| CIVIC1 a întrebat:

Se mai poate afirma despre un baiat/barbat care isi supune prietena/, sotia la perversiuni sexuale ca o mai iubeste si respecta in aceste conditii in care o trateaza ca pe o carpa sau pres?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Perversiunile sexuale sunt o dovadă că dragostea a dispărut.
Dacă cel pervers nu își supune Duhului Sfânt firea lui pământească cu patimile și poftele ei, nu doar că se va chinui toată viața așa, dar la final va pierde și viața veșnică.
Firea pământească trebuie răstignită zi de zi.
La oameni lucrul acesta este cu neputință. Dar la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putință.

4 răspunsuri:
| IonelaIasmina a răspuns:

Clar NU!
Că tot ai postat la categaria "religie", am să-ți vorbesc din perspectiva "religiei".
1. Femeia a fost creată de Dumnezeu din coasta lui Adam, asta însemnând să fie toată viața protejată de el, în niciun caz tratată ca pe o cârpă.
2. Bărbatul a fost creat să-și iubească femeia cum a iubit Hristos biserica. Femeia a fost creată să fie "supusă" bărbatului. "Supusă" în ce sens? Să îl iubească la fel de mult, și să asculte de el PRIN CREDINȚĂ. Cu siguranță nu a fost creată ca să fie obligată/supusă bărbatului când îi cere așa ceva, cu atât mai mult, AȘA CEVA FIIND PĂCAT.
3. (asta fără perspectiva religiei, dacă vrei) Gândește-te puțin. Cum poți să spui că iubești o femeie, dacă tu, ca bărbat, o consideri wc-ul tău, și o tratezi ca pe o ultimă curwă?
Deci nu, nu poți spune că îți iubești femeia, bătându-ți joc de ea.

| CIVIC1 explică (pentru anonimg):

Pot fi de acord cu dvs. cand spuneti ca perversiunile sexuale sunt un semn ca dragostea a disparut.

| CIVIC1 explică (pentru IonelaIasmina):

Pot fi de acord cu ceea ce afirmati in mesajul dvs.

| T0Teu a răspuns:

Nu. E o bataie de joc, nu dragoste