| Caponel98 a întrebat:

Se spala DE MANA in zi de sarbatoare. Vreau raspuns rapid. FUNDA

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

În zilele de sărbătoare legală nu se lucrează, cu excepția unităților sanitare și a celor de alimentație publică, precum și a unităților în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită procesului de producție sau specificului activității.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/......m%C3%A2nia

10 răspunsuri:
| GhostForest a răspuns:

NORMAL ca NU. Uita-te si tu pe calendar crestin ortodox

| Karinna1 a răspuns:

NU ca de aceea e Sarbatoare! sa nu lucrezi!happy spala si tu in timpul saptamanii! happy

| MrAngelus a răspuns:

Normal ca nu. In zi de sarbatoare nu se munceste.

| NuDauFunda a răspuns:

Da, daca speli in zi de sarbatoare te trece God in condica si ajungi in iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dar e pacat mai mare sa umbli rapanos

| DorelSudoru a răspuns:

Nu,stam jegosi ca asa vrea doamne-doamne

| Raniia a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si Cuvantul este Adevarul si ne spune ca singura zi in care sa nu lucram este duminica;

| trolololo a răspuns (pentru Raniia):

As vrea sa vad reacția ta când o sa ai nevoie de o pâine duminica și toate magazinele sa fie închise. Si sa îți fie foarte foame.

| danay72 a răspuns:

Poti sa speli cand vrei, aceste sarbatori sun puse de oameni, in Biblie nu gasesti asa ceva.

| Raniia a răspuns (pentru trolololo):

Ma refeream la intrbarea respectiva, sa nu speli de mana, sa nu maturi.Si Domnul Isus cand a trecut,intr-o zi de Sabat,prin lanurile de grau,Ucenicii Lui smulgeau spice de grau si le frecau cu mainile,si le mancau. Unii dintre Farisei le-au zis:,,Pentruce faceti ce nu este ingaduit sa faceti in ziua Sabatului?''Isus le-a raspuns:,,Oare n-ati citit ce a facut David,cand a flamanzit el,si cei ce erau impreuna cu el? Cum a intrat in Casa lui Dumnezeu,a luat painile pentru punerea inaintea Domnului,a mancat din ele,si a dat si celor ce erau cu el, macar ca nu era ingaduit sa le manance decat preotii?''Si le zicea:,, Fiul omului este Domn chiar si al Sabatului''.