| Axel22 a întrebat:

Vreau sa-mi dati si mie versetele din biblie unde scrie ca preotul are dreptul sa-ti dea Canon.

Răspuns Câştigător
| Exilee a răspuns:

Poftim? Da, este esential acets lucru. Oricum, daca interpretarile celor de alte religiiratacite ( in special noilor "religii" crestine aparute si ceea ce evident sunt false deoarece exista UN SINGUR DUMNEZEu, deci o SINGURA CREDINTA este si absolut sigur ca trebuie sa exista o "sfanta soborniceasca si apostoleasca biserica").

Ce este preotul? Preotul este considerat ca un uns al Domnului. Canonul este dat de preot ca un fel de nu pedeapsa, ci LEAC pentru SUFLET> NU este PEDEAPSA DIN CONTRA! Daca iti indeplinesti canonul cu evlavie, intelepciune si cu dragoste, fara a carti impotriva nimanui, cu atat mai mult se va bucura Dumnezeu de tine.

Si postul trebuie facut cu intelepciune si dragoste. Trebuie sa stii ca nu este decat ca o pregatire sufleteasca, o hrana pentru suflet.

blog-ul ortodox http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com iti oferi cu siguranta rapsunsuri la intrebarile tale

"Un credincios l-a întrebat pe duhovnicul său: „Cum aş putea, părinte, să scap de murdăria păcatelor? Că mă lupt mereu şi nu ştiu cum să scap. „Duhovnicul îi dădu pilda aceasta: „Ai văzut, fiul meu, cărbunele cât este de negru?! Poţi să-l speli pe deasupra cu orice fel de săpun, poţi să-l freci cât vrei cu orice fel de soluţie, cărbunele tot negru rămâne; când însă îl bagi în foc îşi aprinde negreala, se face şi el frumos, alb şi roşu, ca şi focul. Aşa este, dragul meu, şi cu murdăria păcatelor noastre. Suferinţa postului, a metaniilor, a durerilor şi a ostenelilor de tot felul, lacrimile şi căinţa din inimă, acestea înseamnă focul care curăţesc. Numai aşa sufletul omenesc se albeşte şi se înfrumuseţează!" Creştinul mulţumi preotului duhovnic, luă hotărârea să-i urmeze sfatul şi aşa s-a curăţit de murdăria păcatelor. De aceea canonul şi sfatul dat la sfânta spovedanie de un preot iscusit are o mare valoare pentru iertarea păcatelor."

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu scrie nici unde asa ceva.

| milan9 a răspuns:

Indiferent care este "canonul" dat la spovedanie, niciodată acesta nu e o pedeapsă ci formă de terapie ce îl va ajuta pe credincios să lupte mai eficient cu păcatul în vederea părăsirii lui...

| celmaibun1 a răspuns:

Ti as fi dat versete din biblie dar vad ca deja ai dat funda cuiva care nu ti a raspuns la intrebare. te las atunci pe tine sa cauti singurel.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

În Biblie nu scrie nicăieri despre acest lucru.

Cele bune!

| milan9 a răspuns (pentru Exilee):

Fain raspunsul :)
"Ce este preotul? Preotul este considerat ca un uns al Domnului. Canonul este dat de preot ca un fel de nu pedeapsa, ci LEAC pentru SUFLET> NU este PEDEAPSA DIN CONTRA! Daca iti indeplinesti canonul cu evlavie, intelepciune si cu dragoste, fara a carti impotriva nimanui, cu atat mai mult se va bucura Dumnezeu de tine.

Si postul trebuie facut cu intelepciune si dragoste. Trebuie sa stii ca nu este decat ca o pregatire sufleteasca, o hrana pentru suflet.

blog-ul ortodox http://luminapentrucandeladinsuflet.wordpress.com iti oferi cu siguranta rapsunsuri la intrebarile tale

"Un credincios l-a întrebat pe duhovnicul său: „Cum aş putea, părinte, să scap de murdăria păcatelor? Că mă lupt mereu şi nu ştiu cum să scap. „Duhovnicul îi dădu pilda aceasta: „Ai văzut, fiul meu, cărbunele cât este de negru?! Poţi să-l speli pe deasupra cu orice fel de săpun, poţi să-l freci cât vrei cu orice fel de soluţie, cărbunele tot negru rămâne; când însă îl bagi în foc îşi aprinde negreala, se face şi el frumos, alb şi roşu, ca şi focul. Aşa este, dragul meu, şi cu murdăria păcatelor noastre. Suferinţa postului, a metaniilor, a durerilor şi a ostenelilor de tot felul, lacrimile şi căinţa din inimă, acestea înseamnă focul care curăţesc. Numai aşa sufletul omenesc se albeşte şi se înfrumuseţează!" Creştinul mulţumi preotului duhovnic, luă hotărârea să-i urmeze sfatul şi aşa s-a curăţit de murdăria păcatelor. De aceea canonul şi sfatul dat la sfânta spovedanie de un preot iscusit are o mare valoare pentru iertarea păcatelor."

| milan9 a răspuns:

IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

(taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)."