| anonim_4396 a întrebat:

Daca ascult muzica de stil hip hop/rap crestin ortodox de exemplu ascult Pocaitii, este pacat? Eu consider ca nu dar vreau sa ma sfatuiesc si eu cu voi ca sa fiu sigur

20 răspunsuri:
| TheTigerX a răspuns:

Parerea mea ca nu..atat timp cat nu te face sa pacatuiesti de ce ar fi o problema?

Răspuns utilizator avertizat
| yuukary a răspuns:

Nu, am ascultat abia acum o melodie de pocaitii dezvaluiri si iti spun sigur ca nu e pacat as putea spune ca este muzica religioasa doar ca adaptata la vremurile noastre... astfel de melodii te face sa constietizezi pacatele si raul din jurul tau cum sa fie pacat?
k-gula-10 porunci si inca cateva de genul asta ascult si eu ~.~

| OmuFoarfeca a răspuns:

Daca vrei despre credinta ai putea incerca :
DMX-Lord give me a sign
DMX -A minute for your son
(daca intelegi ceva in engleza)
Din Romania ai putea incerca Cedry2k

| Miauti a răspuns (pentru the2k):

Asculta:
White Metal
Rock crestin

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Cum sa fie pacat?
Uite:
http://www.youtube.com/watch?v=POZwlATTQ_g

Asa se foloseste talentul de rap pentru a Il slavi pe Dumnezeu.

Adica,Il lauzi pe Dumnezeu prin asta, daca canti melodii gen muzica usoara, bisericeasca, de orice tip(dar nu prea cred ca si scream rock-ul), nu e nici o problema.O zi buna!

| yuukary a răspuns:

Toata lumea pacatuieste, mai bine zis stacnam in pacat si sa stiu ca muzica asta nu-l batjocureste nu toata, poate interpreti il urasc il neaga si o gramada dar sa stii ca nu si melodiile lor pe mine ma linistesc ma calmeaza imi aminteste ca doamne doamne e acolo si nu trebuie sa fac prostia care imi trevce in acel moment prin cap...
As putea spune ca ma salveaza de multe pacate. Poate tie nu-ti place dar pe mine ma saveaza de lumea rece si rea cu care traisc...

| clorhidrat a răspuns:

Muzica nu conteaza ci versurile conteaza; ce mesaj iti transmit? sa ii dai in cap la vecinu sau sa te bucuri de viata.

| OOOLEOOO a răspuns:

Pacat sa asculti o lauda adresata zeului tau?

Nu prea cred.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

E tot lauda.Crezi ca lui Dumnezeu ii pasa ca tu ii canti in genul popular sau rap sau bisericesc sau usor sau pop sau eu mai stiu ce gen? E tot lauda.Ei poate nu pot sa cante bisericesc sau usor, si au talentul de a canta rap.De ce le-a mai dat Dumnezeu talentul acesta daca este pacat sau neplacut Lui sa-l foloseasca? Dumnezeu nu da daruri aproasta.happy

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Cu ce sa va pacalesc? Il laudam pe Dumnezeu cum putem, fiecare dupa talentul si puterile sale.Nu ai inteles ceea ce am vrut eu sa zic.Nu numai muzica bisericeasca este pentru Dumnezeu!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Dar eu cred ca este mai atractiv hip-hop-ul decat bisericeasca.Trage la tineri!happy

| yuukary a răspuns:

Frate, nu-mi spune mie sa il caut pe Dumnezeu el face parte din viata mea de mult caci el imi este singurul parinte pe care il mai am... si daca vrei sa stii nu mi-au placut niciodata paraziti, insa mai ascult si alceva majoritatea melodii vechi precum odata am ucis o vrabie, Moartea Caprioarei de Nicolae Labis si o gramada
OCHELARI DE CAL ai prins faza cu hip hop=muzica vulgara si nu mai vezi ca exita si melodii care il lauda pe Dumnezeu
Si iti mai spun un lucru eu inainte ascultam hip pop-ul toata ziua asa am reusit sa invat cele 10 porunci si multe alte chesti bune...
Nu neg in jur de 95% din cazuri acest gen de muzica provoaca stari de nervozite oboseala si caracter prost dar nu toata!

| yuukary a răspuns:

Acum am citit ce ai conversat cu GodYouLoveLitTheStarryNightKingOfAgesJesusChrist si inteleg in mare la ce te referi totusi daca imi este permis sa spun am invatat la scoala ca in religia crestin ortodoxa nu se canta cu instrumente doar cu vocea caci aceasta este considerata instrmentul suprem si fiind un subiect relaxand si usor de inteles am vorbit mult pe aceasta tema insa nu mi-am auzit nuci odata profa sa spuna ca doar muzica religiasa este placeta lui Dumnezeu ea se exprima astfel "muzica ce-L lauda pe Dumnezeu" deci ori ce stil de muzica...

| Caprescu_Andreea_1998 a răspuns:

Sincer si eu mi -am pus intrebarea asta. daca hip gop -ul este crestin, depinde inainte credeam ca este, dar am aflat de cateva zile ca nu este crestinsadunele melodii chiar spun adevarul dar ele nu sunt potrivite pentru a inalta numele Domnului sau al luda asta este parerea mea...nu stiu, dar hip hop-ul nu este acceptat de catre biserica si nu de toti oameni uni ascult alti nu, fiecare cum crede, dar nu este crestin, unele versuri sunt prea urate chiar daca ele sunt adevarate, aceasta este parerea mea fiecare face cum crede dar asa am aflat eu si asa cred

| Crestin_Ortodox_1988 a răspuns:

Doamne ajuta! Cel mai bine este sa iti gasesti un duhovnic ortodox si el te va lamuri in aceasta problema si in multe altele.este o intrebare delicata care necesita un raspuns de la un om in masura(un duhovnic).

| Ioan29 a răspuns:

Https://youtu.be/1auSg1Mg0xs
Asculta melodia asta, Hip Hop Crestin
E ft tare...

| Catalin_Raducan_Fcsb_1995 a răspuns:

Parazitii sună foarte bine.Sau daca vrei ceva mai cu mesaj Nimeni Altu

| Catalin_Raducan_Fcsb_1995 a răspuns (pentru Crestin_Ortodox_1988):

Parera mea este că trebuie să asculti ce vrei, nu trebuie să ii ceri parerea nimaniu.