| anonim_4396 a întrebat:

Care sun asemanarile dintre Crestinism si Ateism?

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Exista oare asemanari? E buna intrebarea.

Crestinismul presupune la baza credinta in Dumnezeu. Ateismul e un concept ce presupune ca adeptii lui nu cred in existenta lui Dumnezeu. De fapt nu cred in existenta nici unui zeu tocmai asta e amanuntul pe care multi il sar cu vederea. Ateii nu cred in absolut nici un zeu nici macar in cei antici.

Nu exista a "crede" in stiinta. Stiinta e un ansamblu de cunostinte din diverse domenii acumulate prin cercetarea fenomenelor si desprinderea unor concluzii. Oricum lucrurile sunt mult mai complexe insa stiinta nu e ceva in care sa crezi.

Stiinta a cercetat si descoperit compozitia apei de exemplu. Nu poti sa crezi sau sa nu crezi in compozitia apei, ea exista, e palpabila si compozitia se poate demonstra si observa prin diverse procedee.

Existenta lui Dumnezeu insa nu poate fi deocamdata demonstrata si observata cu certitudine prin nici un procedeu, daca s-ar fi putut n-am mai fi vorbit despre asta.

A spune ca sunt asemanatoare pentru ca ambele sunt conceptii e gresit imi pare rau, e ca si cum ai spune ca fumatul si ganditul sunt asemanatoare fiindca sunt ambele activitati fizice.

Nu-mi dau seama daca exista astfel de asemanari, mi-ar fi placut sa pot spune ca stiu una.

13 răspunsuri:
| AlexSeNNNzor a răspuns:

Nu sunt, sa fii ateu inseamna sa crezi in stiinta... cauta si tu pe google daca ai tema sau ceva.

| SarahAviva a răspuns:

Ateismul este exact opusul crestinismului. Crestinii au o anumita credinta, cand ateistii cred in propriul sau Dumnezeu. Un ateu poate deveni crestin si invers.

| suffarstar a răspuns (pentru AlexSeNNNzor):

"sa fii ateu inseamna sa crezi in stiinta "
Si crestinii nu cred in stiinta? Tu ai auzit de Isaac Newton?
Toata lumea crede in stiinta. Nu ai cum sa crezi ca stiinta nu exista. E ca si cum ai incerca sa nu crezi in mancare.
Diferenta dintre atei si crestini e ca crestinii cred in Dumnezeu.

NOname
| NOname a răspuns:

Faptul că amândouă sunt concepte umane.

În altă ordine de idei, care sunt asemănările dintre fumat (de Kent) şi nefumat, alcoolism şi lipsa dependenţei de alcool, fascism şi lipsa fascismului...?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crestinii cred, dar practica doar duminica si de sarbatori. festinuri, nu credinta.iar ateii nu cred, dar se intereseaza si sant avizi de Dumnezeu si cunoastere a lui.nu stiu de ce.o fi nevoia si-i simt lipsa.le e frica de singuratate, au frica in oase, si groaza de infinit? habar nu am.cam asta e.

| M25M a răspuns (pentru AlexSeNNNzor):

Sunt crestini care cred atat in Dumnezeu cat si in stiinta (evolutionism, gravitatie.)

| RAY a răspuns:

Ateismul e o lipsa de teism,nu presupune credinta,religie, ritualuri, grupuri, etc iar a fi agnostic inseama lipsa cunoasteri despre teism tot un fel de teism
ateismul este egal cu agnosticismul iar teismul este opusul ateismului, nu are nici o legatura ateismul cu stiinta, inseamna doar a nu crede in zeii atata tot

| Inferno a răspuns:

Nu exista asemanari.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Amandoua au adepti

| LeeMinHo00 a răspuns:

Nu sunt asemanari.

| ErrorFound a răspuns:

Ateism(a+theos-fara religie).
Crestinismul e o religie.
Trage concluziile...
Nu exista asemanari in afara de cele la nivel obviu. Au adepti, sunt...culte, sa le spunem, etc...
Si inca ceva: ateismul nu inseamna sa crezi in stiinta.
Exista atei care aleg stiinta ca o varianta, dar exista si atei pe care-i doare undeva de toata treaba asta si vor sa-si traiasca viata.

Mare parte din cei de pe acest site sunt crestini, habar n-au cu ce se "mananca ateismul".

NoName ti-a dat un raspuns bun, M25M,
RAY23TM...si Inferno. Adica fix cativa atei si niste oameni cu cap(nu cunosc afilierea lui NoName sau pe-a lui Inferno).

Imi cer scuze celor care raspund dupa mine, sa nu spuneti ca va discreditez.

| PedoBarbie a răspuns:

Ambele sunt concepte.
Creştinismul e o religie, ateism înseamnă nereligie.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Crestinii saruta mai bine.