| SaveTheNature a întrebat:

Se considera ca majoritatea credinciosilor sunt "prosti sau indoctrinati,naivi si au in general un iq scazut.
Totusi stim ca exista si oameni foarte inteligenti,oameni de stiinta chiar, si unii dintre acestia chier provin din parinti atei.
Exista acesti oameni, culti, studiati etc, care totusi marturisesc credinta lor in Dumnezeu.
Ce parere aveti despre acestia? se prefac ca sunt destepti cand de fapt ei sunt prosti?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este gresit sa judeci pe cineva dupa religie. Nu credinta face diferenta. Fiecare om se naste cu un bagaj genetic.Pot sa aiba teistii iq-ul mai mare, pot sa-l aiba ateii, oricum nu e relevant. Poti sa ai nivelul de inteligenta ridicat chiar daca esti crestin sau ateu.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Este amuzant, va plangeti ca sunteti considerati indoctrinati.dar niciodata nu vorbiti despre insultele pe care le scoateti celor care ii considerati ''inferiori''.

Răspuns utilizator avertizat
| CryChristiAN a răspuns:

Crestinii in nici un caz nu au iq scazut.Toti oamenii de stiinta (sau aproape toti) cred in Domnul Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| comandamente a răspuns:

Ai grija ce scrii, si nu amesteca inteligenta cu antelepciunea, pentru. ca frica este Dumnezeu este anceputul antelepciuni.
gresit gandesti din start, nu anseamna sunt prost daca nu am facultati sau doctorate, imi pare rau dar tu nu judeci lucrurile normal.