| SaveTheNature a întrebat:

Se considera ca majoritatea credinciosilor sunt "prosti sau indoctrinati,naivi si au in general un iq scazut.
Totusi stim ca exista si oameni foarte inteligenti,oameni de stiinta chiar, si unii dintre acestia chier provin din parinti atei.
Exista acesti oameni, culti, studiati etc, care totusi marturisesc credinta lor in Dumnezeu.
Ce parere aveti despre acestia? se prefac ca sunt destepti cand de fapt ei sunt prosti?

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Este gresit sa judeci pe cineva dupa religie. Nu credinta face diferenta. Fiecare om se naste cu un bagaj genetic.Pot sa aiba teistii iq-ul mai mare, pot sa-l aiba ateii, oricum nu e relevant. Poti sa ai nivelul de inteligenta ridicat chiar daca esti crestin sau ateu.

Răspuns utilizator avertizat
| CryChristiAN a răspuns:

Crestinii in nici un caz nu au iq scazut.Toti oamenii de stiinta (sau aproape toti) cred in Domnul Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Este amuzant, va plangeti ca sunteti considerati indoctrinati.dar niciodata nu vorbiti despre insultele pe care le scoateti celor care ii considerati ''inferiori''.

Răspuns utilizator avertizat
| LegionarulRoman a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Da,insa in timp ce inteligenta ateilor duce la moarte spirituala(exemplul ateilor "super dotati" gen cei care se uita la Discovery), cea a crestinismului duce la fericire! Da, nu trebuie sa lupti cu celelalte religii (cum fac islamicii), dar trebuie sa-ti sustii credinta in fata altor credinte(sa sustii ca esti ortodox si ca esti mandru de asta, in fata unui islamic sau orice alta religie)

Răspuns utilizator avertizat
| LegionarulRoman a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Pe la mine acasa, au trecut adesea pocaiti, care incercau sa ma converteasca.Nu m-am luat in gura cu ei ci am participat la o discuti in care imi sustineam credinta ordodoxa( lucru pe care poti sa il faci abia dupa ce citesti multe vieti de sfinti,documentare, vezi videoclipuri, citesti istoria altor religii ca sa vezi de unde provin), lasandu-l pe interlocutorul meu cu gura cascata cand ia-m zis :"Voi nu vedeti ca toate sectele au aparut din romano-catolicism, nu din ortodoxism!". Sunt sustinatorul ideii ca romano-catolicii sunt schismaticii(nu ortodocsi cum sustin ei)lucru demonstrat la Sinoadele Ecumenice+ca nu sunt de acord cu"infailibilitatea" papei!

| 1dintrevoi a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Sinoadele Ecumenice nu pot demonsta nimic. In primul rand pentru ca nu toate sunt recunoscute de toate cultele. Biserica Catolica recunoaste toate conciliile, in schimb, cea Ortodoxa, nu. Este doar cuvantul uneia impotriva alteia. La fel cum fiecare mama isi lauda copilul. Ai grija ce conotatie ii oferi cuvantului "secta"! Daca esti baiat destep si gandesti putin, o sa-ti dai seama ca si ortodoxia ta este tot o secta... Tu zici ca sectantii sunt cei care se desprind din catolicism. Ia pune goagalu' la treaba si vezi de unde s-a desprins ortodoxia ta! Iudaismul este cel care i-a dat nastere! Ori tu nu te-ai prins nici acum ca Iisus a fost ucis de propriul sau popor? Si crestinismul a fost mai intai tot o secta (cum fiecare religie a fost la inceput), asa ca fii mai atent si nu te grabi sa-i condamni/judeci pe altii!

Răspuns utilizator avertizat
| comandamente a răspuns:

Ai grija ce scrii, si nu amesteca inteligenta cu antelepciunea, pentru. ca frica este Dumnezeu este anceputul antelepciuni.
gresit gandesti din start, nu anseamna sunt prost daca nu am facultati sau doctorate, imi pare rau dar tu nu judeci lucrurile normal.