| ribak a întrebat:

Daca esti certat cu o persoana, mai poti fi mantuit fara ca sa te impaci cu ea?

Răspuns Câştigător
| Mașka98 a răspuns:

Citeste acest articol, sper sa te ajute.
http://www.jw.org/ro/publicatii/reviste/g201408/facem-pace-cu-altii/

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mașka98):

Ana are mere.
De ce in toate revistele voastre toata lumea isi arata dintii?

| Jardelin a răspuns:

Teoretic, nu! Dar judecată este a Domnului si nimeni nu știe exact ce va hotărî cu fiecare.

| anonimg a răspuns:

Sta scris:
"Dar daca nu iertati oamenilor greselile lor, nici Tatal vostru nu va va ierta greselile voastre." (Matei.6:15)
Deci daca omul moare neimpacat cu semenul sau, la inviere nu va avea parte de viata vesnica. Asadar nu poate fi mantuit omul care nu iarta.
Importanta este deci starea noastra de spirit. Noi trebuie sa avem intotdeauna o stare de spirit gata sa ierte; caci o stare de spirit neiertatoare ne va impiedica sa intram in Imparatia Cerurilor.
Multi oameni au intrat in mormant cu ura fata de semeni; acestia nu vor vedea cerul niciodata. Acestia nici macar pe patul de moarte n-au vrut sa ierte; cum ar putea unii ca acestia sa vada cerul? Niciodata! Sa nu ne lasam niciodata stapaniti de spiritul acesta rau. Sa cerem ajutor de la Dumnezeu ca sa biruim.

| Mădă0611 a răspuns:

Teoretic, viata dupa moarte ar fi de fapt doar o stare sufleteasca, o continuare a relatiei tale cu dumnezeu. Daca te mustra constiinta, simti ca dumnezeu e suparat pe tine pentru acea cearta, o sa-i simti supararea si dupa moarte. Practic, odata mort, esti mort. Trist, dar nu prea. laughing

| danut a răspuns:

Din punct de vedere Biblic, NU poti iar Dumnezeu nu face rabat.

| danay72 a răspuns:

Daca vrei sa fii iertat de Dumnezeu, trebuie sa ierti la randul tau.Matei6:14,15