| anonim_4396 a întrebat:

Structura ADN-ului este unica,nu numai pentru fiecare specie in parte,animala si vegetala,dar si pentru fiecare individ al unei specii. Teoria evolutionista are la baza selectia naturala, adica supravetuirea si inmultirea indivizilor performanti.Natura nu are sentimente si nici preferinte,deci nu poate fi suspectata ca a protejat indivizi sau specii.A eliminat totdeauna fara "regrete",pe cei mai slabi,chiar daca,dupa reperele noastre,ei erau mai putini violenti,mai sociabili,etc. Stim totodata,din ce spune stiinta,ca ADN-ul se gaseste in fiecare celula vie si este esential vietii,existand atat la Eugenia Viridis (fiinta unicelulara aflata la granita dintre plante si animale),pana la Homo sapiens sapiens. In decursul evolutiei la aparitia primului individ performant (printr-un accident genetic),nici macar primul sau urmas nu i-a mostenit exact ADN-ul,deci caracteristica primordiala (putand fi mai bun sau mai rau).
INTRBARE,pentru cei care exclud total CREATIONISMUL: Daca excludeti total interventia voita (entitate,entitati,divinitate,divinitati),in acest proces de singularizare a indivizilor,cand era mult mai in "logica" naturii sa multiplice identic numai indivizii cei mai dotati, care credeti ca este explicatia ce exclude interventia CUIVA in "treburile" naturii?

37 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ema,ce spui tu este corect, dar sensul intrebarii mele, pentru necredinciosi, era:de ce NATURA a procedat diferit in situatii similare. Asta nu denota totusi o GANDIRE?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru mine este clar ca suntem creatia lui Dumnezeu si nu suntem o intamplare a hazardului. Si multi oameni considerati mai simpli, stiu sa traiasca mai bine si mai frumos pentru ca Dumnezeu ii intareste. Iar unii care se cred ''tari'' traiesc o viata plina de durere si sunt nefericiti. Mereu spun ca nu banii si posesiunile aduc fericirea ci Dumnezeu. http://www.rtv.net/......67877.html

| relian a răspuns (pentru EmaS):

Daca eram creatia lu9i Dzeu nu mai eram atit de complecsi.Asta arata ca de fapt am evolut si complexitatea este data de incercarile prin care sa trecut.Dzeu sau un om cind face ceva incearca dar la final va alege metoda sau exemplarul cel mai simplu, nu se complica atit de mult pentru ca nu are de ce.Asa ca eu nu vad de ce s-ar fi complicat Dzeu asa de mult cind el putea face totul atit de simplu. Spui nu banii aduc fericirea? Esti atit de sigura de asta? Vreau sa te intreb tu cind intri pe aici,sincer esti fericita cit de cit? Sau cind maninci ceva ce-ti place f mult esti fericita, te simti bine? Te asigur ca asa este si atunci ca sa intri pe aici, sau sa maninci ceva ceti pofteste inima de ce ai nevoie de Dzeu sau de bani? Deci pina la urma tot la bani se ajunge. Daca nu ai avea bani nu ai fi fericita ca nu ai putea sa iti achizitionezi un calculator, nu ai putea sa platesti net si asa m, ai departe.Deci sa fie clar banii aduc fericirea sinca cum.Atita timp cit ai bani esti sanatos atunci este fericit sau fericita.Nu ai bani dar esti sanatos te asigur ca nu esti fericita nicicum.Sau cind esti bolnav poti sa ai si bani ca tot nu vei fi.Problema banilor se pune la un corp sanatos si o minte sanatoasa.Deci in acest caz te asigur ca bani aduc cea mai mare fericire, pentru ca prin ei faci ceti doreste inima sau sufletul sau cine vrei tu.Omu asta dea pus intrebarea se pare are chef de harta, a pus intrebarea sa arate nu stiu ce dar intr-un final se pare cauta harta cu toti cei care nu-s de acord cu ce el a postat.Atunci trebuie sa specifice sa nu raspunda cei care sint sau spun ceva impotriva mea.Se intreaba de ce natura a procedat diferit in situatii similare.Aia este ca na procedat deloc similar.Natura avind la indemina acest ADN a procedat diferit si astfel a aparut diferite fiinte pe planeta.A procedat astfel pentru ca fiecare fiinta a vietuit in anumite conditii de mediu.Nu poti spune ca noi am aparut odata cu mais tiu si eu ce acolo unde am aparut noi.Acolo in acel loc intgradevar au aparut multe specii dar in timpuri diferite, deci in conditii de mediu f diferite si normal sa apara diferente, desi avem acelasi ADN sau structura a AD-ului.Deci sintem o intimplare a hazardului nu o creatie a lui Dzeu pentru ca daca ar fi fost asa nu am mai fi avut aceiasi structura, om animal, planta etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

Tinere,sper ca nu gresesc apreciindu-ti varsta, ghidandu-ma dupa cum te exprimi si afirmatiile "stiintifice" de care dai dovada.Nu are rost sa comentez ce spui, inclusiv aprecierea privind ce m-a determinat sa pun intrearea respectiva.Ar fi pierdere de timp.
Imi permit insa o singura intrebarebig grine ce ADN-ul tau este diferit de al parintilor tai?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi tataie, tea invitat cumva careva la o discutie ceva? Veziti de oile tale ca e mai bine asa.Nu te mai baga in ciorba asa neinvitat ca te faci de cacao.Si nu te ghida dupa virsta ca nu stii ce virsta am eu si daca scriu cum scriu este pentru ca asa vreau eu sa scriu.Sa nu spui acum ca esti si profesor de limba romana. Daca esti desi nu prea vad cum ai fi, iti pot spune ca ai gresit categoria, pe aici nu se discuta de limba sau gramatica vreunei limbi.Cauta ca exista daca nu ma insel si o categorie de genul asta pe aici.Si daca tot ai adus vorba nu vad de ce iti mai pierzi timpul tau pretios sa imi raspunzi mie sau altora.Ramii in desteptaciunea ta ca e mai bine.Vad ca acum spui ca nu ai timp de mine dar mai mai ca ai mai sta la taclale.Una este sa spui ADN-ul la modul; general alta este sa spui ca structura este diferita.Tu asa ca idee stii ce este aia o structura a unui material? Eu la aia ma referii cind am spus sau facut "afirmatiile mele stiintifice"asta daca intelegi ce vreau sa spun.De ce este ADN-ul meu diferit de al parintilor? Iti explic asa ca la gradinita, sper sa intelegi.Stii acele cubulete cu care copii mici se joaca, construioesc diferite chestii? Ei imagineazati ca ala ar fi ADN-ul si apoi gandeste-te ce poti face cu acele cubulete pe care le numim ADN. Sper ca ai imaginatie si poti constru citeva chestii total difwerite una de alta, dar care au la baza aceleasi structuri.Asta este raspunsul meu la ce tu intrebi.Pt ca aceste stgructuri de ADN sufera sau se combina diferit si de aia tu nu esti identic cu alta persoana.Insa ca specie sintem toti oameni.Adica avem aceiasi cromozomi indiferent cit ai fi tu de diferit de parintii tai.Nu stau eu acum sa iti explic genetica ca imi ia ceva timp sa pot explica pe intelesul oricui sa priceapa.Si stai linistit ca iti pot spune ca afirmatiile mele stiintifice sint luate din cartile de genetica nu de la liceu ci de la facultate.Asta asa ca idee.Si ca scriu cum scriu este optiunea mea sa scriu cum doresc.Si nu te mai lua tu dupa aparente sa judeci oamenii, pentru ca aparentele inseala in procent de 100% wsi te asigur de acest fapt.O zi buna si asa cum ai spus nu are rost sa ne pierdem tipul aiurea. Oricum avem viziuni, cunostinte diferite si nu ajungem nicaeri.Si dupa cum am mai spus si dupa cum si tu ai vazut te luai la harta cu mai toti care nu au fost de acord cu tine.Asta denota ceva cred eu asa ca eu zic ca ar fi cazul sa te gindesti mai bine cine are si ce info are.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relian):

"Vorba multa,saracia omului "(la minte, in cazul de fata), sau :"E usor scrie versuri/Cand nimic nu ai a spune", a zis(hai ca nu stii cine!).La gradinita aia a ta unde te-a invatat de ADN, avand numai 4 cuburi nu ti-a spus ca ADN-ul poate fii folosit si ca suport pentru stocarea informatiilor. Daca ai ajuns in a-2-a,rezolva problema:
-daca in 4 grame de ADN se pot stoca 46 milioane de Gigaocteti (adica pe cca.500 mii de DVD-uri), pe cantitatea pe care o ai tu de ADN (cred ca o cunosti), cate informatii se pot stoca si de cate DVD-uri ai avea nevoie? Nu echivalez in creiere personale, ca te-ai incurca in cifre. Astept raspuns.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai pa ca deja ai luat-o pe aratura.Cum am spus vezitit de gainile tale si e mult mai bine.AST e tot esti un credincios fanatic caruia nu ai cei explica sau indiferent cit iai explica tot pea lui o tine.Du-te nene si ma lasa in ace.Te rog eu lasa-ma nu imi mai scrie nimic. Vrei sa te platesc sa ma lasi in pace? Zimi cit vrei sa iti dau. Mina ursu ca deja ai cintat prea mult.