| anonim_4396 a întrebat:

Structura ADN-ului este unica,nu numai pentru fiecare specie in parte,animala si vegetala,dar si pentru fiecare individ al unei specii. Teoria evolutionista are la baza selectia naturala, adica supravetuirea si inmultirea indivizilor performanti.Natura nu are sentimente si nici preferinte,deci nu poate fi suspectata ca a protejat indivizi sau specii.A eliminat totdeauna fara "regrete",pe cei mai slabi,chiar daca,dupa reperele noastre,ei erau mai putini violenti,mai sociabili,etc. Stim totodata,din ce spune stiinta,ca ADN-ul se gaseste in fiecare celula vie si este esential vietii,existand atat la Eugenia Viridis (fiinta unicelulara aflata la granita dintre plante si animale),pana la Homo sapiens sapiens. In decursul evolutiei la aparitia primului individ performant (printr-un accident genetic),nici macar primul sau urmas nu i-a mostenit exact ADN-ul,deci caracteristica primordiala (putand fi mai bun sau mai rau).
INTRBARE,pentru cei care exclud total CREATIONISMUL: Daca excludeti total interventia voita (entitate,entitati,divinitate,divinitati),in acest proces de singularizare a indivizilor,cand era mult mai in "logica" naturii sa multiplice identic numai indivizii cei mai dotati, care credeti ca este explicatia ce exclude interventia CUIVA in "treburile" naturii?

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De unde prostia asta cu adn-ul care e diferit, gresit, adn-ul e indentic la fiecare specie si foarte asemenetor cu toate speciile care exista pe pamant inclusiv plante si animale cu toti avem un adn aproape indentic ca structura, deci unde e diferenta?

in 4 miliard de ani de evolutie de evolutie e logic ca unele specii sa difere de altele, daca copiezi un lucru de 4 miliarde de ori nu va vi diferita fiecare copie de restul?
cum in natura sau facu miliarde de copi e logi ca unele specii difera genetic dar nu cu mult, anatomic orice animal este indentic cu omul desi unde e diferenta?
nu exista animal care sa nu treaca prin acelasi pasi ca omul un burta
nu exista nici o dovada ca a intervenit vreo divinitate in evolutia vietii inclusiv a omului, vezi ca habar nu ai ce e evolutia omul e doar o speciecare concura langa alte specii ca genului lui homo
si vad ca iar te iei de moralitatea noastra, intro tara crestina 99% de ce e Romania e asa cum e?
de ce va barfii intre voi, va urati,va furati,omorati,mintiti de ce?
de ce atata violenta intro tara crestina,coruptie,Romania e cea mai corupta tara din europa si pe primele locuri in lume, Romania e cea mai saraca tara din ue, Romania are cei mai multi puscariasi in tara si in afara ei, Romania e printele putine tari care tia omorat presedintele de craciun
natiune crestina asa e, unde va e moralitatea voastra?
ateii sunt 21000 voi 20 de miloane logic nici nu prea contam, dar e usor sa dai vina

| RAY a răspuns:

Eurobarometer Poll 2005 Country Belief in a god Belief in a spirit
or life force Belief in neither a spirit,
god, nor life force
Malta Malta 95% 3% 1%
Turkey Turkey 90% 2% 1%
Cyprus Cyprus 90% 7% 2%
Romania Romania 90% 8% 1%
Greece Greece 81% 16% 3%
Portugal Portugal 91% 6% 3%
Poland Poland 80% 15% 1%
Italy Italy 74% 16% 6%
Republic of Ireland Ireland 73% 22% 4%
Croatia Croatia 67% 25% 7%
Slovakia Slovakia 61% 26% 11%
Spain Spain 59% 21% 18%
Austria Austria 54% 34% 8%
Lithuania Lithuania 49% 36% 12%
Switzerland Switzerland 48% 39% 9%
Germany Germany 47% 25% 25%
Luxembourg Luxembourg 44% 28% 22%
Hungary Hungary 44% 31% 19%
Belgium Belgium 43% 29% 27%
Finland Finland 41% 41% 16%
Bulgaria Bulgaria 40% 40% 13%
Iceland Iceland 38% 48% 11%
United Kingdom United Kingdom 38% 40% 20%
Latvia Latvia 37% 49% 10%
Slovenia Slovenia 37% 46% 16%
France France 34% 27% 33%
Netherlands Netherlands 34% 37% 27%
Norway Norway 32% 47% 17%
Denmark Denmark 31% 49% 19%
Sweden Sweden 23% 53% 23%
Czech Republic Czech Republic 19% 50% 30%
Estonia Estonia 16% 54% 26%

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pune mana pe carte.Mai exita o conditie:sa si intelegi ce citesti.La astfel de afirmatii, nu mai au rost alte comentarii

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu isi convine adevarul? unde am mintit? de ce sunteti asa rai daca suntei crestini?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Iti dau un singur exemplu, restul cauta si singur:"De unde prostia asta cu adn-ul care e diferit, gresit, adn-ul e indentic la fiecare specie si foarte asemenetor cu toate speciile care exista pe pamant inclusiv plante si animale cu toti avem un adn aproape indentic ca structura, deci unde e diferenta" Cine a scris aceasta aberatie? Ai fofosit si cuvantul "aproape", fara sa-i cunosti semnificatia in cazul ADN-ului.

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Vointa e libera

| HueyFreeman a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Penibil. Altceva nu am ce spune. Chair ii pupi in fund pe americani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Intrebarea mea nu facea apel la folosirea vointei,ci la reperele pe care trebuie sa le avem in vedere atunci cand emitem pareri, care sa denote ca si judecam,nu "inghitim" totul pe nemestecate, sau acceptam ideile altora fara ca macar sa incercam, la nivelul nostru, sa vedem de ce asa si nu altfel. Daca nu intelegem sau nu cunoastem, e bine sa ne abtinem si nu sa improscm cu noroi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Ca sa-ti permiti sa-l faci penibil pe "quickhelf", fara a da TU, la randul tau, dovada de penibilism, trebuia sa -ti spui parerea la cele intrebate de mine.Sunt penibil ca-ti spun cele de mai sus?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred in creationism, fiecare e liber sa creada ce vrea, vrei sa scriu 10000 de cuvinte ca sa intelegi? sunt satul de cei care-ti dau si un raspuns impus asa ca...

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi permit sa fac penibil pe cine vreau eu din ce motive vreau eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Ai raspuns exact asa cum ma asteptam.Stiam ca nu-ti puteam cere mai mult.Am vrut insa sa te convingi si sigur.

| HueyFreeman a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca tu nu observi nimic inept la comentariul lui, in special la partea cu 'Murica.

| Inferno a răspuns:

In primul rand ADN-ul este foarte similar intre indivizi din specii diferite, si aproape identic intre indivizi din specii identice. 99% din ADN-ul tuturor oamenilor este identic, doar 1% din acesta fiind responsabil de modificarile fenotipice ale individului. Asa ca atunci cand spunem ca fiecare ADN este unic, unicitatea sa este data doar de un singur procent diferit,variabil.
Natura nu multiplica nici-un individ in mod constient, practic Natura reprezinta toata realitatea. Daca folosesti termeni necunoscuti tie,cum este "Natura", incepi sa comiti erori de logica atribuindu-i identitate. In acest caz prin Natura se intelege doar inmultirea speciilor. Deci asa zisa "logica" a Naturii, in acest context nu este nimeni alta decat logica fiintelor biologice. Si te intreb: Ce logica are un caine, de exemplu? Stie el cand sa se inmulteasca, cum si de ce, pentru a da nastere unei generatii puternice?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru HueyFreeman):

Am aprobat eu comentariul lui? De ce te referi la ce-ti imaginezi, sau mai exact la ce-ti impui sa crezi, pentru a nu ajunge sa te considera tu insuti cum acuzi pe altii?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am scris ca speciile nu difera mult genetic, ca exemplu specia homos sapiens si cimpanzeii ambele specii au adn-urii aproape indentice in proprte de 98, 6% cea ce inseamna ca ei si noi avem acelasi stramos comun, dar si cu alte specii suntem indruditi cu toate, evolutia e un copac mare de 4 miliarde de ani, uni au luat-o p alte crengi si in timp in prezent nu se mai pot imperechia alti se pot imperechia chiar din specii diferite, evolutia prevede ca
1 toate specile sunt indrudite genetic
2 intro specie indivizi sunt aproape indentic genetic
3 adn-ul a fost o data cu evolutia vieti si a ajuns la forma sa din prezent
4 uiti de muatile genetice importante in evolutie
in concluzie complexitatea si diferente mici intre specii sunt o cerinta a evolutiei nicidecum ca ea este falsa, daca evolutia ar fi falsa nu am avea boli, viruseaza un sistem linux cu virus de windows sa vad daca poti, virusi ne ataca pentru ca am evoluat din ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dece nu vrei sa realizezi ca NU AI INTELES INTREBAREA mea?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca evolutia e gresita si ai dreptate

| Zenit313 a răspuns:

Tu ai chiulit la biologie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Zenit313):

Poate reusesti sa dai si un raspuns concret, macar si monosilabic.

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai inteles gresit teoria evolutionista si o interpretezi penibil!

Mergi la ora de biologie pentru ca orice si oricat a-si vorbii, o sa ignori totul, o sa spui ca nu am argumente si ai dreptate...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Zenit313):

Este macar laudabil faptul ca ai realizat ca nu esti in stare sa raspunzi concret in ce consta intelegerea mea gresita a teoriei evolutioniste. De ce nu vrei sa intelegi ca, in discutiile din relatiile reale, vei avea numai de pierdut incapatanadu-te sa nu-ti recunosti nestiinta, Observ ca la tine devine un obicei on line.

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Organismele au evoluat diferit datorita conditiilor diferite de viata!
Din aceasta cauza,natura nu multiplica identic!
Natura are logica,tu nu! laughing
Ai multe greseli, dar stiu ca o sa ignori ce spun, deci este inutil.

Am mai incercat sa explic teoria chibritului multor credinciosi ca tine, si nu am rezolvat nimic...
Tu crezi, pentru ca VREI sa crezi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru INFERNO
Tocmai vroiam sa inchid netul,deziluzionat de raspunsurile primite,si intrigat ca nu am primit niciun raspuns de la cei mai mari combatanti ai religiilor, cand din intamplare am dat de raspunsul tau (de ce nu sunt editate la intrebarea respectiva?). Credeam ca o sa am ocazia unei confruntari mai cu "scantei", dar, cel putin la prima vedere, m-am dezumflat.Pentru a continua spune-mi, mai concret, ce ai inteles spunand:" ADN-ul este foarte similar intre indivizi din specii diferite"
Astept.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Zenit313):

Panseurile lui Gaga pot fi considerate lucrari de doctorat, pe langa,"adanca" ta reflectie:"Organismele au evoluat diferit datorita conditiilor diferite de viata!
Din aceasta cauza, natura nu multiplica identic!"
Ajunge, ma culc.

| relian a răspuns:

Structura ADN-ului nu este unica pentru fiecare ce tu spui.Cred ca ai citit pe undeva povesti. Orice pe lumea asta ca e broasca, om sau buruiana ADN-ul lor este identic ca si structura. Iara chestia asta se parte este un atu si pentru creationism cit si pe evolutionism.Pt evolutionism ca de la o singra chestie au evoluat toate si avem ca baza aceiasi chestie ADN-ul si pentru creationism acelasi lucru cel care a creeat avea la indemina o sapa cu care lucrasi normal cu aceiasi sapa sapi cam la fel, doar ca poti lucra diferite culturi. Diferenta ce spui tu dintre indivizi o face cantitatea de ADN ce are fiecare specie, aranjearea acestui ADN si asa mai departe.Ca structura este la fel de la o balarie pina la om.

| EmaS a răspuns:

Gradul de complexitate ireductibila in fiintele vii este uluitor.Adu-ti aminte ca alfabetul genetic al ADN-ului este format din patru litere:A, T, C si G.Ei, bine, in fiecare celula umana exista aproximativ 3000de milioane de perechi ale acestor litere.Nu numai ca trupul tau contine trilioane de celule si produce milioane de celule noi in fiecare secunda, dar fiecare celula are o complexitate ireductibila si contine subsisteme si ele de o complexitate ireductibila! Ideea evolutiei moleculare nu are baze stiintifice.Nu exista nici o lucrare in literatura stiintifica care sa descrie cum s-a produs evolutia moleculara a unui sistem biochimic real si complex.Se afirma ca o astfel de evolutie a avut loc, dar absolut nici o afirmatie de genul acesta nu este sprijinita de experimente sau calcule pertinente. Michael Denton observa:,, La nivel molecular nu exista nici o urma de tranzitit evolutiva peste-amfibiu-reptila-mamifer.Astfel,amfibiile,considerate prin traditie ca fiind intermediare intre peste si vertebrele terestre, sunt sub raport molecular la fel de indepartate de peste ca orice alt grup de reptile sau de mamifere.,,

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vrut sa spun cea ce am spus, daca nu cunosti sensul cuvantului "similar" nu te pot ajuta.
ADN-ul tutror organismelor de pe Terra este asemanator. Nu ai sa gasesti indivizi ce contin ADN 100% diferit de al altor specii. Conopida are de exemplu peste 50% din ADN identic, nu cred ca mai este cazul sa vorbesc de alte organisme mai evoluate.
Se pare ca inca nu ai inteles faptul ca intrebarea ta este stupida,din moment ce te astepti la o dezbatere academica pe baza ei.
"cand era mult mai in "logica" naturii sa multiplice identic numai indivizii cei mai dotati"
Fraza aceasta este total lipsita de sens,poti sa te explici?
Nu stimate domn,nu,nu era mult mai in "logica" naturii sa multiplice doar indivizi dotati,deoarece natura nu are logica. Iar daca prin "logica" te referi la faptul ca ar fi fost mult mai comod, mai simplu si mai probabil ca natura sa multiplice doar indivizi performanti, atunci iar este gresit, din punct de vedere biologic, desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

Relian,baiatule,te rog eu mai citeste si mai ales, cauta sa si intelegi ce citesti.Ca regula,si mai concreta, tot ce scrii, sau scoti pe gura, trece intai prin creier, altfel risti sa ramai infantil si la maturitate.