| MortalProxy96 a întrebat:

Să o luăm cu începutul. Sunt satanistă (spirituală) și am niște întrebări pentru creștini.

De ce reacționaţi ca animalele pădurii când daţi de noi? Credeţi că vă vom sacrifica sau ceva?

Nu vi se pare ciudat faptul că sunt atâtea paragrafe în biblie pur și simplu sadice?

De unde știți că există Iehova? L-aţi văzut? Aţi interacţionat cu el? (nu)

Nu vă întrebaţi de ce viaţa voastră are momente triste și lucruri complicate, gânduri încurcate la care nici n-ar trebui să vă gândiți, pentru că vă ocupă mintea și vă ia din timpul prețios?

Vouă nu vi se pare că sunteţi puţini cam. Exageraţi când vine vorba de Iehova? Adică să zicem de sărbători. Dacă voi știți că se face ceva în sărbătoarea aia, așa faceţi. De unde știţi că nu faceţi degeaba? De unde știţi că biblia nu minte? De unde știţi că biblia n-a fost scrisă de un om plictisit de viaţă?

Fără certuri.

Prin întrebările astea nu vreau să vă oblig să fiţi ca mine în niciun caz, pentru că treaba mea nu e să mă cert cu oameni pe site-uri publice în legătură cu religia, ci să avansez.

77 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

O evolutie spirituala autentica se bazeaza doar pe iubire,altruism,modestie, cumpatare, bucurie, pace, rabdare, blandete, stapanire de sine.
Aceste calitati au fost promovate cu mii de ani inainte sa apara YHWH pe planeta.
Oricum doar rezultatele conteaza, nu religia.
Nu am o parere prea buna despre satanisti.Mi se par niste copii dezorientati si dezinformati.

| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca isi pierzi timpul sincer,in primul rand crestini exista doar cu numele,multi din cei care te contrazic o fac ca nu au ce face din cauza propilor complexe si frustrari, asa ca mai bine ai vedea si de stiinta, nu de aia dar te folosesti de ia si cred ca ofera explicati mult mai rationale dcat basmele, nu am nimic cu asa zis satanisti, nici nu cred ca exista asa ceva si pur simplu sunt copii frustrati si complexati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, eu sunt crestina si chiar mi ar facea placere sa iti aud povestea, sa inteleg de ce ai devenit satanista. Eu nu voi da cu "biciul" in tine. Te rog scrie mi pe godismyshield@yahoo.com ( iti voi spune povestea mea despre Satana, cred ca te va surprinde)

| Clorox a răspuns:

Cat timp stii ca religia ta se bazeaza pe bunatate, armonie cu natura si chestii de genul de ce ai vrea parerea altora? Sincer, nu merita, fii fericita asa cum esti, apreciaza ce ai in jur si sa nu-ti pese de ce cred altii. Nu-ti ajung opt vieti omenesti ca sa-i impaci pe toti, fiecare cu treaba lui, asta imi zic mereu...

| MortalProxy96 explică (pentru xerxes1):

Acum întrebarea e la ce fel de sataniști te referi. La ăia care i-ai văzut la TV sau la ăia pe bune?

| MortalProxy96 explică (pentru RAY):

Îmi pierd timpul interesându-mă despre ce au creștinii în cap? Serios? Hai, nu mai spune.

| MortalProxy96 explică (pentru Clorox):

Vreau părerea altora ca să știu ce e înneregulă cu aproape toţi creștinii ăia. înrăiţi de se comportă ca toate creaturile sadice ale pământului când ceva nu le convine.

| Clorox a răspuns (pentru MortalProxy96):

Nu e de ajuns ca stii ca sunt in neregula? Nu vorbesc de toti crestinii, vorbesc de fanaticii aia ciudati care iti arata biblia in fata.
Mie nu-mi pasa de ei, nici de altii, imi pasa doar de mine, ar trebui sa faci la fel.

| unprietenaproape a răspuns:

Asa cum tu crezi ca exista satana exista si Dumnezeu
Sa stii ca nu satana te a creat pe tine si pe mine ci El
Dar cum avem vointa libera trebuie sa alegem pe cine iubim
vad ca tu l ai ales; pe diavol
sa stii ca nu diavoul te iubeste ci Tatal tau din ceruri care sufera pentru ca, acesta caruia tu i slujesti te va cere de la el sa intri in focul iadului. mergi la un preot te implor

| Mclaren12 a răspuns:

Ți-ai găsit pe cine să întrebi laughing

| danut a răspuns:

Spui ca esti satanista, SPIRITUALA, ce intelegi prin spirituala? Exista o carte privind acest aspect, se numeste: Teoria evolutiei spiritualiste, (cca 800 pagini). Cati dintre cei declarati ca tine au idee despre ce scrie acolo sau au citit acea carte ca sa putem purta o dis utie in tema

| T0T a răspuns:

Biblia are mai mulți scriitori, scrisă între intervale mari de timp(și totuși se leagă).
Uneori e bine și să îți ocupi mintea cu anumite chestii ca să nu fi totuși un ignorant însă asta în anumite limite. Am o curiozitate. Ce caracteristici te definesc ca fiind satanistă spirituală și ce te-a făcut să te regăsești în această credință?

| xerxes1 a răspuns (pentru MortalProxy96):

Acelasi rahat.

Răspuns utilizator avertizat
| MarioDraghi a răspuns:

Pai ok dar tu de unde ști că există satan? e o întrebare în care îmi spui că ești sprituală dar tu nu crezi în spirite... realitatea ti se pare o fantezie. eu zic să încerci să te trezești la realitate nu ești conștient/ă de viața care te înconjoară...

| alin131 a răspuns:

Eu sunt Crestin Ortodox. Adica unul din oamenii lui Iisus Hristos. Sunt unul din cei care au raspuns la chemarea catre credinta.

Nu sar ca salbaticul cand vad oameni cu alta credinta.

Viata asta e plina de alegeri si noi oamenii facem zi de zi alegeri.

Eu ca si crestin nu pot decat sa ofer iubire catre cei ce imi fac rau sau imi vor raul.

Iisus Hristos s-a rastignit pe cruce pentru noi din iubire pentru omenire.

Tu sau oricare dintre noi am fi in stare sa ne dam copilul sa pateasca ce a patimit Iisus Hristos pentru noi?

Dumnezeu Tatal Cel din Ceruri si Iisus Hristos au o iubire fata de noi pe care nu o putem intelege.

Nu pot exprima in cuvinte aceasta iubire...

| MortalProxy96 explică (pentru unprietenaproape):

Dacă încerci să mă conving să mă bag în creștinism, dă-i înainte. O să ai nevoie de baftă.

| MortalProxy96 explică (pentru Mclaren12):

Aștept răspunsuri serioase, așa că o să mă prefac că nu te-am văzut.

| MortalProxy96 explică (pentru RobertG101):

Pot să pariez pe faptul că ai făcut ritualul la buleală și meditațiile tot la fel. Gândește-te un pic. Nici măcar nu te-a interesat, de-aia nu ţi-a ieșit. Adică cum, tuturor le iese și ţie nu?

| MortalProxy96 explică (pentru T0T):

La câte lucruri sunt scrise în biblie, înseamnă că acei oameni care au scris-o sunt foarte sadici.

Sataniștii, spre deosebire de voi, se informează. Din tot ce am văzut, voi doar vă rugaţi cu ardoare la Iehova cu speranța unui semn, ca mai apoi să veniţi și să daţi altor religii în cap cu mesajul "V-am spus eu cine e adevărul Creator"

| MortalProxy96 explică (pentru MarioDraghi):

Cine a zis că nu cred în spirite?

De unde știu că există Lucifer? Pentru că el chiar apare la unii oameni. Vreau și eu să știu de câte ori a apărut "dumnezeul" vostru la voi, pe bune, cu semne și toate cele. Nu mă lua cu trucaje că "plânge icoana" sau "ăla a scăpat după accidentul cu mașina că s-a rugat".

| MortalProxy96 explică (pentru alin131):

O mișcare sadică a lui Iehova a fost că și-o trimis copilul la moarte.

| T0T a răspuns (pentru MortalProxy96):

Se informează despre ce?

"Sataniștii, spre deosebire de voi, se informează."
Generalizarea este un atribut al "sataniștilor"? Am întâlnit creștini foarte informați, probabil mai informați ca tine.

Nu mi-ai răspuns la întrebarea "ce te-a făcut să te regăsești în această credință" și de asemenea nici la prima nu am primit un răspuns satisfăcător. Tot ce am aflat e că sataniștii generalizează. Altceva?

| MortalProxy96 explică (pentru T0T):

Depinde ce înțelegi prin "informaţi". Dacă ai citit biblia cap-coadă, după mine nu ești informat, dar acum fie cum crezi tu. N-am de gând să încep o ceartă în care să crezi că am venit aici cu rolul de-a schimba părerea cuiva.

Motivul pentru care am ajuns în satanism e creștinismul. Atât de exageraţi sunt creștinii, atât de multe beţe în roate mi-au pus și atât de multe probleme mi-au adus "regulile" voastre, încât mi-am dat seama că de fiecare dată când respir ar trebuie să mă închin. La creștini, din punctul meu de vedere, închinarea e practicată mai des de oameni normali decât la sclavi.

| T0T a răspuns (pentru MortalProxy96):

Deci nu îți convine rahatul lui X și de asta te bagi în rahatul lui Y când poți să îl eviți și pe cel al lui Y. Deci "sataniștii" generalizează și folosesc criterii slăbuțe de logică.
Eu nu îți cer să pornești nicio ceartă și de asemenea nu am pretenția să schimbi păreri(lucru ce e posibil dacă aduci argumente mișto) ci îți cer să îți prezinți credința și să văd care îi sunt beneficiile. Aș prefera să nu fie prin prisma creștinismului căci mie unul mi se pare că nu prea e prismă ci mai mult o umbră superficială a colosului numit creștinism, cel puțin așa cum o prezinți tu.

Răspuns utilizator avertizat
| MarioDraghi a răspuns (pentru MortalProxy96):

În primul rând nu am spus nicăeri că plânge o icoană, sau că a scăpat unu din acident că s-a rugat, asta este de la tine?

| T0T a răspuns:

Beneficiile țin doar de investiții? Scuze cred că trăim pe altă lume.

"In primul si in primul rand satanismul te scoate din ignoranta"
Cum te scoate din ignoranță?

" nu sa fiu individualist si sa ma conving pe propria-mi piele daca exista vreun beneficiu"
Dacă cer o opinie nu înseamnă că eu o să o ascult orbește și nu voi încerca să mă conving. Posibila nevoie de a te convinge singur nu reprezintă un motiv pentru a nu te informa despre un respectiv lucru.

Totuși pe raționamentul ăsta pot și eu zice că în loc să faci un lucru util pentru viața ta încerci să îi arăți unui "ignorant" că nu are dreptul să pună întrebări legate de cultul tău. E ceva mai odios decât practicile a orice mare religie a lumii cred, dacă ăsta e unul dintre principiile voastre.

"As face oricand o comparatie "de beneficii" intre satanism si credintele tale, care practic nu-ti aduc nimic din ce observ, doar aroganta."
Păi eu am spus că nu e nevoie de o comparație ca să demonstrezi că credința ta e una benefică. Eu am întrebat doar ce beneficii îți aduce iar răspunsul nu a apărut nici la tine. Oare e o întrebare prea complicată?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Certuri intre 'diavolime' )))))

| T0T a răspuns:

Ce cere contraargument când întreb de beneficii? Wtf...Impresia mea e că sunteți mai rău ca creștinii cu mult, ăia măcar oferă o explicație, bună, rea, măcar există. Păi bine, ai spus că te scoate din ignoranță iar eu am întrebat cum. E cum ți-aș spune eu că afinele sunt bune. Tu mă întrebi de ce. Eu zic că te transformă în Super Man și mai mă și aștept ca răspunsul meu să fie luat în serios. Păi bine, te-o transforma în Super Man dar cum, de ce? Tu poți enumera 100 de beneficii, nu au nicio valoare dacă nu spui ce anume îi oferă acele beneficii.