| Fatamuntilor a întrebat:

Sper sa fi nimerit categoria(daca nu,rog un moderator sa mi-o mute,pentru a fi in,,legalitate"
Ce parere aveti de vraji,blesteme,farmerce? De ce credeti ca tot mai multe persoane apeleza la vrajitoare pentru a-si rezolva probleme.Si tot timpul pe bani grei! E CORECT ca vrajitoarele sa profite de naivitatra,, prostului" (ati vazut ce palate au?)
Mai nou am auzit ca si unii preoti se ocupa dezlegari de blesteme.Are vreo relevanta fata de invataturile crestine? Sau mai rau...le invoca.(blestemele).Ce ziceti?

47 răspunsuri:
| Syela a răspuns:

Cred ca vrajile si tot ce tine de ele concureaza cu succes la cea mai buna metoda de a stoarce fraierii de bani.

| Delmoniko a răspuns (pentru Ben00):

Andrei, esti preot? Ce alte belele mai fac preotii? Hmmm, sa vedem....sunt curvari, pedofilii, homosexuali, obsedati sexual, diagnosticati cu episoade psihotic cu sindrom schizophrenic mistic, fura cat pot, nu platesc impozit statului. Vrei sa mai scriu? Pentru mine si pentru oamenii logici, sanatosi la cap, preotii sunt pe aceeasi scara cu tigancile vrajitoare. Profita de prostia crestinilor. Nu vei vedea un ateu, un gnostic, un Satanist, un Buddhist sau orice alte secta sau religie apeland la vrajitorie in acelasi fel in care o fac crestinii. De ce? Sunt nesiguri, sunt frustrate si pana la urma e logic. De ce? E o religie fara fundament, mult prea teoretica, care nu adduce nici macar acea alinare despre care se vorbeste atat de mult. Omul se revolta in interior, dar e prea prost sa recunoasca adevarul. Nu exista zei, exista doar oameni sufficient de destepti sa-i inventeze, sa-i stapaneasca si sa profite de pe urma lor.

| Delmoniko a răspuns (pentru sublime89):

Nu e loc pentru scoli, pentru educatie, pentru cultura, pentru stiinta, pentru educatie sexuala in scoli, pentru multe altele. Asa ca ce te face sa crezi ca cineva va misca vreun deget? Daca iei bugetul functionarilor publici (si aici incluzi senat, parlament si toti labagii care traiesc degeaba) si pe cel dedicat bisericii poti face multe adaposturi pentru saraci in tara asta, aziluri, case maternale, fundatii de ajutorare, scoli samd. Dar lumea asta care crede in Dumnezeu e prea proasta ca sa vada asta. Mai bine ne rugam unuia invizibil. Lumea doarme, iar altii fac bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit si eu despre dezlegari, dar nu prea stiu ce inseamna ca n-aam avut ocazia sa ma dezleg de nimic. o fi o chestie placebo. nu stiu daca e buna sau rea. atata vreme cat nu afecteaza
e nimeni moral sau material cred ca e ok

| Ben00 a răspuns (pentru Delmoniko):

Eu eram intr-o discutie cu doamna care a pus intrebarea, si care pretinde ca nu este anticrestina sau satanista ca tine.
Nu sunt preot, iar cei pe care ii cunosc, nu fura, nu sunt obsedati si sunt mai buni ca mine si ca tine.
PS Nu te-am intrebat nimic pe tine, i-am atras atentia doamnei ca nu se comporta ca o crestina; loveste in biserica, dupa cum a recunoscut, cand sunt destui satanisti si sectanti care sa o faca. Si ca dovada ai aparut din ceata, fara sa te fi invitat nimeni.

| Delmoniko a răspuns (pentru Ben00):

Mai pisi, am zis eu ca-s satanist? Stii ce inseamna asta? De unde stii cine e mai bun ca mine? Poate sunt incarnarea lui Buddha pe acest pamant. N-ar trebui sa-mi pupi picioarele. Si ce te pasa pe tine daca biserica e "atacata"? E o institutie a unor ratati care mananca... Intelegi? Cu asta se ocupa. Iar tu esti un alt pupincurist? Intrebarea e de ce?

| Fatamuntilor explică (pentru Ben00):

Andrei..usurel! Recunosc ca exista preoti cinstiti! Si biserici care isi inteleg menirea.
Eu mi-am permis sa fac fac o comparatie intre numarul de biserici (plus cele care se costruesc, si se vor costrui) comporativ cu numarul de scoli sau spitale.
Intr-un stat, fie el si crestin, cetatenii au nevoie pe langa credinta si de sanatate sau educatie.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Prosti pentru prosti imi bag ceva in vrajitoarele astea ca sunt doar niste draci

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Buna seara. Daca luam lucrurile din punct de vedere biblic, si daca credeti, daca aveti Biblia si doriti sa cititi in: Deuteronomul 18:9-13. Asa, este scris caci sunt lucruri dezgustatoare inaintea lui Dumnezeu, pentru ca El pretinde de la inchinatorii Sai devotiune exclusiva,.Dar daca privim lucrurile din punctul de vedere al lumii instrainate de vointa placuta lui Dumnezeu, acolo este permis orice lucru dezgustator, pentru ca astfel de oameni sunt lipsiti de pietate, nu-i intereseaza calea lui Dumnezeu, ci-si cauta propriile placeri, merg potrivit firii lor, potrivit autoritatii aerului care le orbeste mintea.Biblia ii numeste fii neascultarii, este potrivit sa nu ne numaram printre ei. Dupa cum ati spus, preotii fac astfel de lucruri, pentru ca este o modalitate usoara de a castiga veniturii substantiale, la fel ca vrajitoarele, care induc in eroare oamenii, cu mult succes, nu cauta ei corectitudine, sau iubire fata de semeni, ei se iubesc pe ei, si pe cel care-i coordoneaza, ii tine in minciuna, caci el este tatal minciunii, si nu a stat in adevarul lui Dumnezeu. Daca doriti sa mai vorbim cu argumente biblice, imi raspundeti.

| Ben00 a răspuns (pentru Delmoniko):

Nu imi pierd timpul cu toate ragaliile eu. Ti-am explicat ca aveam o discutie cu cineva, dar e foarte greu de priceput.

| Fatamuntilor explică (pentru Ben00):

Se pare ca nici tu esti crestin adevarat!
Pe un crestin il caracterizeaza in primul rand toleranta.Se pare nu intelegi.Intr-o discutie sunt antrenate mai persoane si e bine sa fie ascultate parererile a mai multor persoane.Atat timp timp cat nu se ajunge la jigniri e acceptat orice dialog.Chiar daca se iese usor din tema.
PS'; daca voiam un dialog cu tine, iti ceream id-ul.si vorbeam amandoi!

| Ben00 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Alo, ce-ai patit? Postarea i s-a adresat celui care m-a gratulat cu calificativul de pupincurist, si care vad ca nu te-a deranjat.

Cat despre tine, m-am lamurit. Din cati crestini de biserica cunosc eu, nu sunt care lovesc in biserica si in preoti, pentru ca iubesc locul in care merg Duminica de Duminica.
Tinand cont de faptul ca biserica ortodoxa a fost distrusa, nu cu mult timp in urma, de crestini, cred ca v-a trebui sa ne rugam "Pazeste Doamne Biserica de crestini!". In Petersburg din 800 de biserici mai functionau 8, cand si-au terminat treaba unii din crestinii rusi.

| Delmoniko a răspuns (pentru Ben00):

Sa speram ca acest maret exemplu va fi urmat in curand si de poporul nostru. Si vei sta tu frumos si te vei ruga de acasa. Nu-I mai bine asa pentru mintile astea militante ale voastre? Sa va faceti altar acasa si sa dati foc la lumanari?

| Fatamuntilor explică (pentru Ben00):

In caz ca nu ai observat, e postarea, sau ma rog e intrebarea mea si trebuie sa am atentie distributiva, adica sa ma impic in dialog.
Ca si crestin obisnuesc sa merg la biserica, nu prea des, dar merg.Consider de credinta se poarta mai mult in suflet, nu trebuie sa facem public asta.

NOname
| NOname a răspuns:

Tadaaaam! Încă o "excepţie":
https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname a răspuns:

"Mulți români care au probleme psihologice merg la vraci sau popi":
https://www.facebook.com/....../photo.php

| thealchemist a răspuns:

De ce sa nu fie corect? e vorba de cerere si oferta. nu e prost cel care cere, e prost cel care da.