| V3ra a întrebat:

Tot pentru atei: dar voi sunteti botezati? daca da, DE CE?

P. S Banuiesc ca ateii s-au nascut din atei, deci de ce i-au mai botezat daca se bat ei cu pumnu-n piept ca nu cred in asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Danutza27 a răspuns:

Stai linistita ca sunt. Ingrijorator ca in Romania sunt 10% analfabeti deci astia sunt atei 100 % ca nu pot citi sa afle cuvintul lui Dumnezeu.Mai sunt si pe TPU cam 20-30 ex,o sa zici dar sunt minoritari, asa este dar minoritatea combate majoritatea ca este mai galagioasa, ii recunosti dupa cum sar cu gura mare si cind epuizeaza argumentele vorbesc urit.

33 răspunsuri:
| CEA a răspuns:

Draga mea Danutza,
Eu nu sunt analfabet si ma consider ateu.Nu am nici un motiv sa cred in Dumnezeu.
Draga sunshine,
Pana la varsta de 18 ani parintii raspund de tine, nu e vina noastra ca ne-am nascut crestini sau cu oricare alta religie.Am fost botezat ca fiind crestin dar nu cred in Dumnezeu. Oamenii l-au inventat din lipsa de ocupatie.Incer asta sa explic multor persoare dar nu are sens.happyO zi buna.

| Ecea a răspuns (pentru Danutza27):

Da-mi voie sa fac lumina in capul tau.
Esti proasta! Rau,grav,excerbat.
Daca noi ateii suntem analfabeti, explica-mi si mie de ce ai scris "urit" asa cand de fapt se scrie "urat".
Ok, esti desteapta de dai peste.
Procentajul analfabetismului in Romania este mult mai mare.Cred ca sare de 70%, si aia sunt oamenii care pupa papucii la preoti si ling icoane in biserici.
Este inadmisibil si nu o sa vezi niciodata un ateu prost.Noi spre deosebire de voi citim,studiem,ne uitam documentare, etc.Tu habar nu ai ce scrie in biblie, ce este religia, etc.Crezi pentru ca asa ti-a spus mama ta ca este bine.

| Ecea a răspuns:

Draga mea, esti o lumina stralucitoare, o stea in devenire.
La 1 an crezi ca pot decide eu prea multe?
Oricum, iti garantez ca daca o sa am copil nu o sa il botez, o sa astept sa creasca pana la 17-20 ani si il intreb apoi pe el daca vrea el sau nu. Avem dreptul la libertate.
Parintii mei sunt foarte credinciosi, iar eu am reusit sa devin foarte ateu, desi aud zilnic povestea cu dumnezeu in casa.