| FreelancerTony a întrebat:

Stie cineva care este diferenta dintre un Ateu si o persoana fara religie?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
15 răspunsuri:
| xLouana a răspuns:

Nu exista nici o diferenta. Ateu = fara religie, fara credinta, fara convingeri in general la nivel religios happy

| NuConteazaShinee a răspuns:

Ateu este o perosana care chiar daca face parte dintr-o religie...el il refuza pe Dumnezeu si isi refuza religia.
El nu crede in religie si Dumnezeu si constientizeaza ca de fapt totul este o conducere in masa a populatiei umane de catre DESTEPTII acestei lumi si se bazeaza pe Stiinta sau LOGICA lor.

Un om fara religie thinking poate sa fie credincios sau nu, poate sa creada in Dumnezeu sau nu... Depinde foarte mult cat de puternic sau slab este tongue

| VanillaBear a răspuns:

Pai.este o diferenta intre ateu si om fara religie asta ti-o spun sigur.

Ateu=persoana care nu crede in existenta lui Dumnezeu, a unei puteri creatoare mai presus de toate.etc.
Persoana fara religie=o persoana care ori nu stie in ce sa creada ori nu a fost introdus in nicio religie pana in prezent.

That's wht i think it is big grin

xoxo Vanilla

| Gizăz a răspuns:

Diferența principală e că omul fără religie nu are nevoia să se simtă mai deștept ca celălalt datorită lipsurilor din viața personală, spre deosebire de ateul TPU-ist de rând.

| ioana0101 a răspuns:

Nu este!

| EmaS a răspuns:

Pai este acelasi lucru. Daca nu Il ai pe Dumnezeu ca Domn si mantuitor, esti fara de Dumnezeu.

| Raquella a răspuns:

Este acelasi lucru. Fara Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| NuConteazaShinee a răspuns (pentru lolosaurus):

Un ateu cand se naste(Deci este copil) nu este botezat in numele unei religii?)(Poii eu cred ca da) deci si el apartine de o religie doar ca o refuza tongue

Răspuns utilizator avertizat
| NuConteazaShinee a răspuns (pentru lolosaurus):

Dap asa e big grin

Răspuns utilizator avertizat
| chokingvictim a răspuns:

E acelasi lucru daoar ca ateu poate suna ca o eticheta si unii prefera sa spuna ca sunt nereligiosi, nu au religie decat sa zica sunt ateu

| Jackdaniels_Petrika_1982 a răspuns:

Cineva care se declara "fara religie" mi-a explicat si mie: Ateu = persoana care nu crede in nimic (spiritual ma refer); Persoana fara religie = cineva care crede intro forta creatoare sau inteligenta superioara, doar ca nu este limitat sau constrans de o anumita religie.

| florinflorescu a răspuns:

Salut, ateul nu crede ca exista Dumnezeu, iar o persoana fara religie, este o persoana care nu vrea sa adere la nici o religie. adica poate sa creada ca exista Dumnezeu, dar nu vrea sa mearga la buserica. oamenii de mai sus care nu stiu sa faca diferenta au un IQ prea mic sa poata gandi. sunt 3 lucruri distincte : Dumnezeu, religia si credinta. religia se baga intre Dumnezeu si credinta oamenilor, pretizand ca ei sunt mai destepti, iar noi suntem prosti, ei pot descifra biblia si cuvantul lui Dumezeu. insa Dumnezeu a lasat niste reguli universale carora noi oamenii ne supunem indiferent daca credem sau nu in El sau in acele regului.