| raresrmz2001 a întrebat:

Salut prieteni. Recent am decis sa ma pocaiesc, iar duminica asta vreau sa merg la biserica, dar nu stiu care sunt normele de acolo. Trebuie sa vin cu iconita si crucea mea? Trebuie sa am vreo rugaciune invatata? Trebuie sa am bani la mine pentru popa? Va rog sa ma invatati.

5 răspunsuri:
| LupusDei1993 a răspuns:

Deci te-ai 'pocait' si nu stii chestiile de baze, mhm.
Practic trebuie sa renunti la tot ce inseamna traditie, fie catolica sau ortodoxa. Totul e pe principiul 'Sola Scriptura'.

| Irinel15123532 a răspuns:

Te felicit Rares, pentru decizia de a-L urma pe Domnul Iisus Hristos, nu este nevoie de cruciulita sau icoana ta, din cate stiu nici de bani, si nici rugaciune invatata, trebuie doar sa iei decizia.
Iti urez mult succes maine la biserica, te felicit si ma bucur foarte tare pentru alegerea ta.
Ma bucur foarte tare ca te preocupa acest lucru, vreau sa stii ca nu poti face nimic ca Dumnezeu sa te iubeasca mai mult de cat te iubeste acum, El deja te iubeste maxim, adica asa cum spune biblia ''te iubesc neconditionat' orice ai face tu, orice s-ar intampla, dragostea Lui Dumnezeu pentru tine va ramane aceeasi. Dar vezi tu, daca esti in apa, in mare, si cineva iti arunca colacul de salvare, nu esti salvat inca, potentialul de a fi salvat este acolo dar va trebui sa prinzi colacul si apoi vei fi salvat.
Vezi tu dragul meu prieten, acum 2000 de ani, Hristos a ales sa vina pe pamant si sa moara pentru mine si pentru tine, biblia spune ca Dumnezeu ne-a iubit si ne-a ales inainte de intemeierea lumii, inainte sa fie facut orice altceva, noi eram in dragostea Lui, deci nu am influentat cu nimic aceasta dragoste, prin simplul fapt ca nici unul din nou nu exista in acel moment.
Daca nu noi suntem cei care au influentat dragostea atunci, nu o putem influenta nici acum, dragostea Lui ramane aceeasi.
Noi nu putem comunica cu Dumnezeu pentru ca biblia spune ''suntem morti in pacate si nelegiuiri, aveti duhul mort'' noi cand ne nastem ne nastem cu o natura pacatoasa, duhul nostru este mort si nu putem comunica cu Dumnezeu, Dar, in momentul in care venim la Dumnezeu, ce inseamna a veni la El? Nu inseamna sa faci fapte marete, sa faci un ritual cu fapte, este nevoie doar sa te rogi Lui Dumnezeu, singura rugaciune pe care El o aude pana ce nu esti mantuit este cea in care strigi catre El si te pocaiesti, cere-i Domnului iertare pentru pacatelel tale, spune-i ca recunosti starea de pacat in care te afli si ca ai nevoie de El, ca crezi marturia scripturii, ca accepti moartea pe cruce a Domnului Iisus Hristos ca plata pentru toate pacatele tale, si IL accepti pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal si Domn al vietii tale. Din acel moment in care ti-ai pus increderea in El, El va avea grija de tine, te va indruma prin Duhul Sfant pentru ca pecetea mantuirii tale este Duhul Sfant in tine, si te va calauzi, te va incuraja in viata aceasta, iti va da putere sa treci peste orice situatie, te va intari din interior si te va binecuvanta asa cum nu iti imaginezi, si Domnul, ti-a promis imparatia, si acolo nu vei fi oaspece, trecator, paznic, vei fi mostenitor. Domnul Iisus este un prieten apropiat si vrea o relatie calda si personala cu tine, din momentul mantuirii tu poti vorbi cu Domnul in rugaciune, ii poti spune ce ai pe inima, tot ce te apasa, tot ce vrei sa faci in viitor, tot ce nu intelegi si vrei sa afli, Domnul este prietenul tau, care nu te judeca si nu te condamna cand vii sa ii marturisesti un pacat sau probleme personale, ci te ia in brate si te saruta, exact ca fiului risipitor.
Domnul este tata in primul rand, un tata isi protejeaza familia, vrea tot ce este mai bun pentru familia sa, cauta interesul tau si nu al sau. Domnul vrea tot ce este mai bun pentru tine si vrea sa te fereasca de rau, de suferinte si de durere, unele vin din pricina alegerilor si pactelor noastre, altele din lucrul altora, dar orice ar veni, Domnul te va intari din interior si te va scoate din orice situatie pentru ca este scris ''daca se intampla sa cada, nu va cadea de tot, pentru ca Domnul il tine de mana''. Dumnezeu doreste si vrea o relatie personala cu tine, te iubeste asa cum esti tu, te accepta asa cum esti, nu trebuie sa schimbi ceva si apoi sa vii la El, vino asa cum esti tu.
Va trebui sa citesti noul testament, acolo vei afla adevarul si modul in care va trebui sa te feresti de rau, Hristos spune ''veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi''
Care e adevarul?
Adevarul este ca Hristos a purtat pe cruce povara entru toate pacatele tale trecute, prezente si viitoare si esti socotit nevinovat, adevarul este ca Hristos sta la dreapta Tatalui si mijloceste pentru tine, este avocatul tau inaintea Lui Dumnezeu, adevarul este ca Dumnezeu te accepta si te iubeste asa cum esti, adevarul este ca Domnul ti-a pregatit un viitor luminos si un destin special pentru ca El are un plan cu fiecare dintre noi, adevarul este ca tu esti copilul Lui si vei fi mostenitor impreuna cu sfintii, adevarul este ca Dumnezeu nu te mai considera vinovat si te-a declarat neprihanit, adevarul este ca atunci cand vei muri, vei fi cu Dumnezeu pentru vesnicie in bucurie vesnica si Domnul spune ca vei sta pe scaunul Sau de domnie.
Citeste noul testament, roaga-te Domnului cu cuvintele tale, nu din cine stie ce carte, ci cu inima ta cu sinceritate si Domnul iti va raspunde, fa faptele bune si fereste-te de rau, din dragoste, nu din obligatie, iti spun inca de pe acum ca Domnul ne-a creat liberi, singura forma de slujire inaintea Lui Dumnezeu este din propria alegere si din dragoste, din libertate, daca facem voia Lui din obligatie si sila si cu fatarnicie, nu ne ajuta la nimic. Dragostea este cea mai mare porunca dintre toate, pentru ca biblia este scrisoarea de dragoste a Lui Dumnezeu pentru tine, si iti spune ''te iubesc, fiul meu''
iti voi recomanda niste videoclipuri, te rog sa le urmaresti, Domnul sa te binecuvanteze, te iubeste nespus de mult si vrea sa fii fiul Sau.

https://www.youtube.com/watch?v=gPbsBY-BWR4&t=2171s

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=2236s

https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY&t=1334s

| Steregoi a răspuns:

Invata-te singur si citeste Biblia. Lasa iconitele si pocaiala ipocrita.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Loool, acum iti consumi eseele si pe troli?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Cica citez " din cate stiu eu, nu trebuie sa dai bani"
Mincinosule, nu ti-ar fi rusine sa turui atata acolo si sa mai si minti baiatu laughing)

Asa e, bani nu trebuie sa dai.
Decat cand te insori, cand faci un botez, cand faci o pomana, cand vine popa sa-ti cante la mormantul unei rude decedate, cand platesti contributiile anuale la biserica, (ca alfel nu te mai cununa popa sau sa-i faca botez lu fiitu) cand vine popa cu boboteaza, cu colindul, cu capra si cu ce mai vine el, cand mori, cand ii dai un pomelnic cu dedicatii,
Sti cat costa un botez? 200 300£ happy ca altfel daca nu-l botezi, zice lumea ca-i pagan.laughing

La pocaiti e mai simplu, iti ia direct 10% din venituri, si daca mori, te ingroapa gratis laughing))