| tarik44 a întrebat:

Am observat ca in Romania exista certuri pe criterii ethnice & rasiale. Oamenii se cearta din cauza etniei sau a religiei.
Vreau sa stiu experientele voastre daca ati avut.
Argumentati.

Răspuns Câştigător
| eLPySum a răspuns:

Buna.
Eu cat eram in Romania, chiar daca religia mea era crestina-ortodoxa, nu ma duceam in fiecare Duminica la biserica, nu era genul meu sa tin toate sarbatorile, si ma spovedisem o singura data in viata cand eram mica ( atunci popa ma intrebase daca am postit si eu i-am raspuns tot cu o intrebare : ce e ala post?! ). Nici o data nu am postit in toata viata mea, desi ma inchin la Dumnezeu... si atat.Iar manastirile si bisericile le vad ca niste locuri turistice de unde imi place sa cumpar suveniruri.
Din cauza "comportamentului" meu, existau extra-credinciosi-sfanti care ma criticau si ma amenintau ca ma duc in iad, ca o sa mor de foame, ca o sa ma bata Dumnezeu si o sa imi dea stiu eu ce boala etc etc etc.( desi ma nascusem deja cu o malformatie la inima... deci sa inteleg ca stia ca nu o sa urmez aceasta credinta putin exagerata si m-a si pedepsit cum am venit pe lume?! ). Insa pe fata acestor extra-credinciosi-sfanti se vedea un fel de ura si agresivitate. Dar eu radeam la prostiile lor si ii iertam de fiecare data. Nu sunt nici ateu, cred doar intr-o divinitate superioara care ne-a creat.
Dupa ce m-am mutat in alta tara, am observat ca aceste conflicte nu prea exista. Am prieteni de toate etniile : catolici, budisti, musulmani, atei, etc etc etc, si mi se par toti foarte simpatici. Contrar Romaniei, aici religia ramane in sanul familiei, fiecare cu Dumnezeul lui sau nu, iar toata lumea se accepta si se intelege.
Concluzia, in RO exista o mare problema de "indobitocire" si "indoctrinare". Ori esti ca ceilalti, ori pleci!

17 răspunsuri:
| Zargzd a răspuns:

Puti a mandire si aroganta de la o posta. Si tot voi ipocritii predicati umilinta, ca vai doamne voi suntei oamenii lui Dumnezeu, voi suntei o specie aparte.
Ar trebuii sa iti fie mila de tine ipocrita mica.
Sincer toti suntei la fel, toti sunteti aroganti si plin de sine, dar nici nu e de mirare, cand voi visati noapte ca detineti adevarul suprem.

| Justrollin a răspuns:

Asa e copilul lui dumnezeu mai deschis la minte, dar ca fapt divers, nu mai incerca sa combini franceza cu romana, corect e vizavi, nu vis a vis.

Răspuns utilizator avertizat
| tarik44 explică:

Fiecare are dreptul sa creada ce vrea, in cine vrea. Dar in Romania se fac mari discriminari din privinta asta. Eu sunt musulman nepracticant si stiu asta pe pielea mea. Oricum nu le am cu religia. Am religia din familie.

| crisbens33 a răspuns:

Eu am avut un prieten pocait si eu sunt crestin ortodox iar eu ii spuneam ca cea mai buna religie este crestin ortodox el zicea ca pocaiti sunt cei mai buni iar uite asa neam tot certat si nu am mai trecut pe acolo de mult si acum imi e mila de el as vrea sa se faca si el crestin dar nu vrea >>>>>

| DragosConstantin a răspuns:

Ei bine intelepciunea voastra ce parere aveti despre persoane care nu cred in Dumnezeu si oricum la ce ai scris slabe sanse sa-i placa la Stapanul tau.Parerea mea despre tine este ca esti o persoana ipocrita si inraita.

| RAY a răspuns:

Am avut multe experiente negative cand mi-am exprimat ateismul, multi nu pot accepta ca nu crezi in cea ce cred ei si desigur jignirii, ura, negativitate, numai spun ca pocaiti mar arde pe rug ca sunt ateu, e greu e sa fi ateu intre crestinii

| Urzi23 a răspuns:

Am avut dreptate, deja au aparut ateii de servici, care croncane pe craca.Este mai sus un exemplar superb de ateu "bulibasul" lor, asta se plinge ca este grea viata de ateu intre crestini si se simte avariat mai are putin si da in dauna totala rolling on the floor. Ateiala sa, scuze domnia sa banuiesc cind merge pe strada, are in mina o plancarda pe care scrie cu litere mari de 0, 5 m "Sunt ateu" rolling on the floor, Poate are si 2-3 slujitori care merg inaintea lecticii (carata de 6 circasi atei) domnului ateu si striga din toti "borjocii" faceti loc trece maria sa "voievodul ateilor " zis "Tufan Pasa" Era pe undeva un post unde se aduceau date concrete, ca ateii sunt mai slabi de minte cam 10% fata de un crestin, lucru care se vede de la o posta citind ce ineptii au scris mai sus.Eu zic sa mai dati pe la scoala sa puneti mina pe carte ca dati de d,,,, cind vine bacul si parca bacul a sosit si ateii,,,,,,,,,,,,,,,, Puteti sa dati slujbe la antipa pina cadeti pe jos, puteti sa pupati moaste de gorile si urangutani pina vi se acreste ca ciuciu bac daca nu ai pus mina pe carte.Eu zic sa va faceti oameni de treaba si sa mai dati pe la scoala, ca spuneti numai prostii si rid aia mici de voi.

| Thunderstruck a răspuns:

Eu : sunt ateu.Crestin : esti prost ma, cum sa nu crezi in nimic, cine ne-a creat pe noi atunci? O sa ajungi in iad fraiere.

| danay72 a răspuns:

De exemplu nu toti oamenii ii suporta pe Martorii lui Iehova.Imi pare rau de acest lucru, pentru ca sunt judecati de ceilalati desi nu ii cunosc. Oricum, pentru noi asta nu e o problema, pentru ca Biblia spune ca vom fi urati din cauza numelui.Si asa e.Matei10:22

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Judeca omul, nu rasa!

| Anecherry a răspuns (pentru Urzi23):

Aoleu, dar tu esti frustrat tare.

| Urzi23 a răspuns (pentru Anecherry):

Anecherry a răspuns (pentru Urzi23):
Aoleu, dar tu esti frustrat tare.

Urzi23 in dialog :

Tare sunt dar unde vezi tu frustrarea, eu o las pe seama celor de mai sus, iar tu sa nu te mai bagi in gura oamenilor mari

| Anecherry a răspuns (pentru Urzi23):

Mari in inaltime sau unde?

| Anecherry a răspuns (pentru Urzi23):

De unde atata ura, bunule crestin?

| Urzi23 a răspuns (pentru Anecherry):

Eu zic sa te faci om de treaba si la culcare sa spui Tatal Nostru si sa te insemni cu Sf Cruce