| V3ra a întrebat:

Tot pentru atei: dar voi sunteti botezati? daca da, DE CE?

P. S Banuiesc ca ateii s-au nascut din atei, deci de ce i-au mai botezat daca se bat ei cu pumnu-n piept ca nu cred in asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Danutza27 a răspuns:

Stai linistita ca sunt. Ingrijorator ca in Romania sunt 10% analfabeti deci astia sunt atei 100 % ca nu pot citi sa afle cuvintul lui Dumnezeu.Mai sunt si pe TPU cam 20-30 ex,o sa zici dar sunt minoritari, asa este dar minoritatea combate majoritatea ca este mai galagioasa, ii recunosti dupa cum sar cu gura mare si cind epuizeaza argumentele vorbesc urit.

33 răspunsuri:
| dr0wn a răspuns:

Pentru ca la 1 an(+-) nu tu iei deciziile.

| dracidus a răspuns:

Pentru ca toata lumea este botezata. Pe urma, dupa ce ajung la o varsta si dupa ce au acumulat anumite cunostinte, decid sa creada ca nu exista Dumnezeu sau Satana...

| Wehrmacht a răspuns:

Nu sunt ateu dar pot raspunde cu usurinta:Cand te botezi (nu stiu daca am scris corect si nu imi pasa) nu ai nici 2 ani.Deci parintii fac ce vor cu tine nu poti sa alegi daca vrei sa fi botezat sau daca vrei sau nu sa fi crestin sau altele.Asa e si in cazul ateilor.Ei nu au putut alege daca vor sau nu sa fie botezati la varsta aia.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Exact, daca ar fi dupa noi nu am face asta. Plus ca au fost nenumarate cazuri cand retardatii de popi au omorat copilul. Nu inteleg ce legatura are scufundarea in apa cu indepartarea dracilor? laughing

| Wehrmacht a răspuns:

Nu...nu trebuie sa fi nascut de atei ca sa sa fi ateu.Esti ateu cand realizezi ca singura dovada care confirma existenta lui Dumnezeu e o carte veche pe care se poate sa o fi scris-o unii care vroiau sa controleze oamenii si au pierdut controlul si povestea asta a ajuns prea departe.

Apache
| Apache a răspuns:

Fiindca daca nu o faci o sa iti sara in cap boii ca tine.si pana la urma de ce sa nu o faci? ...cu ce te incanta ca nu ai facut-o?
si 2 ) chiar daca ai vrea sa nu o faci ...la 1 an iei tu singur deciziile?
si 3 ) De unde naiba ai ajuns tu la concluzia ca din parinti atei se nasc si copii atei? ...de fapt de multe ori e exact pe dos

| Reminisce a răspuns:

În caz că nu știai, Ateismul nu este o religie, deci nu avem niște reguli stricte care să ne spună să nu botezăm copii. E greu de crezut asta, dar te înțeleg. Dacă eu sunt ateu nu înseamnă că și copilul meu va fi ateu, spre deosebire de religia voastră care practic îi obligă pe toți să devină creștini.
Sunt născut într-o familie creștin-ortodoxă, dar reneg existența unui așa numit "botez" în viața mea atâta timp cât eu nu am avut de ales.
Eu nu înțeleg de ce te dai atât de mare cunoscător când tu habar n-ai de religia ta.

| V3ra explică:

Bai observ ca nu am cu cine discuta clar! Daca parintii sunt credinciosi atunci puteti fi siguri ca copilul nu va ajunge ateu, pentru ca il invata de mic...dar ce sa mai discut cu voi care aveti creierele sterse, nici daca vi s-ar arata Dumnezeu nu ati crede!

| GodBlessYou a răspuns:

Ai dreptate, trebuia sa ma opun botezului.

| Kosuchin a răspuns:

Banuiesti prost.Nu toti ateii s-au nascut din atei.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In primul rand, nu m-a intrebat nimeni, la cateva luni, daca vreau sau nu sa fiu botezata.
In al doilea rand, ateismul nu e genetic. Nu exista niciun impediment pentru a deveni ateu, desi ai avut parinti credinciosi. Fiecare e liber sa-si utilizeze creierul, sa gandeasca singur si sa aleaga un drum sau altul.
Parintii mei erau credinciosi. Bine, nu bigoti din aia de au casa plina de icoane si de se inchina la toate colturile de strada. Eu sunt ateu, pentru ca asa am ales sa fiu, in momentul in care am inceput sa analizez optiunile.
Fiul meu este botezat, pentru ca nu puteam sa stiu, cand s-a nascut, daca va alege sa fie credincios sau ateu. Deci, ideile si banuielile tale sunt complet false.

| śŇŇŇiKeŘś a răspuns:

Da lasati-ma in **** mea in pace cu treaba asta. Tu si ema cum vedeti ceva impotriva lui dumnezeu incepeti sa faceti scandal.

Răspuns utilizator avertizat
| Reminisce a răspuns (pentru V3ra):

Auzi, nu vrei tu să vorbești cu a mea familie și să-ți spună ei cum mergeam în mod regulat la biserică și citieam din cărți religioase, inclusiv din Biblie, și cu toate astea am început să-mi pun întrebări și la 15 ani eram ateu?
Creierul meu șters știe mult mai multe despre religia ta decât știi tu.

| chelstone a răspuns:

''dar voi sunteti botezati? daca da, DE CE?''
Intrebarea aceasta este foarte amuzanta laughing Banuielile tale sunt foarte proaste, ateu nu esti datorita parintilor, cum nici crestin nu esti datorita parintilor. Ateu devii datorita convingerilor. Daca aveam posibilitatea sa aleg intre a fi sau nu botezat, nu as fi fost botezat. Sunt botezat pentru ca au decis altii pentru mine, este simplu, tu de ce esti botezata?! Ti-ai dat acordul inainte?! Oricum pentru mine botezul nu are valoare, nu am vreo legatura cu acel moment (la nivel mental, al constiintei), este ca si cum nu s-ar fi intamplat.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns (pentru V3ra):

''Bai observ ca nu am cu cine discuta clar!''
Asta pentru ca nu esti capabila sa faci fata.

''Daca parintii sunt credinciosi atunci puteti fi siguri ca copilul nu va ajunge ateu, pentru ca il invata de mic...''
Hai nu spune?! Stii ce si in cazul meu indoctrinarea crestina a fost foarte puternica, insa ratiunea a invins.

''dar ce sa mai discut cu voi care aveti creierele sterse, nici daca vi s-ar arata Dumnezeu nu ati crede! ''
Creiere sterse?! laughing laughing Stii de ce se indoctrineaza copii de mici?! Pentru ca atunci n-au discernamant, ce le spun parintii este adevar. Nu este nevoie sa le spele creierul copiilor pentru ca nu au nimic in el, incep indoctrinarea unei minti curate. Si ma rog cine sa-mi stearga creierul?! Eu am ajuns singur la convingerile pe care le am, asta spre deosebire de crestini carora le-au fost introduse credintele.

| slipknot a răspuns:

Nu mai are rost sa mai raspund la intrebarea asta stupida pentru ca au raspuns alti foarte bine inaintea mea.Am o singura intrebare:de ce nu iti stergi tu contuletul si ne scutesti pe toti de intrebarile astea de pocaita frustrata?

| DreamAutopsy a răspuns:

Pt că la vârsta aia nu puteam să decid dacă vreau să fiu botezată sau nu. Nu e logic?!
De fapt voi fanaticii nu gândiți logic niciodată.

| Laura a răspuns:

De unde vrei să știm de ce? Crezi că ne-a întrebat careva la câteva săptămâni dacă vrem să fim botezați? Bănuiești prost. Ateismul nu se moștenește laughing. În general religia personală n-are nici o treabă cu cea a părinților.

| V3ra explică (pentru Laura):

Ba nu e adevarat,daca copilul e dus de mic la Biserica,si invatat,impartasit, etc (ceea ce fac numai parintii care chiar CRED in Dumnezeu) acel copil NU are cum sa devina ateuwinking
Cunosc atatia oameni si stiu, asa ca degeaba sustineti o idiotenie!

| FucktheSystem a răspuns (pentru Danutza27):

Ce-mi place de tine, faci greșeli de scriere și atunci când acuzi o anumită categorie de analfabetism. Oricum, logic că sar cu gura luând în considerare ce jigniri le aduci tu lor. Adică scuză-mă dar ești prima persoană care mă face analfabetă.

| Laura a răspuns (pentru V3ra):

Chestia asta robotică de a duce copchilul la biserică, a-i băga în cap idei (idioate) și a și insista cu ele, se numește îndoctrinare. Îndoctrinați pot fi doar oamenii slabi, fără capacitatea de a judeca. Ok, îi spui o dată de dumnezeu, cel mult îi zici câteva chestii despre cine ar putea fi. Dar atât. De ce să nu-l lași să gândească pentru el? Să zicem că e interesat, află mai multe chestii despre el și își formează o părere. Nu-i normal? La biserică nu merg decât de Paști, și atunci de dragul familiei. Ai mei sunt creștini și țeapă, sunt atee.

| DontHaveANamee a răspuns (pentru Danutza27):

Danuta27, tu vorbesti ma fata? Mai treci si tu pe la orele de romana, ca ai nevoie de ele. happy

| Minks a răspuns:

Banuiesti cam prost. Du-te si culca-te. Fiecare om are convingerile proprii. Eu, bazat pe cercetarile mele am decis ca nu am nici-un motiv sa dau crezare celor spuse in biblie. Asta nu inseamna ca si mama a facut la fel.

| Minks a răspuns (pentru V3ra):

Dai dovada ca tu esti singura spalata pe creier si singura indoctrinata. Daca eu ii spun copilulului meu sa creada in Satana, inseamna neaparat ca el exista? (era un exemplu, dar fac pariu ca o sa ma faci satanist. Abia astept, si-asa am niste epitete foarte frumoase pregatite pentru tine)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar ai venit cu gogoşiile tale?

| buhuhuuu a răspuns (pentru Danutza27):

Eu sunt ateu si stiu sa scriu si sa citesc fara niciun pic de dificultate. Crede-ma ca ateii sunt persoane mult mai inteligente prin simplul fapt ca nu asteapta ca o "divinitate" sa le indeplineasca dorintele. Ei iau atitudine!

Si crede-ma ca acei 10 % analfabeti fac parte din aceeasi turma ca si tine! Daca ai sti putina istorie ti-ai da seama de ce. happy

| V3ra explică (pentru Minks):

Vad ca toti aveti aceleasi replicihee hee nimic interesant...deja m-am plictisit!

| Minks a răspuns (pentru V3ra):

Foarte bine, sterge-ti contul, eliberezi spatiu pretios.