lui Allah, te trezesti cu o bomba daca zici ceva negativ de Mahomed, in cazul lui Dumnezeu, care e adevaratul Dumnezeu, e posibil sa zici sau faci orice. Nu e minunat ca ne-a dat fiecaruia libertatea de a face ce vrem?

Interesant e ca s-au adus aminte de unele "crime", insa nu s-a tinut seama de context.
In cazul celor 42 de copii, cine a gresit mai intii, nu copiii, jignindu-l pe batrin? Acum lumea e plina de jigniri din partea celor tineri la adresa celor batrini, si pare a fi ceva normal, insa cind eram tinar era ceva nespus de rau sa fii copil si sa jignesti un batrin. E vorba de respect aici. Daca nu mai exista respect in ziua de azi la copii si tineri, nu inseamna ca Dumnezeu e criminal ca pedepseste un pacat grav cum e jignirea. E doar drept, si face dupa cum acei copii au facut.
Cu privire la nou nascutii din Egipt: intii Faraon a cerut moaselor evreice sa omoare copii de parte barbateasca, ca mai apoi sa aiba parte de omorirea intiilor nascuti. Deci tot dreptate e, dupa cum au facut egiptenii, asa li s-a facut.
Cit despre femeile, barbatii si copii adusi in discutie in Ezechiel, si aici se vede cit de iesite din context sunt pasajele cu presupusele crime, e destul sa citesti cu un verset mai sus, versetul 4, pe care il dau integral, iar motivul scris cu majuscule:
"Si i-a zis Domnul: Treci prin mijlocul cetatii, prin Ierusalim, si insemneaza pe oamenii care gem si care plang din CAUZA MULTOR TICALOSII care se savarsesc in mijlocul lui". Deci e clar ca Dumnezeu iar e drept, face dupa cum fac oamenii, daca ei sunt ticalosi, le rasplateste dupa ticalosia lor.
Deci, daca vi se pare ca Dumnezeu comite atrocitati, nu e asa, le comite dupa cum fac oamenii, face dupa cum se face, adica da dovada de dreptate. Daca oamenii sunt ticalosi, nu merita ei moartea, dupa cum un criminal nu merita sa moara daca a omorit sau violat pe cineva? E vorba doar de dreptate aici, nu de crime.

| TrentonChase a răspuns (pentru Zenicide):

Ce tare e poza laughing

| Serenade explică (pentru cristi202):

Tie chiar ti se pare drept si moral sa dai niste copii la ursi pentru ca rad de un batran?

Cat despre egipt si copii ucisi, daca un criminal in serie care are 10 copii vine si iti omoara cei 10 copii pe care ii ai tu, te vei duce sa ii omori copii criminalului pentru faptele tatalui lor?

Cand este de fapt moral sa omori pe cineva? Din punct de vedere etic, poti sa omori pe cineva doar cand propia ta existenta este amenintata de respectivul individ, iar Dumnezeu nu are astfel de probleme.

Sper sa nu ajungi vreodata judecator, ca o sa ingrozesi o lume intrega. Chiar nu ma asteptam sa apere cineva aceste atrocitati care se vad de la 1000 de km distanta, ba sa le mai numeasca dreptate.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru AnghelB):

Amice, suferi prea mult. Aici e internetul, nu viaţa reală.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns (pentru Serenade):

Trebuia să-i spui că "if you're good at something, never do it for free."

| RAY a răspuns (pentru Serenade):

Imi spunea ca nu se poate posta ceva cu robotelu

| Zenicide a răspuns (pentru cristi202):

Esti nebun sau te prefaci? Tu vezi macar ce aiureli scrii? E corect sa omori copii doar pentru ca au jugnit pe cineva?
Iar daca batranul era chel unde e jignirea? Iti aperi zeul imaginar chiar daca stii ca e o mare porcarie faza cu ursii.

| cristi202 a răspuns (pentru Zenicide):

happy He-he! Te-am prins!happy
Nu sunt nebun, nici nu ma prefac. Si nici aiureli nu scriu. Dovada sta chiar in ceea ce scrii tu - "Iar daca batranul era chel unde e jignirea?" Ti se pare normal ca niste copii sa isi bata joc de un batrin chel? E ceva demn de batjocura chelia unui om, de parca el ar alege sa o aibe sau nu? E cum am zis eu, azi e ceva normal sa iti bati joc de oamenii in virsta incit sa ii jignesti. Dar nu e chiar asa. Jignirea e in primul rind un pacat grav. Pentru ca are de-a face cu rautatea. Doar un om rau poate jigni. Mai mult, batrinul chelios era in cazul de fata un prooroc, ceea ce inseamna ca avea o viata exemplara, oriunde mergea facea numai bine oamenilor. Cum ar fi pentru tine sa existe cineva care ti-a facut numai bine tie si celor din jurul tau si sa il vezi jignit de niste pustani rautaciosi? Nu ti-ar conveni deloc! Raul e cu atit mai mare cu cit e facut cuiva care nu il merita, ci dimpotriva, ar merita o rasplata buna pentru ce a facut. Asa ca, hai sa nu judecam noi, ca nu stim toate chestiile care sunt implicate in presupusele ucideri.
Si sa-ti mai spun ceva: si eu am chelie. Iti vei bate joc cindva si tu de ea, cind o vei vedea pe strada? Si ti se va parea perfect normal? Daca ai face-o, raspunsul sotiei ar fi elocvent: m-ar pune sa ma aplec incit sa o poata mingiia si sa o sarute, caci ei ii place chelia mea. Am sa o pun din nou la avatar ca sa o vezi si tu.

| TrentonChase a răspuns (pentru cristi202):

Si tu presuspun, ca si copil nu ai jignit niciodata pe nimeni, nici macar in joaca, nu-i asa?

| Zenicide a răspuns (pentru cristi202):

Adica daca "jignesc" un chel facandul chelios pedeapsa mea ar trebui sa fie moartea? Unde e batjocura? Nu putea sa ii zica pletosule, cand era chel.
"E ceva demn de batjocura chelia unui om, de parca el ar alege sa o aibe sau nu?" - Poate a ales sa fie chel, poate nu. Noi nu avem de unde sa stim.

"Mai mult, batrinul chelios era in cazul de fata un prooroc, ceea ce inseamna ca avea o viata exemplara, oriunde mergea facea numai bine oamenilor." Iar uneori blestema de mama focului.

Apoi oare toti cei 42 de copii l-au jignit si batjocurit pe acest chelios retardat? Sau doar 2, 6, jumate? Poate era unul care nu a zis nimic, atunci ce ai zice?
"Cum ar fi pentru tine sa existe cineva care ti-a facut numai bine tie si celor din jurul tau si sa il vezi jignit de niste pustani rautaciosi? Nu ti-ar conveni deloc!" - Tu esti prost? SUNT DOAR NISTE COPII puteau sa imi zica orice.

"Si sa-ti mai spun ceva: si eu am chelie. Iti vei bate joc cindva si tu de ea, cind o vei vedea pe strada?" Si eu sunt chel, si am cativa prieteni la fel, ghici cum ne zicem cand ne salutam?
Ai mancat prea multa biblie viata ta, sper ca nu o sa ai copii niciodata, o sa fie niste drone fara viata ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mohamed este profetul lui allah.bagati bomba in c.r si dai foc.

| cristi202 a răspuns (pentru TrentonChase):

Desigur ca am jignit pe altii ca si copil, insa doar pe cei de virsta mea sau mai mici. Cind era vorba de cei mai mari, stiu de la parintii mei, din cei 7 ani de acasa ca nu am voie sa ma port urit cu niciunul din ei, si chestia asta era atit de stricta, incit parintii mei se suparau urit pe mine daca eram pe punctul de a face acest lucru, si e de inteles, pentru ca e vorba de respect. Dar asa ceva e mai putin in lumea de acum, uita-te si la Zenicide, mare moralist in ce-L priveste pe Dumnezeu, dar pe mine m-a facut deja nebun si prost. De asta nici nu are cum sa inteleaga ca ce s-a intimplat atunci cu acei copii, a fost ceva extrem de grav.

| cristi202 a răspuns (pentru Zenicide):

"Adica daca "jignesc" un chel facandul chelios pedeapsa mea ar trebui sa fie moartea". Depinde. Depinde de cit de mult e afectat chelul. Daca e afectat dinainte de alte chestii, si tu vii cu o chestie urita si el ajunge sa se sinucida din cauza asta, ca nu mai face fata problemelor, esti un posibil autor al unei crime, caci el a murit din cauza ta, si atunci nu ar trebui sa te mire ca Dumnezeu te "ucide" pe tine. Exista pacate mici, care sunt doar aparent mici, pentru ca efectul lor poate fi devastator, sa zicem un moment de neatentie a cuiva - a vorbit la volan la telefon, si face un accident in care mor citiva oameni. Pacatul in sine nu e grav, insa urmarile sunt, iar noi nu ar trebui sa ne uitam doar la gravitatea pacatului, ci si la urmarile lui. Deasemenea, poate fi vorba de un alcoolic, care baut se urca la volan, si merge cu o viteza foarte mare si da peste cineva si ii rupe doar o mina. Ca si gravitate, alcoolul si viteza e mult mai grava decit vorbitul la telefon, insa ca urmari, e clar ca e invers. Si cind vorbesti de pacatul cuiva, trebuie sa tii seama si de urmari, insa problema e ca noi vedem doar pacatul. Si de aceea Biblia ne spune sus si tare sa nu judecam pe nimeni nicidecum.
"Uneori blestema de mama focului." Dar oare daca o facea fata de cine trebuie sa fi fost blestemat?
"Ai mancat prea multa biblie viata ta, sper ca nu o sa ai copii niciodata, o sa fie niste drone fara viata ca tine." aici ai dreptate, da, am mincat multa Bilbie in viata mea. Insa ea m-a ajutat sa cunosc viata, sa ma bucur de ea mult mai bine ca inainte, fii sigur ca sunt mai plin de viata cu mult decit inainte, insa nu ma prostesc ca inainte, ci stiu sa imi traiesc frumos viata. Si copiii mei vor avea multe de invatat de la mine si de facut cu mine.
"Tu esti prost?" Inainte m-ai facut nebun. Acum ma faci prost. E OK, nu ma deranjeaza. Insa tocmai aici sta dezlegarea "problemei": daca pe mine ma faci prost si nebun, atunci e normal sa ti se para o jignire ceva normal, ceva ce nu e de luat in seama. Altfel nu i-ai face pe altii prosti si nebuni asa usor. Si de aceea nu ai cum sa intelegi ce impact poate avea o jignire. Pacat ca acum te afisezi ca mare moralist, facindu-l pe Dumnezeu criminal, insa tu nu esti nici pe departe ceea ce ar trebui sa fii din punct de vedere moral. Oricum, facindu-l pe Dumnezeu criminal, te izbesti de o problema: Tu ai in tine aceasta idee de dreptate, care te face sa fii asa de vehement acum. Insa de unde o ai? In lume nu exista dreptate desavirsita. Ea e mai mult sau mai putin in, mintea si inima noastra. De unde a aparut ideea de dreptate? De la Cel dupa al carui chip si asemanare ai fost creat. Tu vrei sa fii drept in privinta asta, e OK, insa tocmai prin asta dovedesti ca exista ceva mai presus de tine, ceva care tine mult la dreptate si corectitudine, mai mult decit poti sa o faci tu. Si acela e Dumnezeu.

| Zenicide a răspuns (pentru cristi202):

"Depinde de cit de mult e afectat chelul." E bolnav psihic daca se sinucide pentru ca a fost numit chel, cand de fapt e chel. Cum sa te sinucizi dom`le pentru ca ti-a zis cineva ca esti chel? Daca e atat de ratat care mai e scopul lui in viata? laughing

"esti un posibil autor al unei crime, caci el a murit din cauza ta" Nu a murit din cauza mea, a murit pentru ca e dus.

"Exista pacate mici, care sunt doar aparent mici, pentru ca efectul lor poate fi devastator, sa zicem un moment de neatentie a cuiva - a vorbit la volan la telefon, si face un accident in care mor citiva oameni. Pacatul in sine nu e grav, insa urmarile sunt, iar noi nu ar trebui sa ne uitam doar la gravitatea pacatului, ci si la urmarile lui." Glumesti? Acum compari cuvintele cu fapte si le bagi in aceeasi oala? De ce faci asta?

"daca pe mine ma faci prost si nebun, atunci e normal sa ti se para o jignire ceva normal, ceva ce nu e de luat in seama." Desigur ca te fac prost si nebun asta e parerea mea despre tine, esti liber sa ma blestemi in numele domnului ca nu sunt ursi pe aici happy Sustii biblia chiar daca stii bine ca ce scrie e gresit, nejust.

"Pacat ca acum te afisezi ca mare moralist, facindu-l pe Dumnezeu criminal, insa tu nu esti nici pe departe ceea ce ar trebui sa fii din punct de vedere moral." Pai Dzeu E CRIMINAL iti pot da multe exemple din biblie daca doresti. Eu nu am ucis oameni pana acum deci da, sunt mai moral ca Dzeul tau biblic.

"De unde a aparut ideea de dreptate? De la Cel dupa al carui chip si asemanare ai fost creat. Tu vrei sa fii drept in privinta asta, e OK, insa tocmai prin asta dovedesti ca exista ceva mai presus de tine, ceva care tine mult la dreptate si corectitudine, mai mult decit poti sa o faci tu. Si acela e Dumnezeu." Sau Bambi.
Poate e invers, poate Dzeu a adoptat "ideea de dreptate" de la oameni, luand in considerare faptul ca a pedepsit cu moartea 42 de copii pentru ca au jignit ORIBIL un CHEL numind-ul CHEL. Aparent e o diferenta mare intre conceptiile noastre despre dreptate.

"Dar asa ceva e mai putin in lumea de acum, uita-te si la Zenicide, mare moralist in ce-L priveste pe Dumnezeu, dar pe mine m-a facut deja nebun si prost." Pentru ca esti nebun si prost. Esti de acord cu executarea a 42 de copii pentru ca au jignit un chel. Sunt doar niste cuvinte, iar tu nu esti mai sanatos ca "chelul" daca esti de acord cu asa ceva.

| Serenade explică (pentru anonim_4396):

Vad ca esti prostalau. Unde am spus eu ca Mohamed nu ar fi profetul lui Allah? Copiii astia, pe langa ca au o doza imensa de prostie isi mai dau si cu parerea, dar stai linistit nu am sa trimit nici un urs dupa tine, ca doar esti inca mic si prost.