| anonim_4396 a întrebat:

Care sun asemanarile dintre Crestinism si Ateism?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Exista oare asemanari? E buna intrebarea.

Crestinismul presupune la baza credinta in Dumnezeu. Ateismul e un concept ce presupune ca adeptii lui nu cred in existenta lui Dumnezeu. De fapt nu cred in existenta nici unui zeu tocmai asta e amanuntul pe care multi il sar cu vederea. Ateii nu cred in absolut nici un zeu nici macar in cei antici.

Nu exista a "crede" in stiinta. Stiinta e un ansamblu de cunostinte din diverse domenii acumulate prin cercetarea fenomenelor si desprinderea unor concluzii. Oricum lucrurile sunt mult mai complexe insa stiinta nu e ceva in care sa crezi.

Stiinta a cercetat si descoperit compozitia apei de exemplu. Nu poti sa crezi sau sa nu crezi in compozitia apei, ea exista, e palpabila si compozitia se poate demonstra si observa prin diverse procedee.

Existenta lui Dumnezeu insa nu poate fi deocamdata demonstrata si observata cu certitudine prin nici un procedeu, daca s-ar fi putut n-am mai fi vorbit despre asta.

A spune ca sunt asemanatoare pentru ca ambele sunt conceptii e gresit imi pare rau, e ca si cum ai spune ca fumatul si ganditul sunt asemanatoare fiindca sunt ambele activitati fizice.

Nu-mi dau seama daca exista astfel de asemanari, mi-ar fi placut sa pot spune ca stiu una.

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu exista asemanari.

NOname
| NOname a răspuns:

Faptul că amândouă sunt concepte umane.

În altă ordine de idei, care sunt asemănările dintre fumat (de Kent) şi nefumat, alcoolism şi lipsa dependenţei de alcool, fascism şi lipsa fascismului...?

| RAY a răspuns:

Ateismul e o lipsa de teism,nu presupune credinta,religie, ritualuri, grupuri, etc iar a fi agnostic inseama lipsa cunoasteri despre teism tot un fel de teism
ateismul este egal cu agnosticismul iar teismul este opusul ateismului, nu are nici o legatura ateismul cu stiinta, inseamna doar a nu crede in zeii atata tot

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Amandoua au adepti

| PedoBarbie a răspuns:

Ambele sunt concepte.
Creştinismul e o religie, ateism înseamnă nereligie.

| ErrorFound a răspuns:

Ateism(a+theos-fara religie).
Crestinismul e o religie.
Trage concluziile...
Nu exista asemanari in afara de cele la nivel obviu. Au adepti, sunt...culte, sa le spunem, etc...
Si inca ceva: ateismul nu inseamna sa crezi in stiinta.
Exista atei care aleg stiinta ca o varianta, dar exista si atei pe care-i doare undeva de toata treaba asta si vor sa-si traiasca viata.

Mare parte din cei de pe acest site sunt crestini, habar n-au cu ce se "mananca ateismul".

NoName ti-a dat un raspuns bun, M25M,
RAY23TM...si Inferno. Adica fix cativa atei si niste oameni cu cap(nu cunosc afilierea lui NoName sau pe-a lui Inferno).

Imi cer scuze celor care raspund dupa mine, sa nu spuneti ca va discreditez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crestinii cred, dar practica doar duminica si de sarbatori. festinuri, nu credinta.iar ateii nu cred, dar se intereseaza si sant avizi de Dumnezeu si cunoastere a lui.nu stiu de ce.o fi nevoia si-i simt lipsa.le e frica de singuratate, au frica in oase, si groaza de infinit? habar nu am.cam asta e.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Crestinii saruta mai bine.

| LeeMinHo00 a răspuns:

Nu sunt asemanari.

| SarahAviva a răspuns:

Ateismul este exact opusul crestinismului. Crestinii au o anumita credinta, cand ateistii cred in propriul sau Dumnezeu. Un ateu poate deveni crestin si invers.

| AlexSeNNNzor a răspuns:

Nu sunt, sa fii ateu inseamna sa crezi in stiinta... cauta si tu pe google daca ai tema sau ceva.

| suffarstar a răspuns (pentru AlexSeNNNzor):

"sa fii ateu inseamna sa crezi in stiinta "
Si crestinii nu cred in stiinta? Tu ai auzit de Isaac Newton?
Toata lumea crede in stiinta. Nu ai cum sa crezi ca stiinta nu exista. E ca si cum ai incerca sa nu crezi in mancare.
Diferenta dintre atei si crestini e ca crestinii cred in Dumnezeu.

| M25M a răspuns (pentru AlexSeNNNzor):

Sunt crestini care cred atat in Dumnezeu cat si in stiinta (evolutionism, gravitatie.)