| anonim_4396 a întrebat:

Salut fraților

Ce părere aveți de noua catedrală construită. De asta aveam noi nevoie în loc de un spital modern?

Oare ce o să facem, o să stăm să ne rugăm la catedrale când vom alerga cu copii în brate căutând un spital cu echipamente pentru diferite proceduri?

Răspuns Câştigător
| BogdantheDreamer a răspuns:

Sincer nu ma incanta.

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poporul roman nu are nici o legatura cu credinta, asa ca isi fac cladiri mari sperand la false sperante

| Sn4k3 a răspuns:

Te miri ca-s oameni prosti pe lume?

| AC4S4 a răspuns:

Care e legătura? O spui de parcă au fost două proiecte (un spital și o catedrală) și s-a ales doar unul.

| Legion7X a răspuns (pentru AC4S4):

Răspunsul tău este cam sec. Dar, întrebarea pusă de mine macină gândirea tuturor care aleargă prin spitale, cel puțin ca părere.

| Holiday a răspuns (pentru AC4S4):

"O spui de parcă au fost două proiecte (un spital și o catedrală) și s-a ales doar unul."

Nu, e mai rau de atat, a fost doar unul singur si acela e al porcariei astea de catedrala.

| AC4S4 a răspuns (pentru Legion7X):

Ok, dar care e totusi legatura dintre catedrala si spitale?
Daca nu se facea catedrala crezi ca se faceau spitale in loc?

| Legion7X a răspuns (pentru AC4S4):

Dacă exista o influnță puternică s-au o revoltă poate dar, nu s-a sezizat nimeni...

| AC4S4 a răspuns:

Am ramas totusi dezamagit cand cica la inaugurare se asteptau ca si Iohannis sa fie acolo, pentru ca e presedintele. Acum ma intreb... ce legatura are? Iohannis e protestant, nu e ortodox. S-au bagat politicienii acolo ca sa vada lumea ca sunt "credinciosi".

| SG1995 a răspuns (pentru AC4S4):

Pentru că "sființirea" e un eveniment politico-religios.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Este Catedrala Mântuirii Neamului Românesc. Teoretic, că practic e ortodoxă.
Deci e o tâmpenie, că români sunt și tătarii din Dobrogea, și sașii, și secuii, și evreii, poate așa ar trebui pusă problema, nu că nu s-a făcut spital.
Și da, n-avea Iohannis ce să caute.

| Octavian199 a răspuns:

Dotamai monstru.Cat e in sus, atat e si in jos.La ce ne trebuie? Avem peste 18000 de biserici.

| Mircea08 a răspuns:

Si eu cred ca banii bagati in catedrala sunt bani aruncati, dar bani aruncati sunt in foarte multe locuri. Multe din acele locuri au fost date la stiri. Faptul ca ai spus ca "vom alerga cu copii in brate cautand un spital " inseamna ca aplici principiul 6 din cele 10 principii de manipulare a maselor :
"6. Sa faci tot timpul apel la sentimente si la reactii glandulare, nu la ratiune. Sa incurajezi reactiile emotionale, pentru ca sunt cel mai usor de manevrat."
Exista si o alta explicatie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copiez ce am spus în alt post:
Dar de stadioane de ce nu s-a plâns nimeni?
E mai importantă Arena Națională, Noul Oblemenco sau Cluj Arena decât un spital? Acolo n-am auzit discuții.
Să nu fiu înțeles greșit, nu dau 2 bani pe biserici, dar urăsc modul ăsta de a pune problema cu spitalele și autostrăzile.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deoarece stadioanele aduc si profit: bilete, evenimente etc

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stadioanele au fost construite in vederea EURO 2020 ca sa nu ne facem de rahat cand echipe straine vor veni sa joace acolo iar zeci de mii de oameni vor baga bani grei in bilete din care o sa-si ia si statul partea. Bisericile doar alimenteaza habotnicia religioasa a poporului si setea nemasurabila de bani pe care o are BOR.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Pe Oblemenco și Cluj Arena se joacă la Euro2020?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, se amortizează investiția peste vreo 200 de ani

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca s-ar putea sa joace si acolo daca se trezesc cu probleme la stadioanele din Bucuresti. Nu prea mai sunt la curent cu fotbalul din Romania, nu stiu care este stadiul actual al stadioanelor din Bucuresti. Oricum stadioanele astea nu au doar rolul gazduirii meciurilor de fotbal, ci pot fi inchiriate pentru gazduirea unor evenimente de o amploare care necesita inchirierea lor in lipsa unor facilitati mai potrivite, cum a fost cu Untold de exemplu. Se platesc bani grei pentru inchiriea unor astfel de stadioane.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Daaa, bani grei, că întreținerea nu costă nimic. Se amortizează peste vreo 200 de ani, cum am spus.
Pe Oblemenco nici nu se plătește chirie pentru meciurile de fotbal.
Și nici pe Cluj Arena.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu daca ai avea o banana, vecinul tau nu ar vrea si el una, numai una, ca se strica la stomac.

| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Puțină coerență?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa si cu stadioanele.

| anonim_4396 explică (pentru Octavian199):

Dar ideea e că de ce nu se fac spitale și se fac stadioane, nu că de ce s-au făcut peste tot. Să se facă spitale peste tot!

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.google.com/......riaza/amp/

http://catcostaclujul.ro/......-director/

Acolo zice ca se plateste la ambele. Probabil la Cluj Arena echipele din Cluj nu platesc chirie pentru gazduirea meciurilor.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Eu am spus că singura echipa care joacă pe stadionul ăla e a primăriei și nu plătește nimic, nu că nu poate fi închiriat.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stadioanele fac parte din "paine si circ". Iar romanul e circar, amator de meciuri si scuipator de seminte. Eu mi-am cerut deja banii inapoi pe catedrala. Astept raspuns de la ANAF.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate face o corelatie intre cresterea numarul bisericilor si stupiditatea oameniilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exact! Si stadioanele mari si scumpe sunt o mare porcarie. Adica eu cred ca ar fi mai frumos din partea statului sa foloseasca acei bani pentru construirea si modernizarea terenurilor mai mici de fotbal, gen cele in care se joaca copiii din spatele blocului. In loc sa fim nevoiti sa mai punem 2 pietre sa facem o poarta, mai bine am juca pe un teren cat de cat OK.
Dar ce sa vezi... terenuri dintr-acelea sunt, doar ca copiii nu au voie sa se joace acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum vreo 2 zile in Franta s-au facut mari proreste violente pentru ca s-a marit pretul carburantului cu cativa eurocenti.
Noi doar comentam....atat stim sa facem...
Daca ne-am uni fortele si am realiza cata putere avem...

| 757474 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am ieșit, ne-au gazat...

| 6684464 a răspuns:

Nu mai confundati ca prostii importanta cladirilor cu a oamenilor. Intrebarea nu e ce parere avem de catedrale si biserici in comparatie cu spitalele.
Unde sa se faca spitale daca nu se gaseste cineva educat care sa lucreze acolo?! ca prosti care sa ajunga popa se fac de oriunde.
Sa se investeasca in salariile doctorilor si in educatie! Ca oameni prosti care se duc la biserici se gasesc, nu trebuie platiti preotii si cladirile de la stat, statul sa plateasca ideile de educatie bune si doctorii!

| iamprettybored a răspuns:

O să spun ceea ce a spus profesorul meu de religie: " Dacă ar fi fost spitalele lăsate tot în grija Bisericii, am fi avut numai spitale moderne, curate, și bine administrate. Asta se poate dovedi prin toate spitalele și orfelinatele de pe lângă biserici și mănăstiri, care sunt moderne și bine puse la punct."

Dragă, în primul rând, Catedrala nici măcar nu a fost construită din fondurile stat, ci din donaţii private. Sigur că unii au donat mai mult, iar alţii mai puţin. Fiecare după posibilităţi. Becali, dacă-mi amintesc bine, a donat 2 milioane de euro când era încă în faza de proiect.

Nu este vina Bisericii că nu avem spitale. Este vina statului. Ştim bine că statul are acces la banii noştri pe care-i plătim în fiecare lună, și tot statul (guvernul) are responsabilitatea de a construi spitalele de stat și alte institute publice necesare unei societăţi (şcoli, etc). Nu Biserica. Despre orfelinatele, spitalele și şcolile gratuite de pe treptele bisericilor, care adăpostesc atâţea copii și oameni, nimeni nu vorbeşte... Acelea sunt susţinute tot de donaţiile oamenilor darnici, nu de stat. Nu de politicienii care dorm în scaune și nu ne investesc banii în ce avem nevoie.

Problema e la conducerea ţării, nu la Biserică. Oameni tot acuză în stânga și-n dreapta de zeci de ani, de ce credeţi că nu se schimbă nimic? Fiindcă poporul acuză cauza greşită și nu a ajuns la miezul problemei. Pe lângă asta, toată lumea se plânge și nimeni nu se mobilizează.
Din cauza oamenilor ca tine, care acuză fără să se informeze, s-a dus ţara asta de râpă. Credeţi tot ce vi se spune, tot ce auziţi la ştiri, fără să cercetaţi. Aruncaţi cu vorbe și jigniri, fără să vă documentaţi. Repetaţi automat aceleaşi lucruri pe care le-aţi auzit de o mie de ori spuse de alţii, fără să cautati să vă formaţi o opinie proprie.

În loc să încercaţi să defăimaţi biserica, mai bine aţi împărtăşi și altora învăţăturile ei: Dacă și-ar însuşi oamenii valorile morale care sunt promovate de biserică, n-ar mai fi corupţie în ţara asta, n-ar mai fi sărăcie, foamete, lipsuri. Ar avea fiecare cât i se cuvine, nu unii prea mult și alţii de loc. Iisus asta a spus mulţimilor: cât dăm altora, atât avem și noi în Împărăţia Cerurilor. Ne învaţă să ne dăm și haina de pe noi celui ce ne-o cere. Ne învaţă că să ne iubim aproapele ca pe noi înşine. Ne învaţā că prin apropierea de oameni ne apropiem și în de Dumnezeu. Că noi, până la urmă, n-am fi nimic fără oameni. Dacă am asculta aceste învăţături și dacă ne-am uni în loc să ne dezbinăm, dacă am lucra împreună pentru binele colectiv, în loc să lucrăm unul împotriva altuia pentru binele individual, altfel ar arăta ţara asta.

| capito a răspuns:

Nu are nici o legătura biserica cu spitalul doar ca atunci când ajungi sa fi internat in spital și in orele de vizita se mai strecoară câte unu de la casa copiilor altul surd unu mut și împarte pe la fiecare salon câte o iconița o cruciulița și și tu așa bolnav fiind zici hai sa iau și eu una poate ma fac sănătos și ai dai 5 lei iar el îl face semn ca nu, îți arată ca doar icoana e 5 lei daca vrei si cruciulița mai trebuie 5. E normal doar nu ai vrea sa ți le dea degeaba ca doar o parte din banii adunați merg la spital ca nu cred ca ai lasă sa între degeaba in spital, o parte merg la biserica cel care le împarte nu cred ca o face degeaba și uite așa se fac banii. Sa nu mai zic de aia de la servicii funerare care nu au nici ei legătura cu biserica dar îți fac oferte la sicriu prin spitale și persoana cu probleme de sănătate nici nu a murit. Noi astia ateii trebuie sa mergem la biserica sa ne rugam ca sa ne mai luminam ca ni sa întunecat mintea de la atâtea minciuni. Doamne ajuta pentru voi credincioșii ca noi păcătoșii ne descurcam și fără minuni

| raulgargan a răspuns:

Nu ma bucur de noua constructie, au cheltuit 120 de milioane de euro pe o catedrala... cu banii astia puteau construi o autostrada suspendata pe deasupra bucurestilui.