| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum a aparut Dumnezeu? Adica cine l-a creat pe El? Sunt tare curioasa sa aflu!

41 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns:

Dumnezeu este Unica Fiinta Infinita si Vesnica, fara inceput si fara sfarsit. Dumnezeu este viata, de aceea El este singurul izvor de viata. Dumnezeu este o persoana si poate fi cunoscut numai prin descoperire.

| Laura a răspuns:

Omul.

| anonim4565 a răspuns:

Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit El e ALFA SI OMEGA
Noi nu putem intelege acest lucru dar intr-o zi vom stii.

| Shaoran a răspuns:

Asta te poate ajuta, e exact raspunsul la intrebarea ta: http://ortodoxia.md/......-l-a-facut

| OOOLEOOO a răspuns:

El a creat, nu a fost creat...De unde vine nu e treaba noastra, intai sa ne cunoastem pe noi si apoi pe altii happy

Raspunsul este ca intrebarea pusa in acest fel nici nu are sens. Este ca si cum ai intreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, asa incat intrebarea nu are rost. In acelasi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau nascute ori cauzate de ceva

| Toluk19 a răspuns:

Dumnezeu n-are timp, El doar Este intelegi? Cum spune Sfanta Scriptura >Eu sunt Cel Ce sunt! Vezi El doar Este!
Cam diferenta intre creierul omului si Dumnezeu este foarte mare! Pe Dumnezeu nu poti sal explici stiintific!

| Zenicide a răspuns:

Dumnezeu apare intr-un singur loc, in Biblie. Deci e clar cine l-a creat, cel sau cei care au scris Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns (pentru TutacBogdan):

Ce inseamna asta? Nu am mai intalnit acest fenomen. Explica te rog.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns (pentru TutacBogdan):

"Insufletirea de Dumnezeu" in ce consta acest lucru? Ce inseamna?

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns (pentru TutacBogdan):

Esti sau nu capabil sa oferi un raspuns?

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan727 a răspuns:

Lasa acadica si incearca sa gandesti logic siti dai seama ca nu La creat nimeni si ca El a fost si este etern.

| Archdaemon a răspuns:

E doar gafa oamenilor...personaj imaginar

| ToxicUser a răspuns (pentru Archdaemon):

Nu este nici un personaj imaginar el exista. Poate te intrebi de ce nu apare in fata mea sa ma conving sigur te ai intrebat.Pai noi meirtam sa apara ce suntem noi niste fiinte inclute si rele care a facut numai rau pe acest pamant. Dumnezeu a creat tot infinitul o sa vezi si tu cu ochii tai cand o sa dai coltul si o sa te convingi.

| ToxicUser a răspuns (pentru Archdaemon):

Dumnezeu este inceputul si sfarsitul "ALFA SI OMEGA". Dumnezeu a creat lucrurile mari pana a ajuns la creearea omului. Dumnezeu ne ajuta mereu daca si noi ne rugam la el cand patim ceva grav si zici doamne ajuta-ma si nu primesti nici un raspuns adica ajutor sa nu crezi ca Dumnezeu a uitat de tine Dumnezeu te ajuta la momentul dat adica nu pe loc.Sau un prieten te raneste si mai rau Dumnezeu o sa il pedepseasca si eu am patit asta acum vreo 3 luni un copil care era cu o clasa mai mare m-a batut si peste 2 zile am auzit ca si-a rupt mana chiar unde ma batut.Nu glumesc este adevarat. Sper sa crezi in el spre binele tau nu te mai lua dupa altii ca el nu exista. DUMNEZEU EXISTA.

| Wolf_Dark_1991 a răspuns:

El nu are inceput nici sfarsit, cum spune in biblie, ceva ce nu are inceput nu exista deoarece toate lucruriile apar cumva, deci au un inceput, deci daca nu incepi ceva acel ceva nu poate lua forma, deci nu exista, in concluzie dumnezeu nu exista, sper ca tiam luminat calea! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a gindit unul ca decit sa oscileze intre atitea zeitati si mereu sa i se reproseze ca nu a ales zeul potrivit, mai bine trece de la politeism, la moneteism. Si uite asa l-a inventat. Apoi, ca sa aiba priza la public si sa-i determine pe toti sa-l ia in srerios, l-a inventat si pe dracu si i-a amenintat ca daca nu cred in Dumnezeu, ii ia dracu. Destul de simplu. Dar si eficient, pentru ca si-a spus "popa" si toti credinciosii au inceput sa-i aduca lui tot ce jertfisera pina atunci zeilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul la creat ca sasi explice natura din jurul tau daca isi placea mitologia isi recomand mitologiile astea vezi vedea ca zei exista dar in imagintia oamenilor uitate nu mori daca pierzi o ora din viata ta ai multe de ore de trait http://documentare.digitalarena.ro/infruntarea-zeilor-01-zeus-2009/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa il fi creat cineva.doar nu a aparut asa din senin

| ToxicUser a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu a fost din tot deauna.Noi nu putem sa intelegem aceste lucruri.Noi nu avem nivelul creerului asa de inalt incat sa intelegem anumite lucruri.Gandestete 6 miliarde de oameni dupa aces pamant cred in el si vreo 2 nu.Multi si-au creat religiile lor care sunt niste tampenii la propriu.Asa ca dumnezeu exista numai ca noi nu intelegem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Extrem de interesanta intrebarea ta!
Gandeste-te ca Iisus a apart in nu stiu ce satuc ca un om obisnuit. Mai tarziua a zis lumea ca a facut minuni etc... Nu exista nici o certitudine si nimic care sa ateste in ziua de astazi existenta lui. Este absolut groaznic cand aud cat este de preamarit un lucru care nu se stie ca exista...

| MasterYoda a răspuns:

Chuck Norris

| myruna2012 a răspuns:

Cand D-zeu nu exista nici timp nu exista!
Conform religiei, D-zeu a fost creat din niste spori care s-au cuplat si cumva s-a format D-zeu! El este un spirit) de asta a fost creat din spori! sporii sunt niste..bilute de aer, daca ma intelegi(nu stiu cum se formau si astea)
Rapunsul este aproximativ corect conform Bibliei!

Răspuns utilizator avertizat
| KiLLeRBee a răspuns:

Deci spuneti ca nu exista Dumnezeu, daca nu exista Dumnezeu, atunci cine a creeat aceasta lume?

| Uncais a răspuns:

Nu are nimeni răspunsul. În opinia mea, este o prostie să spui ca 'dumnezeu' n-are început. Totul are un început! Nu-ţi pot explica cum s-a creat lumea, dar eu cred că dumnezeu NU există. Oamenii au scris biblia, oamenii au spus că ar exista, oamenii i-au dat numele de 'dumnezeu', şi să-ţi reamintesc că sunt şi alte religii. Dacă acele religii sunt cele corecte, ci nu cea ortodoxă? Este un paradox. Este o coruptie. Este foarte complicat. Nimeni nu are un răspuns concret. Eh iată că va trebui să trăim fără să ştim unele lucruri. La un moment dat s-au gândit nişte oameni cum să corupă lumea, şi s-au gândit că trebuie justificată existenţa noastră aşa că au ivnentat acest prieten imaginar şi de acolo s-a ajuns în acest stadiu în care ateii sunt respinşi de creştini, când de fapt cică ar trebui să ne iubim aproapele şi nu ştiu ce.

Părerea mea este ca suntem liberi să credem ce vrem şi nu ar trebui să existe discriminări din cauza acestor lucruri! Părerea mea totuşi este ca el nici nu există.

| sanzisuzy a răspuns:

EL nu Are Incepu si nici sfarsit. sper ca te-am ajutat (funda)? te rog

| eusuntandra a răspuns:

sad Nu cred chestiile aste:"El e o fiinta eterna" bla bla bla. zceti ca Dumnezeu exista? Atunci de ce sufera atatea animale nevinovatecare sunt batute si abandonate in strada? Atunci de ce sunt oameni care sufera de foame si se gandesc mereu cu groza ca nu au ce pune pe masa,pentru ei si pentru copii lor? Atunci de ce sunt copii nevinovati care sunt abandonati la casa de copii? Atunci de ce copii care sunt foarte iubiti de parintii lor intr-o fractiune de secunda mor de cancer/sau in accident/etc? Atunci daca el exista(nu il pun cu litere mari,puteti sa spuneti cat vreti ca e o batjocora de la mine catre "el", dar nu imi pasa, si el si-a batut joc de viata mea.asta numai in cazul in care exista, desi nu prea cred)...sunt atatea lucruri cu intrebarea:"DE CE?" si care nu au nici un raspuns logic.sunt unii care chiar se nasc nevinovati si totusi sufera toata viata,si sa nu carecumva sa imi spuneti de fericirea de apoi,caci este o PROSTIE. Tare as vrea sa vad pe cineva care ma poate convinge ca dumnezeu este etern,ca este unic,ca este un tamaduitor de minuni,da, intr-adevar, exista minuni care din nou au intrebarea :"DE CE?"dar vreau un raspuns concret.Nu voi crede niciodata in dumnezeu, in primul rand pentru ca nu pot crede in ceva care nu are logica si in al doilea rand pentru ca am suferit prea mult ca sa mai cred in basme din astea!

| blackgts a răspuns:

Pai s-a culcat ma-sa cu tacso' si asa a aparut.

| ToxicUser a răspuns (pentru blackgts):

Sa sti ca tu nu ai "creier"tu esti evreu daca spui asta
Daca se culca "ma-sa cu tacso" trebuia sa stim de ei.Ca ei erau creatorii dar nu sunt.Asa ca nu te mai baga tu daca nu sti.

| pantera64 a răspuns:

Dumnezeu este inventat de catre evrei fiindca evreii au condus si conduc lumea in continuare, iar cu ajutorul unei forte divine imaginare o conduc foarte usor.Iar credinta este cea mai buna si mai sigura forma de manipulare a maselor.In legatura cu religia totul este in subconstientul nostru nimic nu este adevarat.

| SATANAAA a răspuns:

Pai..pe dumnezeu l-am facut eu timp de 20min la wc =D

| Tiby_Timofte_1997 a răspuns:

In cartea Matei din Noul Testament este un verset care spune " Ferice de cei cu inima curata, caci ei vor vedea pe Dumnezeu" daca vrei raspuns la intrebarea pe care ai pus-o, trebuie sa iti curatesti inima si singura metoda e sa iti ceri iertare de la Dumnezeu. Dupa mine preotul nu poate face nimic pentru tine ci doar tu. Preotul era doar inainte de Domnul Isus care facea mijlocirea in poporul evreu intre oameni si Dumnezeu si legatura dintre Dumnezeu si om o facea proorocul. Cand a venit Domnul Isus totul s-a schimbat caci a venit Duhul Sfant Prin care avem cale libera noi ca oameni cu Dumnezeu. Cu toate ca am deviat de la intrebare am vrut sa iti arat care este modalitatea de a primi raspunsul. curateste-ti inima si il vei vedea. si voi care nu credeti veti fii pedepsiti odata pentru necredinta voastra. Asta nu o spun eu ci Dumnezeu